ZEELAND Congres Jehovah's Kamelen Gebruik van schokgolfgeneratoren is niet langer exclusief voorbehouden aan fruittelers en wijnboeren. i Bliksem treft via hijskraan drie werknemers almanak Ajax is de grote favoriet voor de Johan Cruijff Schaal Schrijver Frans Pointl wordt 80 jaar In de vakantie naar concert of film in Zeeland KWADENDAMME - Het gebruik van anti-hagelkanonnen is niet langer exclusief voorbehouden aan fruit telers en wijnboeren. De schokgolfgeneratoren worden ontdekt door bijvoorbeeld organi satoren van evenementen om een forse hagelbui boven het festival terrein te weren. Zo zet het grote dancefestival To- morrowland bij Antwerpen, dat vrijdag is begonnen, een aantal an ti-hagelkanonnen in. In België is het aantal veiligheids maatregelen bij festivals fors toe genomen sinds het drama tijdens Pukkelpop op 18 augustus 2011 toen als gevolg van een hevig noodweer vijf mensen om het le ven kwamen. De forse schade kwam onder meer door grote ha gelstenen. De organistoren van Tomorrow- land stellen dat veiligheid boven alles gaat. Dit weekeinde worden zeer instabiele weersomstandighe den verwacht. Ervaringen van fruittelers op de Bevelanden leren dat het gebruik van een schokgolf generator een zeer effectief mid del is om hagelschade te voorko men. Door de schokgolf wordt de groei van hagelstenen of de op bouw van een hagelwolk ver stoord. Mede daarom is een be drijf als Cobelfret in Vlissin- gen-Oost volgens Rinus van Lien- den van het gelijknamige akoesti sche adviesbureau in Zoutelande nog steeds bezig met de vergun ningaanvraag voor twee anti- hagelkanonnen bij de autotermi- nal. Van Lienden verricht momen teel in opdracht van de gemeente Borsele geluidsmetingen bij tien fruittelers. Dit onderzoek is nodig in verband met het aanvragen van een milieuvergunning. Cobelfret wil de anti-hagelkanon nen gebruiken om de vele nieuwe auto's die het bedrijf op haar ter rein heeft staan, te behoeden voor hagelschade. Het bedrijf wacht nog op een vergunning. De dorps gemeenschap van Ritthem liet eerder weten grote moeite te heb ben met de mogelijke komst van de schokgolfgeneratoren. ritthem - Drie werknemers zijn vrijdagochtend voor onderzoek naar het ziekenhuis in Goes ge bracht nadat de hijskraan waar mee een schip werd gelost door de bliksem was getroffen. De drie hielden juist op dat moment be vestigingshaken van de kraan vast en kregen daardoor elektrische la ding door hun lichamen. Het on geluk gebeurde rond 11.00 uur aan de Bijleveldkade in Ritthem, op het terrein van Verbrugge Termi nals. De drie werknemers zijn door de brandweer uit het ruim van het schip gehaald. De drie zijn licht gewond geraakt. De twee Terneuzense voetballers fietsen in de zomer regelmatig door de polder om hun conditie bij te hou den. Ze komen dan langs prachtplek- jes als Kijkuit, Poonhaven en Hoek van de Dijk. Ze wanen zich regelma tig helemaal ergens anders: in de die rentuin. Want wat houden mensen in het buitengebied toch gekke beesten. Een ezel is nog tot daar aan toe en lama's zijn ook al bijna gewoon. Maar toen een van de twee deze week in de buurt van Zaamslagveer opeens vijf kamelen zag kuieren, ge loofde zijn fietsmaatje hem niet met een. „Fiets nou maar door, want jij ziet altijd overal leeuwen en beren op je weg!" SPORT ZATERDAG 27 juli 2013 SPECTRUM Hagelkanon op festivalterrein door Frank van Cooten pagina 22 en 23: Microfoon neemt het op tegen anti-hagelkanon; Commentaar COES - Zo'n vierduizend Jehovah's getuigen uit Zeeland, Zuid-Holland en westelijk Brabant zijn vrijdag in Goes bij eengekomen voor het jaarlijkse districtscongres. Het is één van de vijf congressen die deze weken in Ne derland worden gehouden. Wereldwijd zijn er in de loop van het jaar een duizendtal congressen, aldus woordvoerder Gerard van der Vorle, waar volgens hem in totaal 15 miljoen aanhangers op af komen. Van die groep zijn er 8 miljoen actieve Jehovah's getuigen. Het congres in Goes duurt tot zondagmiddag. foto Mechteld Jansen Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21