Zeeuwse stagiaire is op haar hoede in Curasao Welles-nietes over Goese kantoren Groeten uit Bretagne SCHOKCOLFCENERATOR 22 ZEELAND Akoestisch adviesbureau meet geluid van anti-hagelkanonnen in Borsele. Dat is nodig voor aanvragen milieuvergunning. zaterdag We zijn de laatste jaren eigenlijk al tijd naar het zui den van Frank rijk op vakantie gegaan, het is er prachtig en het is met de au to het dichtste bij om verze kerd te zijn van mooi weer. Maar nu wilden we eens wat anders, en dus zijn we dit jaar in Bretagne. Dat leverde bij familie en vrien den gefronste wenkbrauwen op. „Bretagne, het is er mooi, maar dat weer eeh. Kun je dan niet beter hier aan de kust zit ten?" Nee, dat hebben we ook al eens geprobeerd, maar dat vond ik geen succes. Ik wil er echt hele maal uit zijn tijdens mijn va kantie en dat gevoel had ik hele maal niet, toen we een aantal jaar geleden bij ons aan de kust zaten. Ik kwam voortdurend be kenden tegen, en dat was nog niet alles, die kwamen ook din gen vragen. Ik weet nog dat ik voor de caravan zat te lezen en er iemand kwam vragen of ik kon inschatten hoeveel alimen tatie hij ongeveer moest gaan betalen, want dan kon hij daar alvast rekening mee houden. En dan waren er nog de men sen die op visite kwamen, want zodra bekend was dat we aan de kust zaten, kregen we al meteen de reactie: 'Oh dan ko men we nog wel even af. Zo kon het gebeuren dat het einde lijk mooi weer was, we eigen lijk naar het strand wilden, maar dat dit niet kon, omdat Marco en Yvonne langskwa men en Marco hield niet van het strand. Het ergste vond ik nog dat we 's avonds wat gin gen drinken in de kantine, we kwamen binnen en daar zat honderd man op de grond te roeien op de melodie van Kapi tein Rooibos. De DJ zag zijn kans schoon: „Ja dames en he ren daar is-tie dan, de enige echte Kapitein Rooibos." En dus stond ik daar even later met een microfoon in mijn han den. Dat is normaal mijn hob by, maar op dat moment even niet. Dus zitten we nu hier, in Bretagne en het regent al da gen. Mijn moeder belde van de week, ze vertelde dat het thuis prachtig weer is, 29 graden en zon. Leuk hoor. Is er nog een Zeeuwse camping die een en tertainer zoekt? Dat is niet onterecht, want het aantal berovingen van Nederland se stagiairs op het Antilliaanse ei land is de laatste tijd flink toege nomen. „De verschillen tussen arm en rijk zijn hier groot. Ze den ken dat we welvarend zijn en dat er een buit te halen valt." Elodie studeert journalistiek en houdt als onderdeel van die oplei ding een blog bij over de populari teit van het Caribische eiland on der Nederlandse stagiairs. Net als veel leeftijdgenoten viel Elodie vooral voor Curasao vanwe ge het mooie weer. „Ik wilde toch al naar het buitenland en zag op Facebook allemaal leuke tropische foto's van vrienden die er al ge weest waren. Voor mijn opleiding is het bovendien makkelijk om in een Nederlandstalig land stage te lopen." In een week had ze voor drie maanden een stageplek gere geld bij het Antilliaans Dagblad. De Zeeuwse studente woont in een studentenhuis met vijf Neder landers. „Hier vlakbij zijn ook twee huizen met elk wel veertig Nederlandse stagiairs. Voor het blog moest ik een interview in het Engels doen, maar het was een hele opgave om iemand uit een ander land te vinden." Ze kent verhalen van stagiairs die overvallen zijn. In haar eigen stu dentenhuis, waar beveiligers in de buurt lopen, kwam een onge node gast binnen. „Mijn huisge noot zag ineens een man op de gang lopen en riep: 'hé, wat doe jij hier?' Toen rende hij weg. Ge lukkig is hij later door de politie betrapt." De schade viel mee. „Hij had alleen een strijkijzer meege nomen, en dat hebben we nog te ruggekregen ook." En toch heeft Elodie een 'super- tijd' in de Cariben. „Het is mis schien niet zo fantastisch als ze me van te voren hadden wijs ge maakt, maar het is een supererva ring. Ik leer hier veel nieuwe men sen kennen." KWADENDAMME - Vier fruittelers in Kwadendamme schaften zes jaar geleden gezamenlijk een anti- hagelkanon (schokgolfgenerator) aan. Investering: ruim veertigdui zend euro. „Dat deden we niet voor de lol. Maar twee mislukte oogsten als gevolg van hagelschade loopt flink in de papieren", zegt Johan Steijn, een van de vier fruittelers. De vier bedrijven, verenigd in een samenwerkingsverband, hebben in totaal vijftig hectare appels en peren. Volgens zijn collega René Bal heeft de investering zichzelf al voor een deel terugverdiend. „Wij hebben geen last van hagel meer." Op de Bevelanden werd vrijdag ochtend flink geknald. Donkere onweerswolken beloofden weinig goeds. Fruittelers in onder meer Kapelle en Borsele namen het ze kere voor het onzekere en schakel den het kanon in. De schokgolf verstoort de rotatie van de hagelbui in een straal van vijf tot zes kilometer. Hagel valt vervolgens als regen of sneeuw naar beneden. Twee fruittelers in Kapelle heb ben een vergunning voor het ge bruik van het kanon, de telers van Borsele wachten nog op een ver gunning. „Maar ik heb het kanon vanmorgen gedurende een kwar tier gebruikt", zegt René Bal. „Het was overigens nog maar de eerste keer dit jaar dat wij van het hagel- kanon gebruik hebben gemaakt." Hij wil daarmee maar zeggen dat slechts een paar keer per jaar wordt geknald door de fruittelers. Daar komt ook nog bij dat ver schillende onderzoeken aantonen dat de meeste inwoners zeggen to taal geen last te hebben van het geluid van de apparaten. 'Dan weet ik tenminste dat ik de was moet binnenhalen of de ramen moet sluiten', zijn veel gehoorde argumenten. Ook hebben veel in woners begrip voor het bedrijfsbe lang van de fruittelers. Borsele mag de kanonnen door een uitspraak van de rechter en door nieuw rijksbeleid echter niet meer gedogen. Voor iedere instal latie is nu een vergunning nodig. De schokgolfgenerator in Kwaden damme knalde vrijdagmiddag nog enkele keren. Overigens niet vanwege een op komst zijnde ha gelbui. In verband met het aanvragen van de milieuvergunning voor de generator, meet akoestisch advies bureau Van Lienden uit Zoutelan- de het geluid van de kanonnen. Onderzoeker Rinus van Lienden meet het geluid bij tien Borselse fruittelers. „De staatssecretaris heeft tegen de fruitteeltgemeenten gezegd het maar zelf uit te zoeken. Van daar dat ik in opdracht van Borse le geluidsmetingen verricht om met objectieve gegevens te ko men." Om de effecten van het geluid voor de omgeving te meten wa ren twee meetpunten opgesteld. De ene microfoon stond bij het kanon op een hoogte van precies 6,60 meter. De andere was opge steld aan de Moertjesdijk. „Door middel van onder meer gps-posi- ties kan ik exact de effecten van de generator meten." De eerste bevindingen zijn don derdag besproken met de gemeen te Borsele en een vertegenwoordi ging van landbouworganisatie ZLTO. Op een diagram is te zien dat het geluid van een anti-hagelkanon bij de gevel van een woning vrij wel gelijke tred houdt met een passerende auto. „Het geluid is maar iets hoger dan wettelijk toegestaan. Maar dat is vrijwel verwaarloosbaar." In een artikel in deze krant had de wethouder gezegd dat er wel wat leeg staat, maar niet meer dan hier en daar een verdieping. Volgens de fractie, die uit eigen waarneming spreekt, is er in Goes meer leegstand van kantoren dan het college bij monde van De Bat suggereert. Geluiden dat er spra ke is van meer dan incidentele leegstand bereiken de fractie ook al langere tijd van marktpartijen. In de vragen aan het college van burgemeester en wethouders in formeert GroenLinks naar de hoe veelheid vierkante meters kan toorruimte die niet in gebruik is. Ook wordt gevraagd naar de ge middelde duur van de leegstand en naar de prijsontwikkeling. Als de wethouder verwacht dat de situatie weer aantrekt en weer kantoorruimte verhuurd zal wor den, wil de GroenLinks-fractie weten waarop hij die verwachtin gen baseert. Ook wordt geïnfor meerd of B en W misschien con clusies .trekken uit de huidige si tuatie en aan een beleid werken om leegstand van kantoren tegen te gaan. Daarnaast wil de fractie inzicht in hoe de Goese situatie zich verhoudt tot de regionale, provinciale en landelijke situatie. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok WILLEMSTAD - Ze gaat 's avonds nooit alleen over straat en laat haar mobiele telefoon meestal lie ver thuis. Elodie Kint (18) uit Hei kant, die stage loopt in Willemstad op Curasao, is op haar hoede. I Elodie Kint Bekijk het blog van Elodie Kint op curastagao.wordpress.com. Microfoon neemt het op tegen anti-hagelkanon door Frank van Cooten I Rinus van Lienden plaatst de microfoon op een exacte hoogte van 6,60 me ter. foto Mechteld Jansen GOES - In Goes staan veel meer kan toren leeg dan wethouder Jo-An- nes de Bat doet voorkomen. Dat zegt de GroenLinks-fractie in de Goese gemeenteraad in een schrij ven bij schriftelijke vragen over de kantorenmarkt in die stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22