'Zeeland is geen vakantie meer, het is een tweede thuis ZOMERKRANT 3 AANSCHUIVEN BIJ VUe^tnftfti kiften De laatste zestien jaar verblijven ze op minicam- ping Zeelucht in Wissenkerke. „Het voelt niet eens meer als vakantie", aldus Alice. „Het is een tweede thuis." In Doorn hebben ze de bossen, in Zeeland genieten ze van de ruimte, lan houdt van vissen, Alice van zwemmen. En als het goed weer is, gaan ze een stuk fietsen, vertelt Alice. „Als we een rondje rond het Veerse Meer doen, stoppen we vaak even hier. Lekker vliegtuigjes kijken." De andere terrasjes op de route zijn vooral voor Jan. „Mijn vrouw wil eigenlijk helemaal niet zo vaak stoppen, maar als ik een leuk terras zie, drink ik daar graag even een biertje." Zo vullen ze hun da gen gemakkelijk. „En als we dan terug zijn op de camping verzuchten we steevast 'wat hebben we het weer druk gehad vandaag' lacht Alice. In deze rubriek schuiven we onverwachts aan bij mensen die bezig zijn met lunch of diner. Vandaag: Jan Catsburg (66) en Alice Catsburg (63) uit Doorn. Vanaf een terras op vliegveld Midden-Zee land bekijken Jan en Alice de zwarte rook pluimen die verderop van een grasveld opstijgen. „Het zal wel illegale afvalver branding zijn", zegt Jan. „We zijn net terug van een vakantie in Hongarije, daar is dat legaal. Elke dinsdag ruik je overal de lucht van verbrande troep." Nee, dan liever de frisse zoute lucht in Zeeland. Jan en Alice komen er nu al veertig jaar. RING- EN SJEZENRIJDEN IN ZEELAND ZATERDAG 27 JULI 2013 door Simone Maas Cynthia Rotte en Vera Willeboordse oefenen ongeveer één keer in de week. foto's Ruben Oreel Bij het sjezenrijden ment de boer het paard en steekt de boerin de ring. Zeeuwse klederdracht is hierbij ver plicht. Langs het parcours hangen 3 tot 4 ringen die boven de weg in een ijzeren buis hangen. Net als bij ringrijden wordt de winnaar bepaald door de beste de laten kampen. Bij ringrijden wordt er gestoken in galop, bij sjezenrij den in draf. 15 augustus vindt de tweede folkloristische dag plaats in Middelburg. Tijdens dit evenement vinden ook de Zeeuwse Kampioenschappen plaats. In de zomermaanden vinden er bijna elk weekend ring- rijevenementen plaats. Van demonstraties tot officiële wedstrijden. Voor meer informatie www.ringrijden.nl Bij ringrijden is het de bedoeling om ongezadeld de ring met een lans zo vaak mogelijk te steken. Er wordt dertig keer gereden op de 38 mm ring. Ring- rijders die hetzelfde aantal hebben gestoken gaan kam pen om de titel. Bij het kampen wordt er drie keer gestoken op de ring die elke ronde word verkleind tot 10 mm. Behalve de verplichte versiering van het paard moet bij officiële wedstrijden de rijder in een wit tenue ver schijnen. De twee kleuren sjerpen die worden gedragen, hebben ieder een aparte betekenis. De oranje sjerp wordt door iedereen gedragen en laat de verbintenis met het huis van Oranje zien. De groene laat zien wie de koplopers zijn van de wedstrijd. Om veiligheidsredenen mag je vanaf het jaar dat je twaalf wordt beginnen met ringrijden. Na dertig keer te hebben gestoken op 38 mm gaan de beste ringrijders kampen om de titel. De ring wordt dan iedere ronde verkleind met 6 mm,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 43