Rina van der Hage mag wisselbeker houden in Domburg CU U 1 SPORTFOTO VAN DE WEEK Als een tweeling 34 SPORT DE ZOMER VAN 1 1 _l In de rubriek 'De zomer van...' blikt de PZC weke lijks terug op memorabele Zeeuwse sportmomenten in zomers van weleer. Vandaag in deel 8: het Badgastentoernooi in Domburg. Het is jarenlang het sterkst bezette toer nooi van Zeeland: het Badgastentoer nooi in Domburg. De formule is simpel. In de zo mermaanden wordt Zeeland over spoeld met toeristen, dus waarom de (veelal) Duitse badgasten niet een toernooi laten spelen tegen de Zeeuwse tennissers? In 1951 is de eerste editie, meldt de PZC in 1975 in een artikel over het het 25-jarig jubileum van het toernooi. Over de allernetste par tijen op de Domburgse tennisba nen is verder weinig terug te vin den in de krantenarchieven. Tij dens de eerste edities begin jaren vijftig gaat het nog om een klein tweedaags toernooitje dat op slechts twee tennisbanen wordt gespeeld. Maar in de jaren daarna gaat het snel. Mannen en vrou wen uit heel het land die hun va kantie doorbrengen in Zeeland weten het toernooi in de Walcher- se kustplaats te vinden. Het ni veau stijgt met de jaren. Het toernooi krijgt in 1958 zelfs de A-status, het hoogste in Neder land, waardoor het nog aantrekke lijker is voor nationale toppers om naar de badplaats af te reizen. Het is ook de tijd dat Rina van der Hage aan de weg timmert. De thuisspeelster zet een zegereeks in Domburg neer die begint in 1957 en in 1964 wordt bekroond met de wisselbeker. Die mag ze op dat moment definitief hou den, omdat de Domburgse er in slaagt in dat jaar voor de vijfde keer het Badgastentoernooi te want niet veel eerder heeft ze ook al een open toernooi in Leiden op haar naam geschreven. In Domburg blijft het niet bij de zege in het enkelspel, want sa men met de Vlissingse oogarts Marcel Nordlohne wint ze ook nog het gemengd dubbel. Een jaar later is Van der Hage wederom de sterkste in het Badgastentoernooi en mag ze voor het eerst de nieu we wisselbeker mee naar huis ne men. Ondanks een verhuizing naar Apeldoorn komt Van der Ha ge daarna nog regelmatig naar Domburg om te tennissen. Het Badgastentoernooi bestaat vandaag de dag nog steeds, maar niet meer met de A-status. Door een tekort aan sponsoren besluit de organisatie in 1991 een streep te zetten door het A-toernooi. Een jaar later beleeft het toernooi een doorstart. Kleinschalig en re creatief is het motto voor de ko mende jaren. De nieuwe formule blijkt aan te slaan. Nog steeds we ten veel Duitse toeristen in de ja ren daarna de weg naar de bad plaats te vinden. Voor de 62e keer zijn vandaag de finales in Dom burg. Maurice Steketee winnen. Ze is in die periode een van de beste tennissters van Zee land en behaalt ook verschillende Zeeuwse titels, zowel in het en kel- als dubbelspel. De toernooizege in 1964 is er één met groot machtsvertoon, zo meldt de PZC. „Niet één van de andere deelneemsters kon haar werkelijk bedreigen. Dat blijkt wel uit de uitslagen van haar par tijen: 6-0 6-0, 6-3 6-0, 6-1 6-1 en 6-1 6-0." Ook in de finale laat Van der Hage er geen twijfel over be staan wie de beste speelster is in Domburg. „Het Duitse meisje Hirts had geen schijn van kans en ging met een 6-1 6-o-nederlaag de baan af." Van der Hage ver keert sowieso in grote vorm, BARCELONA - Nee, het zijn geen tweelingzus jes, maar Ona Carbonell (links) en Margalida Crespi lijken wel sprekend op elkaar. Deze week kwamen de twee Spaanse synchroon- zwemsters in actie tijdens de wereldkam pioenschappen zwemmen in Barcelona. Het duo won de bronzen plak. Svetlana Romasji- na blijft mondiaal de toonaangevende syn- chroonzwemster. De Russin veroverde donderdag in Barcelona haar veertiende WK-goud. Met landgenote Svetlana Kolesnitsjenko haalde ze de hoogste score. foto Juanjo Martin/EPA Rina van der Hage (links) uit Domburg was eind jaren vijftig oppermach- ting in het Badgastentoernooi.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34