'Toppers nemen WK echt wel serieus' toch bij AZ 30 SPORT JOHAN CRUIJFF SCHAAL Moisander enige met JC-Schaal Frank de Boer wil direct een hoog niveau halen om een nieuwe inhaalrace te voorkomen. De Boer kan Blind evenaren AZ voelt zich thuis in Arena Viergever blijft Prudhomme: vrouwen-Tour niet praktisch ZEIST - Trainer Frank de Boer treedt vanavond in de voetsporen van Danny Blind als hij met Ajax ten koste van AZ de Johan CruijfF Schaal wint. Alleen Blind heeft de jaarlijkse wedstrijd tussen de kam pioen en bekerwinnaar als speler (1993, 1994) en trainer (2005) ge wonnen. De Boer won de Johan CruijfTSchaal als speler in 1993 en 1995- Ajax verloor de laatste drie edities van de Johan CruijfT Schaal. Al leen Feyenoord verloor de wed strijd vier keer op rij. ZEIST - AZ voelt zich de laatste ja ren thuis in de Arena. De twee voudig kampioen uit Alkmaar be gint vanavond aan het duel met Ajax om de Johan CruijfT Schaal met de wetenschap dat het al vier keer op rij niet heeft verloren in de hoofdstad. AZ speelde de afge lopen twee seizoenen tweemaal gelijk in de competitie. In het be kertoernooi waren de Alkmaar- ders tot twee keer toe te sterk in Amsterdam. Jozy Altidore besliste vorig bekerseizoen de onderlinge halve finale met twee goals (0-3). Technisch directeur Jacco Verhae- ren van de zwembond: „Zwem mers denken in periodes van vier jaar. Vaak nemen ze na de Olym pische Spelen een paar maanden rust. Maar er is in mijn ogen geen sprake meer van een post-olympi- sche depressie. De toppers nemen de WK tegenwoordig echt wel se rieus." Morgen beginnen de wereldkam pioenschappen voor de zwem- ZEIST - Niklas Moisander mist van avond mogelijk de wedstrijd van Ajax tegen AZ om de Johan CruijfT Schaal. De Finse verdedi ger heeft last van een spierblessu re. Trainer Frank de Boer geeft Ste- fano Denswil een basisplaats als Moisander niet inzetbaar is. Moisander is de enige speler in de selectie van Ajax die de JC-Schaal ooit won. Hij deed dat in 2009 als speler van AZ, met een zege op sc Heerenveen (5-1). Ook voor Derk Boerrigter komt het duel te vroeg. Hij heeft een enkelblessure. mers in Barcelona. De kansen van de Nederlanders op een rijtje. Ranomi Kromowidjojo: Als olympisch kampioen (50 en 100 vrij) zijn alle ogen op haar ge richt. Het zal voor 'Kromo' een he le kluif worden om de Australi sche Cate Campbell (21) van zich af te schudden. Campbell zette dit seizoen verbluffende tijden neer op zowel de 50 als 100 meter vrije slag. Kromowidjojo weet echter als geen ander te pieken op momenten die ertoe doen. Femke Heemskerk: Is na twee moeilijke jaren in Frankrijk hele maal opgebloeid in Eindhoven, waar ze onder Marcel Wouda traint. De 25-jarige zwemster maakt zich op voor haar vijfde WK, maar won nog nooit een in dividuele medaille. Heemskerk wilde zich vooraf niet uitspreken over concrete doelstellingen. Ze zwemt de 50,100 en 200 vrij. ZEIST - Ajax begint vanavond als grote favoriet aan de strijd om de Johan CruijfT Schaal tegen AZ. De landskampioen kende een vlekke loze voorbereiding en raakte voor alsnog geen belangrijke spelers kwijt. Tijdens de reeks oefenpot jes viel vooral één ding op. De club zit zeven dagen voor het be gin van de eredivisie al bijna op het niveau waarmee de competi tie werd afgesloten. De reactie van aanvoerder Siem de Jong vorige week na afloop van het oefenduel met Werder Bre men zei veel. Ajax had de Duitse ploeg zojuist verslagen (3-2). Bij vlagen heerste de ploeg zodanig, dat fans van Werder hun eigen spelers uitfloten. Toen na ruim een uur de krachten wat wegvloei den, vielen er ietwat knullig twee tegendoelpunten. De Jong haalde er zijn schouders over op. „Met iets meer power en concentratie zijn we klaar voor het seizoen." De Jong oogde zichtbaar tevreden over de voortgang van de selectie. Over zijn (net genomen) beslis sing een jaar langer bij Ajax te blij-- ven, hoefde hij geen spijt te heb ben. „Fysiek kan het allemaal nog wat beter, maar ons spel liep lan ge tijd goed. Het deed al behoor lijk denken aan het slot van afgelo pen seizoen. Alleen moeten we wel leren een ruime voorsprong vast te houden. Daar is in de Inge Dekker: Is op de WK titelver dedigster op de 50 meter vlinder slag. Het mag een wonder wor den genoemd dat ze überhaupt haar titel verdedigt. Na de teleur stellend verlopen Spelen in Lon den wilde ze zich focussen op haar studie psychologie. Totdat ze op de Swim Cup opeens de WK-limiet zwom. Dekker kende evenals Heemskerk een minder gelukkige periode in Frankrijk. Moniek Nijhuis: Stapte dit jaar over van het Nationaal Trainings centrum Amsterdam naar Drach ten. De schoolslagspecialiste traint hier onder Kees Robbert- sen. De 25-jarige Twentse hoopt de komende jaren de stap te ma ken naar de wereldtop. Sebastiaan Verschuren: Legt zich zelf veel druk op door er geen ge heim van te maken dat hij in Bar celona voor een medaille gaat op de 100 meter vrije slag. Hij zal kleedkamer ook over gesproken." De interne kritiek op een verslap ping tijdens een oefenwedstrijd gaf de ambities van Ajax goed weer. Onder invloed van trainer Frank de Boer leeft binnen de ploeg de wil om vanaf de eerste speelronde het verschil te maken. „We willen direct een heel hoog niveau halen", gaf hij vrijdag tij dens de persconferentie in Zeist aan. „Zodat we niet, net als vorig jaar, halverwege een inhaalslag moeten maken." Het helpt daarbij dat Christian "Eriksen en Toby Alderweireld vooralsnog geen nieuwe club heb ben gevonden. Het duo vormt met De Jong het hart van de ploeg. De automatismen, het ge volg van een seizoen lang slijpen en schaven door de technische staf, zijn gebleven. Hun aanwezig- ZEIST - Het grootste nieuws bij de persconferentie voor de wedstrijd om de Johan CruijfF Schaal kwam vrijdag van Nick Viergever. De aanvoerder van AZ gaat een jaar bijtekenen. Zijn nieuwe verbinte nis loopt tot medio 2015. De contractverlenging is opmer kelijk, omdat de clubleiding van AZ vorig seizoen nog tevergeefs bij hem aanklopte voor een lange- dan wel een flink nieuw persoon lijk record moeten zwemmen. Ver schuren (24) trainde het afgelo pen jaar veel op zijn starts en de eerste vijftig meter. Bastiaan Lijesen: Rugslagspecia- list die op de 50 meter voor een verrassing kan zorgen. De 22-jari- ge Lijesen noteerde dit seizoen een beste tijd van 24,73, tevens een pr. Vijf zwemmers waren dit jaar net iets sneller. Dion Dreesens: Jong talent (20) uit Limburg, die wordt gezien als een potentiële medaillewinnaar op de Olympische Spelen van 2016. Zwemt in Barcelona alleen de 200 meter vrij. Zijn doel is een finaleplek. Estafette: De vrouwen verdedi gen hun wereldtitel uit 2011. Het wegvallen van Marleen Veldhuis is een fikse aderlating. Volgens technisch directeur Verhaeren is 'een topvijfklassering realistisch'. heid biedt nieuwelingen, zoals Bo- jan Krkic, een stevig handvat om snel de speelwijze onder de knie te krijgen. Hoe anders liggen de zaken bij AZ. De bekerwinnaar verloor met Adam Maher (PSV) en Jozy Alti dore (Sunderland) zijn meest waardevolle spelers. Hoewel de club aardig anticipeerde op hun vertrek, moest trainer Gertjan Ver beek met een flink gewijzigde se lectie aan de slag. De achterstand op Ajax werd zodoende groter. „Als je kampioen bent en geen spelers kwijtraakt, ben je altijd de favoriet", blikte hij vooruit op de Johan CruijfTSchaal. De fans van AZ denken er ogen schijnlijk hetzelfde over. Van de 46.000 verkochte kaarten voor het duel gingen er slechts zeven honderd naar supporters uit Alk maar. Ajax lijkt niet van zins zich te sparen, al staat de prijs niet in hoog aanzien. De Boer: „Ik heb die schaal nog niet gewonnen." Siem de Jong: „We willen elke prijs pakken. En zelfs als zou het een veredeld oefenduel betreffen, deze groep gaat altijd voor de ze ge-" re overeenkomst. De 23-jarige ver dediger wilde zijn horizon verbre den en mikte op een transfer de ze zomer. De Alkmaarders beslo ten op zijn aanstaande vertrek in te spelen door Jan Wuytens van FC Utrecht over te nemen. Die heeft Viergever verdrongen uit het hart van de defensie, waarna de captain naar de linksbackposi tie is verhuisd. BRUSSEL - Als het aan directeur Christian Prudhomme van de Tour ligt, komt er geen Ronde van Frankrijk voor vrouwen. On der anderen Marianne Vos pleitte met een petitie voor het evene ment. Prudhomme vindt het voor stel echter 'niet praktisch' en 'on getwijfeld niet realiseerbaar', meldde hij tegen het Belgische Sporza. De Tour-baas is niet blij met de werkwijze van Vos en haar collega's, die bijval kregen van het Britse parlementslid Har riet Harman. Zij had via een open brief een voorstel gelanceerd. „Het was beter om een gesprek met ons aan te gaan in plaats van een petitie op te starten of ons een open brief te bezorgen", zei Prudhomme. „We staan open voor alles, maar de Tour is een enorme machine, die we niet steeds groter kunnen maken." I Danny Blind AZ maakt zich weinig illusies Niklas Moisander door Natasja Weber BARCELONA - De Nederlandse zwemmers sleepten deze eeuw ve le gouden plakken in de wacht op de Olympische Spelen, maar op de - minder belangrijke - wereldkampi oenschappen is de oogst mager. Al leen Inge de Bruijn (2001 en 2003) en Inge Dekker (2011) veroverden de afgelopen twaalf jaar een we reldtitel langebaan. Jozy Altidore door Geert Langendorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30