Omdat de handel in antieke klokken alsmaar terugliep, besloot Ton Bolk zijn vizier te verleggen. In de oude bakkerij van Pijnenburg in Goirle blinken nu wapens van weleer. Een familiebedrijf van wereldkaliber. 8 SPECTRUM portret Musketten en pufFers, harts vangers, spon- tons, kurassen. Welkom in de wondere we reld van de an tieke wapens en rustingen. Allemaal even mooi als ooit dodelijk. Ton Bolk is handelaar in antieke wapens. „We hebben net gisteren een oud, bronzen kanon naar Amerika verstuurd. Lood zwaar. De prijs? Rond de 25 mille." De meeste dorpsbewoners in het Bra bantse Goirle zullen tot voor kort heb ben gedacht dat het antiekzaakje van Bolk er eentje was van dertien in een dozijn. Een bescheiden etalage met oude klokken, toefje kunst en wat mooi opgepoetst wapentuig. Totdat de camera van de populaire Na tional Geographic-serie Family Guns plotseling de lens naar Goirle zwiepte en Ton Bolk als wapenspecialist zeer deskundig tekst en uitleg gaf. „We hebben de afgelopen jaren enige naam en faam opgebouwd in ons we reldje. Ze weten ons wel te vinden." Ons, dat is het familiebedrijfje (sinds 1973) van Ton, zijn vrouw Diny en zoon Richard Bolk. Antiquairs zoge zegd, maar wie naar binnen stapt, waant zich eerder in een museum dan in een winkel. Waarbij vader en zoon naast hun ondernemerschap ook met verve de rol van conservato ren vervullen, getuige de bevlogen heid waarmee zij hun kennis delen. Vooral pa laat bijna liefdevol het ene na het andere antieke geweer of pis tool door zijn handen glijden en ver telt tegelijk tot in het kleinste detail het bijbehorende verhaal. „Dit koppel geweren is rond 1850 ge maakt voor Karl Theodor, hertog van Beieren, de jongere broer van de late re keizerin Sisi, die ken je toch wel? De twee buksen zijn exact hetzelfde, kijk maar. Familiewapen ingelegd met hoorn, gravures, houtsnijwerk; alle maal met de hand gedaan, schitte rende stukken. De prijs? Tussen de 17.000 en 22.000 euro. Lijkt veel geld, is het ook, maar als je het vakman schap ziet en als je bedenkt hoeveel uren hieraan gewerkt is, dan begrijp je dat wel. Verzamelaars weten de stukken die ze zoeken voor hun collec tie doorgaans wel op waarde te schat ten." Een indicatie van de prijzen: voor 50 euro heb je al een eenvoudige bajo net, voor 200 euro een simpel revolver- tje en voor 60.000 euro een super-de- Als er iets moois binnenkomt, kan ik het niet laten er een paar uurtjes lekker aan te prutsen luxe pistool of een harnas van top tot teen. Ton Bolk is in 1943 geboren in Arn hem. Als kwajongen struinde hij met vriendjes rond in de Gelderse bossen en vond daar vaak nog 'spul uit de oor log'. Ze speelden er cowboytje en in diaantje mee, zoals bijna alle jonge tjes van die leeftijd. John Wayne was hun grote held. De wereld van het Wilde Westen bleef hem fascineren, hij zag er zelfs brood in. Bolk weet nog goed dat hij als beginnend hande laar dertien pistolen voor 13.000 gul den verkocht. „Ik was de koning te rijk." Toch waren het niet wapens, maar an tieke klokken waarmee hij jarenlang de kost goed verdiende met in- en ver koop en restauratie in eigen atelier. „Totdat daar de klad in kwam. Je koopt tegenwoordig al een Friese staartklok voor een paar honderd eu ro. Mensen hebben steeds andere wen sen voor hun interieur en klokken zijn trendgevoelig. Daarom hebben we ons vijftien jaar geleden gespeciali seerd in antieke wapens. Die behou den hun waarde, blijken zelfs een uit stekende belegging." Een aantal heel bijzondere, oude uur werken tikt her en der nog in de zaak. Zoals een fraaie, gotische klok uit 1521 die volgens Bolk nog bij de Duitse kanselier Adenauer thuis heeft gehan gen. Weer toont hij die onverholen passie als hij demonstreert hoe inge nieus de draaiende raderen de wijzers laten rondgaan. „Als er iets moois is binnengekomen, kan ik het niet laten er 's avonds nog een paar uurtjes lek ker aan te prutsen." In het verbazingwekkende aanbod van antieke wapens in de voormalige bakkerij van Pijnenburg komt de ge schiedenis voorbij. Een Katzbalger zwaard uit 1504. Een pistooltje van de vermaarde Nicolas-Noël Boutet uit Pa rijs, als wapenmaker werkzaam aan het hof van Napoleon. En een koppel pistolen kaliber 12.5 mm, helemaal handgemaakt van ijzer en hout, gepro duceerd rond 1575 in Straatsburg door WaldrufF. „PufFers in jargon. Met zo'n pistool is Willem van Oranje in 1584 door Balthasar Gerards vermoord. In Museum Het Prinsenhof in Delft kun je er ook een zien die wij hebben gele verd." Pas de laatste jaren groeit de interesse voor wapens van Amerikaanse make lij. „De enorme wapenindustrie in de Verenigde Staten was er vooral voor het leger en de gewone burgers. Het is massaproductie waar de liefhebber zijn neus voor ophaalt. Iedereen kent wel de Colt-revolver van de gebroe ders Dalton. Maar voor het oudere spul, bijvoorbeeld deze Winchester Yellow Boy uit 1866, is tegenwoordig ook een markt." Hoewel liefhebber Bolk lyrisch kan worden over de schoonheid en het technisch vernuft van de oude, am bachtelijke pistolen en geweren, stelt de koopman Bolk tegelijk nuchter vast dat ze toch primair bedoeld wa ren om te doden. Daar is niks roman tisch aan. „Wat je wel ziet, is dat rijke lieden een wapenarsenaal hadden om mee te pronken, als statussymbool. Of de wapens waren voor de sportschut- terij, het schijfschieten dus. Zelf schiet ik niet en ik hou me verre van alle moderne wapens die ook worden aangeboden. Als ik twijfel, laat ik het gaan." Door de eeuwen heen evolueerden vuurwapens van primitief naar per fect: van voorlader naar achterlader en van eenheidspatroon tot volledig auto matische wapens. Voor de ontsteking diende als eerste het lontslot, daarna kwamen radslot en vuursteenslot. Re volutionair was in 1807 de uitvinding door de Schotse dominee Alexander Forsyth van het percussieslot, ofwel het 'parfumflesje', de voorloper van het slaghoedje. Terwijl zoon Richard een nog mooie, 'blauwe' wapenloop laat zien - „zwart kruit is zo agressief dat het metaal heel snel roest als je het niet meteen schoonmaakt" - opent Bolk senior een chique cassette van kersenhout. In de met fluweel beklede kist liggen twee als nieuw lijkende duelleerpisto- len met, in aparte vakjes, alle benodig de accessoires. „Deze heb ik vorige week gekocht op een veiling in Mid delburg. Gemaakt in 1848 door Goe- mans in Antwerpen en afkomstig van de burgemeester van Westkapelle. He lemaal compleet en in een uitsteken de staat, want anders hoef ik het niet. We hebben een betrouwbare reputa tie opgebouwd, geven garantie op echtheid en dat weten kopers. Er is ontzettend veel namaak in omloop, nepwapens en replica's, allemaal ille gaal spul. „Overigens zijn antieke wapens door gaans zeer zorgvuldig onderhouden en bewaard. Ik krijg vaak genoeg ver roeste bodemvondsten aangeboden, vanaf het immense slagveld bij Water loo bijvoorbeeld, maar die vind ik niet interessant. Net zomin als allerlei mili- taria, zoals oude SS-spullen. Daar we melt het nog van." Voor het gros van de veelal vaste klan ten is de winkel van Bolk Antique Puffers in een oude bakkerij door Nico Snels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56