Ondanks een gekneusde arm toch zwembadplezier M fitine, Udinka en fUicka 2 ZOMERKRANT ZOMEFiGASTEN 3 Wie: Filipe (44), Ilaicha (13) en Kalinka (7) Woonplaats: Poort Meerbeek, België Waar Oostkapelle Kalinka en Ilaicha zitten aan een cam pingtafeltje te tekenen. Hun vader, Fi lipe, leest de krant. Ze zijn samen met nog een broer en hun moeder een weekje op vakantie in Zeeland. Dit is niet hun eerste keer hier. „We komen al twee jaar lang regelmatig naar Zeeland toe. We gaan bijvoor beeld graag op daguitstapjes", vertelt Filipe. Wat vindt de familie zo leuk aan de provincie? Vooral het strand. „In België heb je veel gebou wen en appartementen langs de kust. In Zeeland heb je dat niet. Het strand is hier natuurlijker. Dat maakt het rustiger en gezelliger", legt Filipe uit. Verder gaat de familie graag fietsen. „Nederland is natuurlijk een echt fietsland met goede fietspaden. Die heb je in België ook niet", zegt hij. De kinderen hebben het ook erg naar hun zin op de camping. „Het is een leuke camping en ik ga graag naar het zwembad hier", vertelt Ilaicha. Zwemmen gaat haar alleen niet heel gemakkelijk af, want ze zit met haar arm in een mitella sling. „Een dag voordat we op vakantie gingen, ben ik van de trap gevallen en heb m'n arm gekneusd", legt Ilaicha uit. Geluk kig vermaakt ze zich alsnog. De plannen voor van daag? „We gaan straks lekker van het strand genie ten", vertelt Filipe. Meer weten? Kijk op: www.pzc.nl/zomerkrant Tips? U kunt ons mailen: zomer@pzc.nl In galop, één met het paard, briesend langs de me nigte. Met lans in de handen en ring in het ver schiet. Het Zeeuwse ringrijden is een sport apart en lijkt steeds meer in trek bij jongeren. Twee jon ge ringrijdsters nemen je mee bij hun oefenrondje. Het lijkt allemaal zo simpel. Een paard, een rijder en een ring", zegt Cynthia Rotte als ze bij haar haflin- ger staat aan de Breeweg in Meliskerke. Samen met haar vriendin Vera Wille- boordse rijden zij al zes jaar voor hun ringrijdersvereniging Melis kerke - Zoutelande. „Toeristen zien vaak alleen de ere-klasse rij den. Dat zijn de beste ringrijders van Zeeland; die steken bijna al tijd raak." Maar hier op zo'n klein boerderijtje in het Zeeuwse land begint het. „Wij zijn meer recrea tieve rijdsters hoor. We houden gewoon van de gezelligheid en oe fenen ook altijd samen met een groep vrienden", zegt Vera als ze haar paard optuigt. „Die competi- tiedrang verschilt ook van'dorp tot dorp en van familie tot fami lie", geven de dames toe. „Bij on ze vereniging is die drang niet heel erg groot." Toch bijzonder, twee frisse dames die zo'n traditionele sport beoefe nen. De reden dat deze twee mei den zijn begonnen? „Vanaf jongs af aan was ik altijd al met paarden bezig, een echt paardenmeisje", lacht Vera. „Een van de mooiste redenen is wel dat het echt iets van hier is, een echte Zeeuwse sport." In die zin zet ze de Zeeuw se traditie voort, maar ook binnen haar familie is zij de enige die nog rijdt. „Mijn vader heeft vroeger ook gereden." Maar dat is niet in alle gevallen zo. „Die van mij moet er echt niks van weten, die helpt me alleen met het vervoe ren", lacht Cynthia. Eerder die week kwamen jong en oud samen op de eerste traditio nele dag in Middelburg. Boeren en boerinnetjes reden in traditio nele dracht op sjezen rond het Ab dijplein en de ringrijders waren te herkennen aan hun witte pak ken en groene en oranje sjerpen. De sport gaat terug tot de Middel eeuwen waarbij de jonkvrouwen, bij wijze van ereprijs, één van hun ringen aan zijden linten lie ten ophangen. De ridders moes ten deze vervolgens steken met hun lans. Vandaag de dag is het een spel waar recreatie en compe titie bij elkaar komen. En dat geldt voor Vera en Cynthia ook. „Nu zeggen we wel dat we het vooral uit plezier doen, maar als je op de baan staat, wil je hem na tuurlijk wel raak steken." Vaste ri tuelen hebben de dames niet. „Heel vroeg naar bed en als je op de baan staat moet je gewoon niet te veel nadenken." Het is tijd voor een oefenronde. De meiden rijden, zonder zadel, eerst een paar rondes over de baan. Als de vader van Vera de ring van 38 mm ophangt wordt de lans erbij gehaald. „De ringen heb ik zelf gemaakt", vertelt hij. Bij ringrijden worden er eerst 30 rondes op de 38 mm ring gesto ken. Als meerdere rijders hetzelf de aantal hebben gestoken wordt er gekampt. De ring wordt dan steeds met 6 millimeter kleiner gemaakt. „Je gaat dan door totdat de rest van je tegenstanders is uit geschakeld", vertelt Vera als ze de lans krijgt aangereikt. „Zo ga je van 38mm naar 10 mm, maar ik ben nog nooit verder gekomen dan de 14. Die zie je echt niet han gen, dan is het meer gokken." De meiden steken de ene na de andere ring raak. „Ik had wel wat kleinere mee kunnen nemen", lacht de vader van Vera. Het mo ment is aangekomen om het zelf te proberen. Zonder zadel en met een zware lans van 2,7 kilo is het inderdaad moeilijker dan je denkt. Een galopje zit er voor mij niet in. Stapvoets wandelt het paard langs de ring en ja hoor, dan is het kinderspel. De ring bungelt aan de lans en de meiden lachen. „Je moet je arm wel iets anders houden hoor, meer naar beneden." Na een aantal keer is het mooi geweest; dit laat ik aan de echte stekers over, en dat zijn deze dames. Cynthia en Vera heb ben afgelopen zaterdag meege daan aan de dorpswedstrijd van Meliskerke en Zoutelande. Ze zijn allebei in de prijzen gevallen; Cynthia tweede en Vera derde. De twee kijken het meest uit naar de tweede folkloristische dag en dan vooral de pollepel-prijs. „Als je met beurt 29 en 30 raak steekt ga je kampen om de handbeschil derde pollepel. Dat is wel de mooi ste prijs. Ook al heb je eerder min der gepresteerd, je kan altijd nog meedoen." Aan die prijs zit een fles jenever en vaak een paar veel- ste grote klompen verbonden. Maar ze houden het toch bij hun moderne schoenen. „We ruilen ze niet om in onze eigen maat", la chen de twee. door Kristy Evers 'Het mooiste is dat ringrijden van hier is' Stapvoets blijkt de ring al moeilijk te steken door Adriënne van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42