SPECTRUM 9 dat ik er jammer genoeg mee moest stoppen." Op hun beurt surfen en shoppen de Bolks net zo hard op het wereldwijde web. „Toch moeten wij het vooral heb ben van verzamelaars die hun collec tie van de hand doen omdat ze geld nodig hebben of er gewoon mee op houden. En veel wordt verkocht door grote internationale veilinghuizen die twee keer per jaar hun catalogus pre senteren. Hele wapencollecties uit kas telen komen soms op de markt." Is het dan niet zonde dat al dat cultu reel erfgoed wordt verkocht? „Ach, het is gewoon handel. Alles is te koop. Bieden doe ik meestal online of telefo nisch. Jarenlang stonden we op de du re antiekbeurzen in binnen- en bui tenland, nu nog maar sporadisch." Gevraagd naar de herkomst van 'zijn' kanonnen doet Bolk niet geheimzin nig. „Uit de collectie van wijlen Henk Visser, de grootste wapenverzamelaar van ons land. Hij bezat wel honderd kanonnen, vele afkomstig van scheeps wrakken opgevist uit zee bij Indone sië. Die hadden altijd meerdere kanon nen aan boord, waarvan meestal één kostbaar bronzen kanon dat aan dek stond. Na het overlijden van Visser heeft de Nederlandse staat de belang rijkste stukken uit zijn verzameling aangekocht voor het Legermuseum en het Rijksmuseum. Wat overbleef, werd verkocht op een normale, open- Arms te ver weg. Ton, lachend: „Ik heb nog nooit een koppel pistolen ver kocht aan iemand uit het dorp." Maar dankzij internet is afstand geen enkel probleem. De hele handelsvoorraad staat met honderden foto's en gede tailleerde informatie op de eigen, be veiligde website. Richard Bolk: „Mensen vragen me wel eens: 'Wat doe jij de hele dag?'. Fo tograferen en transportkisten timme ren, zeg ik dan. Ik ben van beroep ei genlijk gereedschapsmaker. Ik heb een tijdlang ook zelf lijsten gemaakt voor schilderijen. Peperdure voor het Rijksmuseum, met een fineerlaag van origineel ebbenhout. Maar van dat heel fijne stof kreeg ik zoveel uitslag bare veiling. Heel apart natuurlijk, zo'n dik kanon in je zaak, maar je raakt ze niet snel kwijt, want er zijn heel weinig liefhebbers voor." Aan sentimenten heeft de nuchtere ondernemer geen boodschap. „Een en kele keer stuit je op iets heel zeld zaams, maar dan nog zet ik het te koop. Met uitzondering van een spe ciaal koppel pistolen waarvan ik er een had verkocht aan een vriend en dat ik na zijn dood weer terug mocht kopen van zijn weduwe. Dat heeft zo'n emotionele waarde dat ik het nooit meer wegdoe." Richard (links) en Ton Bolk: „Antieke wapens zijn door gaans zeer zorgvul dig onderhouden en bewaard." foto Persbureau van Eijndhoven ZATERDAG 27 JULI 2013 reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57