4 SPECTRUM FRANS POINTL Frans Pointl DE LAATSTE KAMER n de gedichten, vraagt hij, wat vindt u van de gedichten? Hij declameert: meeuw Frans P. helemaal aanwezig vliegend in dichte mist/ voor uw oog al uitgewist Het is het laatste gedicht in de bundel De laatste kamer waarmee uitgeverij Nijgh en Van Ditmar de 8oste verjaar dag van schrijver Frans Pointl mar keert. Het zijn misschien ook wel de laatste woorden die hij publiceert. Schrijven, zegt Pointl, hij is er even mee gestopt. „Als ik een verhaal schrijf, ben ik vreselijk onrustig. Voor al midden in een verhaal. Als ik iets op mijn schrijfmachine heb getikt, leg ik dat op mijn nachtkastje. Dan ga ik het lezen en denk ik: oh nee, dit is ir relevant, en die alinea moet daar, voor die andere, of dit en dat moet ge schrapt. Dan ga ik weer met de bal pen rommelen omdat ik vaak niet te vreden ben over dingen. Of er valt me in: dat ene zinnetje moet er tussen. Als ik gemakzuchtig ben en ik doe het licht niet meer aan, dan ben ik het kwijt. Ik heb toch nog onvervulde wensen waarvan je weet dat ze nooit vervuld worden. Dat blijft knagen." De muziek op de achtergrond vecht om de voorgrond. De Bee Gees knal len hun Saturday nightfever door de overdekte binnentuin van het ver pleeghuis. Pointl moet zijn hand ach ter zijn oor houden om de vragen te verstaan. Hij hoort niet meer zo goed, zoals hij ook het zicht in één van zijn ogen mist als gevolg van trombose. Vergroeide voeten houden hem nu al vier jaar gevangen in het Amsterdam se Sarphatihuis. Het Guillain-Barré foto Hans van den Boogaard Frans Pointl werd geboren op 1 augustus 1933. Hij was enig zoon van een schilder en een joodse pianiste. Zijn ouders scheidden in 1938 waarna hij in een kindertehuis werd ondergebracht. In 1942 werd hij samen met zijn moe der gedwongen naar Amsterdam te verhuizen. Daar doken ze onder. Na de oorlog zorgde Pointl voor zijn door de oor log zwaar getraumatiseerde moeder. Na haar dood in 1953 had hij talrijke kantoorbaantjes, maar tenslotte stopte hij met werken. Hij debuteerde in 1959 met Afscheid van laatste lente en brak in 1989 door met De kip die over de soep vloog (nominatie AKO-literatuurprijs). Andere werken onder meer: Het Albane se wonderkind (1991), Ongeluk is ook een soort geluk (1995), De hospita (1996), Ca nu maar slapen (2004) en Poelie de ver schrikkelijke (2008). Volgende maand ver schijnt ter gelegenheid van zijn 80ste ver jaardag De laatste kamer. - door Marjolijn de Cocq

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52