Gezocht: iemand die mij 't kofschip kan uitleggen m/v -L GELD WERK 15 Oranje Fonds Brengt ons bij elkaar. We hebben veel vrijwilligers nodig. Kijk op ikwordmaatje.nl r Om de productiviteit van medewerkers op te voeren zou Face- bookbaas Mark Zuckerberg de thermostaat op kantoor niet bo ven de 15 graden laten uitkomen. Maar wat is eigenlijk het meest ideale binnenklimaat voor kantoorslaven? Terwijl ik dit artikel schrijf, is het buiten 30 graden. Het voelt alsof de temperatuur op mijn werkkamer niet veel lager is. Ik zet het raam open en verdoe mijn tijd met naar buiten sta ren. De warmte is niet best voor mijn productiviteit. Dat kan Karin Verkuijlen, arbeidshygiënist van de Arbo- Unie zich goed voorstellen. Verkuijlen advi seert bedrijven over een gezond en produc tief binnenklimaat. „De ideale tempera tuur is 20 tot 21 graden", blijkt uit onder zoek. Een studie van de Amerikaanse Cor nell Universiteit wijst overigens uit dat 25 graden optimaal is. „Of je zo'n ideale tem peratuur moet nastreven, is een andere vraag. Technisch kan het, alleen is tempera tuur slechts één aspect van een comforta bel binnenklimaat. De luchtvochtigheid en luchtverversing spelen net zo'n grote rol, evenals factoren als kleding, apparatuur of activiteit." De meeste werknemers vinden het belang rijkste dat een raam open kan. Verkuijlen: „Mensen die op kantoor zitten, hebben sterke behoefte aan buitenlucht. Zelfs als deze minder schoon is of warmer dan gefil terde lucht uit de airco. Daarnaast willen mensen de temperatuur op het werk graag zelf kunnen regelen. Dat is niet zo eenvou dig, omdat je daarvoor een eigen kamer no dig hebt, terwijl flexplekken momenteel juist de trend zijn. Als je een ruimte deelt, kun je dicht bij de airco of het raam gaan zitten. En collega's die het snel warm of koud hebben, kunnen daarom het best bij elkaar gaan zitten." Op internet laaide de discussie over bin- nentemperatuur op, nadat bekend werd dat Facebookbaas Mark Zuckerberg de ka chel niet hoger dan 15 graden zou opstoken om de productiviteit van de werknemers op te voeren. Erik van de Haar, adviseur vei lig en gezond werken van FNV Bondgeno ten, verbaast zich daar over. „De FNV han teert 15 graden als grens voor wat tijdens werk in kantoor, loods, fabriek of winkel je gezondheid niet aantast. Bij een lagere tem peratuur kunnen concentratieproblemen ontstaan of ga je minder precies werken. Het lichaam moet dan te hard werken om warmte vast te houden." Nederlandse werkgevers moeten in zo'n geval maatrege len nemen: extra kleding of een hogere temperatuur. Hartje zomer zal het echter eerder te warm dan te koud zijn. Al zijn er airco's die je het idee geven dat je in een koelkast aan het werk bent. Abnormale warmte of kou gaat ten koste van werklust en concentratie. Volgens Ver kuijlen beïnvloedt het binnenklimaat, waarvan temperatuur één aspect is, de pro ductiviteit tot wel 15 procent. Toch blijkt uit onderzoek van FNV Bondgenoten dat 60 procent van de werkgevers niks doet aan temperatuur. Van der Haar: „Ze nemen het niet zo serieus, omdat het aantal dagen met extreme temperaturen beperkt is." De FNV kreeg in 2011 elf meldingen van ziekenhuisopname als gevolg van hitte op het werk. „Die meldingen komen door gaans uit magazijnen en fabriekshallen met apparatuur die warmte afgeeft. Daar naast kan het in vrachtwagencabines en bussen te heet zijn." De bond ontvangt ge regeld klachten over kantoren en winkels met een slechte klimaatregeling. Vaak scha kelt de werkgever pas na klachten of wan neer verbouwd moet worden de arbo- dienst in. Verkuijlen: „Wij proberen dan te achterhalen wat het probleem is. Mensen zeggen vaak: 'Het is hier zo bedompt.' Ja, wat bedoelen ze daarmee. Is het warmte? Of is er niet genoeg frisse lucht?" Vaak zijn oplossingen eenvoudiger dan werkgevers denken, zegt Verkuijlen. „Het kan zijn dat de instelling van de airco ver anderd moet worden. Ook leren wij werk nemers hoe ze de binnentemperatuur zelf kunnen regelen. Soms zit ergens een ver borgen thermostaatknop. Daarnaast helpt het vaak een ruimte anders in te richten." Tijdelijke oplossingen tegen een paar da gen zomerhitte zijn: bedrijfskleding aan passen, apparatuur zo veel mogelijk uitzet ten of verplaatsen, meer pauzes inlassen, ventilatoren plaatsen en de verlichting dempen. Verkuijlen: „Het lukt echter nooit om het iedereen naar de zin te maken. Geen enkele werkplek is helemaal klach- tenvrij. Als 10 procent van het personeel blijft klagen over te warm of te koud, is dat heel normaal." TIPS EN KLACHTENLIJN voor sociale initiatieven ZATERDAG 27 JULI 2013 IDeze zomer ga ik met een groep je vrienden mountainbiken in de Ardennen. Het is mijn eerste mountain bikevakantie en ik maak me zorgen als ik iets breek. Moet ik een speciale reis verzekering afsluiten? Een reisverzekering biedt dekking te gen diverse kosten, onderverdeeld in modules. Voor u is de module buiten gewone, of onvoorziene, kosten be langrijk. Deze zit bij alle verzekeraars in het standaardpakket. De verzeke ring dekt de kosten van hulpverle ning in geval van ziekte, ongeval of overlijden. Denk hierbij aan bijzon der vervoer op medische indicatie, een reddingsoperatie of extra reis- en verblijfkosten. De module medi sche kosten is meestal optioneel. Die is vooral interessant als u naar een land gaat waar de medische kosten hoog zijn. Voor België of Frankrijk is dat niet nodig. Met de basisverzeke ring hebt u wereldwijd recht op on voorziene, medisch noodzakelijke hulp. Deze kosten worden vergoed volgens de Nederlandse tarieven. 2 Ik kan bij mijn reisverzekering ook een ongevallendekking afslui ten. Wat is dat en is dat verstandig? Een reisverzekering met ongevallen dekking keert uit wanneer de verze kerde overlijdt, gewond of blijvend in valide raakt. De verzekering keert het maximale bedrag uit bij overlij den tijdens vakantie. Het gaat om een vast bedrag van meestal enkele duizenden euro's dat wordt uitge keerd aan nabestaanden. In de voor waarden van de verzekering staat hoe hoog het bedrag is. Als u tijdens de vakantie door een ongeval blij vend invalide raakt, keert een reisver zekering met ongevallendekking het bedrag aan u zelf uit. De hoogte van het bedrag wordt bepaald door de mate van invaliditeit. Een arts be paalt voor hoeveel procent u recht heeft op een uitkering. Maar meestal is een ongevallendekking weinig zin vol. Heeft u al een arbeidsongeschikt heidsverzekering met ongevallendek king, dan bent u meestal ook op va kantie verzekerd tegen ongevallen. Heeft u zo'n verzekering niet, dan kunt u zich afvragen waarom u deze op vakantie wel nodig heeft. Overi gens verzekert een overlijdensrisico- verzekering en/of uitvaartverzeke ring uw nabestaanden beter tegen onverwachte kosten als gevolg van overlijden. Heeft u een uitvaartverze kering, dan wordt de uitvaart ver goed (in geld of natura). En met een overlijdensrisicoverzekering zorgt u ervoor dat uw nabestaanden een be drag ontvangen waarmee ze bijvoor beeld de hypotheek en andere kos ten kunnen betalen. 3 Mijn zoon kreeg tijdens onze va kantie in Spanje voedselvergifti ging. Tot overmaat van ramp werden we ook nog bij het ziekenhuis gewei gerd omdat we geen reisverzekering hadden. Gelukkig konden we bij een an der ziekenhuis wel terecht Wat kun je in zo'n situatie het best doen? Met de basisverzekering heb je we reldwijd recht op onvoorziene, me disch noodzakelijke hulp. Toch weige ren sommige buitenlandse ziekenhui zen vakantiegangers zonder reisver zekering. In zo'n geval kunt u contact opnemen met de Nederlandse am bassade of het consulaat. Zij kunnen namens u bemiddelen. Als het raam maar open kan door Ingrid Beckers reageren? geld@depersdienst.nl Op www.fnvbondgenoten.nl/hitte is een dossier te vinden over werken bij warm weer. Werknemers met klachten over de tempera tuur op hun werk kunnen terecht bij de Arbo-telefoon: 030-2738738 van maandag tot en met donderdag tussen 09.00 en 13.00 uur. (gratis advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15