Nederlanders onderschatten risico's Geloof 4 BINNENLAND Annemarie Scheerboom had voor de ogen van de hele wereld een ontmoeting met paus Franciscus. IZd Mid ik ket TOMMY WIERINCA De katholieke ont wikkelingsorga nisatie Cordaid gaat armoede be strijden in Neder land. Bram van Ojik, fractie voorzitter van Groenlinks, dacht terug aan de charitas, een verschijnsel uit de tijd van de verzuiling. Charitas en verzuiling zijn niet uniek voor Nederland. In Liba non bouwt het sjiitische Hez bollah ziekenhuizen, scholen en ondersteunt het de armen. Voor arme Libanese sjiieten is Hezbollah een hulporganisatie en geen paramilitaire terreurbe weging. In zwakke staten nemen parti- Studenten uit India en monniken uit Brazilië die onze instituten bevolken, weten dat er een sterk geloof nodig is om iets tot stand te brengen culiere organisaties functies over die de overheid niet meer kan of wil vervullen. Vorige week vroeg de stad De troit haar faillissement aan. De schulden waren onbeheersbaar geworden, de openbare voor zieningen deden denken aan die van Kinshasa of Cairo. Vroe ger had het Westen een derde wereld aan haar randen, nu rukt ze op naar het hart ervan. Ik verbleef deze week een paar dagen in een benedictijnse ab dij in het westen van het land. De abt heeft, om de leegloop en de vergrijzing van zijn ge meenschap tegen te gaan, een paar Braziliaanse monniken la ten overkomen. Eén is er al weer naar huis, de ander is ge bleven. Ik heb zijn mond psalmberijmingen zien zingen in het Nederlands van Ida Ger- hardt. De Braziliaanse benedic tijn is onderdeel van iets veel groters: onze ontkerstening die wordt tegengegaan met een toevloed van priesters en kloos terlingen uit voormalige ont wikkelingslanden. Zoals wij er ooit met het zwaard en het boek op uit trokken om de rest van de wereld te kerstenen, worden we nu teruggeker- stend vanuit die voormalige ko loniën en wingewesten. De missie keert terug - maar nu zijn het de arme Europeanen die geholpen moeten worden. Het Vaticaan richt haar inspan ningen al jaren op Afrika en Zuid-Amerika. De redding van de kerk komt uit andere werel den dan de onze. Europa is op gegeven. De nieuwe paus is een latino, en toen ik pasgeleden in Rome was zag ik een oververtegen woordiging van nonnen uit Bangladesh en de Filipijnen - de importbruiden van Jezus, om zo te zeggen. We bespeuren hun deernis met het arme, oude Europa, dat niet weet wat het met zich zelf aanmoet. Een schitterend verleden, een museum, maar zonder toekomst. De mensen hebben er geen geloof meer. Nergens meer in, niet eens in zichzelf. Studenten uit India en monni ken uit Brazilië die onze insti tuten bevolken, weten dat er een sterk geloof nodig is om iets tot stand te brengen. Ge loof in God, in markt, in tech nologie of vooruitgang - het dondert eigenlijk niet wat. Aan elk optimisme gaat geloof voor af. Zij waren niet de enige Nederlan ders die Down Under in de proble men raakten. Linda Huiskamp is een berucht voorbeeld van hoe een zorgeloze rugzakvakantie kan omslaan in een nachtmerrie. Zij veroorzaakte met haar auto een botsing, waarbij haar reisvriendin om het leven kwam. Ze moest de rechtszaak in Australië afwach ten, maar ze werd uiteindelijk vrij gesproken. Volgens de Nederlandse ambassa de in Australië komen Nederland se toeristen steeds vaker in ernsti ge problemen. Reisbureaus zijn verbaasd. „We maken mee dat mensen even niet te traceren zijn, of een ongelukje hebben met de auto, maar we zien geen toename", reageert Bar ry Harzevoort van Activity Inter national. „Nee, gelukkig niet", zegt ook Laura van der Waarde van Australian Backpackers. „We maken zat mee: pech met de auto, ongelukken die met een sisser af lopen, heimwee. We hebben maar een keer een ernstig ongeval meegemaakt." Het aantal mensen dat zelfstandig naar Australië gaat, stijgt wel. „Je kunt je visum online aanvragen en er is altijd wel iemand die al is geweest en je tips kan geven over waar je goed kunt feesten. Maar dat je erop moet letten dat de af standen in Australië groot zijn en dat je honderden kilometers nie mand kan tegenkomen, daar moet je ook voor waarschuwen", zegt Harzevoort. Toeristen onderschatten soms de Volgens de Nederlandse ambassade komen Neder landse toeristen steeds va ker in ernstige problemen RIO DE JANEIRO - „Ik werd vanoch tend wakker en ik kon niet gelo ven dat de paus me een kus had gegeven. Maar anderen zeiden dat hij dat wel had gedaan. Dat is toch bijzonder? Hij heeft me echt een kus gegeven!" De 21-jarige Utrechtse Annemarie Scheerboom kan een dag na haar ontmoeting met de paus tijdens de Wereldjongerendagen in Rio de Janeiro maar moeilijk bevatten wat haar is overkomen. „Het is heel onwerkelijk. Het moment speelt zich steeds afin mijn hoofd, alsof ik nog in donderdaga vond leef. Ik heb een stukje terug gezien op video. Normaal zie je van ver dat anderen een knuffel krijgen van de paus, nu was ik het zelf." Voor de ontmoeting had Annema rie de paus met een korte toe spraak welkom geheten op de We reldjongerendagen. Op het mo ment suprème was ze 'hartstikke zenuwachtig', maar uiteindelijk verliep alles vlekkeloos. „Ik had de toespraak op een papiertje in mijn zak. Die had ik gelukkig niet nodig. Ik heb wel wat dingen an ders gezegd dan de bedoeling was, maar wel met dezelfde strek king." De persoonlijke ontmoeting die daarna met Franciscus volgde zal ze de rest van haar leven niet vergeten. „Ik moest lachen en hij lachte terug, stond op en omarm de me. Het is zo'n open man, zo warm. Ik heb het nu van dichtbij ervaren en het heeft me diep ge raakt. Ik hoefde gelukkig niet te huilen, maar het was erg emotio neel." Nu is de studente voor even een beroemdheid. Ze moet de ene journalist na de andere te woord staan. „Al die aandacht had ik niet verwacht. Ik ben de tel kwijt geraakt, maar ik heb misschien wel twintig gesprekjes gevoerd." Het is niet alleen de pers die aan dacht heeft voor Annemarie, ook vrienden en familie laten van zich horen. „De sms'jes stroom den binnen en ook op mijn Face- book-pagina heb ik veel reacties gehad. Lief om te zien dat ieder een zo heeft meegeleefd." Maar waarom de paus een zelfge maakte roze melkpak-portemon nee geven? „Ik wilde hem iets ge ven en beeldjes en kruisjes heeft hij vast al genoeg. Zijn naam Fran ciscus staat voor milieu en na tuur. Dus ik dacht iets praktisch, maar ook milieuvriendelijk. Hij wist eerst niet wat het was, maar toen ik het hem uitlegde vond hij het erg leuk. Of hij zijn geld er echt in gaat stoppen, weet ik niet, ik hoop wel dat hij er nog wat mee doet." Franciscus werd de afgelopen da gen door de passievolle Brazilia nen af en toe als een ware popster onthaald. Scheerboom is ook erg enthousiast over de katholieke lei der. „Het is een geweldige man, Kos Htl. Akti Beach Club* Gratis kidsdub t/m 12 jaar Klantbeoordeling: 8,5 8 dagen, o.b.v All Inclusive Vertrek in augustus Per volwassene v.a, 699,- Per kind v.a. Egypte - Hurghada Htl. Iberotel Aquamarine** Gratis kidsdub t/m 12 jaar Klantbeoordeling: 8,8 8 dagen, o.b.v. All Inclusive Vertrek in augustus Per volwassene v.a. 669r Per kind v.a. *2? D/" I heeft me echt door Freke Remmers CANBERRA - Daar zit je dan, hoog in de boom. Voor vier Nederlan ders liep begin dit jaar een vissers uitje bij het Australische Darwin heel anders dan gepland. Hun boot je sloeg om, de drenkelingen vluchtten voor de krokodillen een mangroveboom in en moesten daar 22 uur wachten op hulp. door Jan Willem Zeldenrust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4