Thuiskomen in een worm huis is gezelliger Slimme trucs om goedkoop online vliegticket boeken ZOMER IN NEDERLAND 14 GELD WERK -L IK ZAL BLIJ ZIJN ALS WE WEER OVER DE REGEN KUNNEN KLAGEN r oe gaan bn'ers om met geld. In de serie 'Geld en Goed' vertellen ze daar over. Vandaag pianovirtu oos Cor Bakker, vooral bekend als begeleider van Paul de Leeuw, Bri gitte Kaandorp en Karin Bloe men. Hij woont met zijn vriendin Nienke en hun in juni geboren dochtertje Brechtje Lisa in Am sterdam. Waarop zou je nooit bezuinigen „Op gezond eten en sporten. Als ik ongezond eet en te weinig be weeg, kom ik in een neerwaartse spiraal terecht. In de tijd dat ik zes dagen per week met Paul de Leeuw in de theaters stond, op za terdag met hem het televisiepro gramma deed en overdag vaak met het Metropole Orkest werkte, had ik nauwelijks tijd om te eten. Dan haalde ik gauw onderweg een patatje en dook ik snel de au to weer in, op weg naar de volgen de klus. Het gevolg was dat ik rug klachten kreeg, steeds verkouden was en nauwelijks weerstand had. Daar heb ik van geleerd. Ik werk minder, eet bewust en ga naar de sportschool. Ik heb me nog nooit zo goed gevoeld." Waarop zou je kunnen bezuinigen „Op energie. De verwarming thuis gaat wat lager als we de hele dag weg zijn, maar als we maar voor een paar uurtjes de deur uit gaan, blijft de kachel lekker bran den. Het is gewoon gezelliger om in een warm huis thuis te komen. En we zijn geen types om binnen met dikke truien rond te lopen." Wat was je grootste miskoop „Een tweedehands Amerikaanse auto. Dat was een grote Mercury. Die nam ik tweedehands over na dat mijn broer hem had geleased. Hij kostte 55.000 gulden en het leek een goede investering, maar het was een fiasco. Nadat ik er een gastank in liet bouwen, was er steeds wat kapot. Van de acht maanden die ik hem had, heeft hij zes maanden in de garage ge staan. Toen heb ik hem ingeruild. Ik kreeg er nog 15.000 gulden voor. Als je je dan bedenkt dat ik er maar 2 maanden lol van heb ge had, weet je hoe duur ik heb gere den. Voor de zekerheid ben ik overgestapt op een Duits merk." Wat was je beste aankoop „Van mijn eerste zakgeld heb ik lp's van Louis van Dijk gekocht. Die heb ik noot voor noot beluis terd tot ik ieder nummer kon doorgronden. Dat inspireerde me bij de keuze om pianist te wor den. Bij een ontmoeting met Louis raadde hij me aan om naar het conservatorium te gaan. Door hem heb ik de stap gemaakt." Het online boeken van een vliegticket lijkt soms een gokspel. Ie dere keer is het een verrassing welk bedrag ver schijnt. Toch zijn er manieren om hoge prijzen te vermijden, 's Ochtends kijk je snel even hoe duur een ticket naar Barce lona is. Maar als je 's middags wil boeken, is het ticket ineens 50 euro duurder. Hoe kan dat? De prijs van vliegtickets komt tot stand door 'fluid pricing', het gebruik van flexibele prij zen. De prijs hangt af van de vraag en die wordt nauwlet tend bijgehouden. Een vlucht is duurder als de vliegtuigmaat schappij veel boekingen ver wacht, en goedkoper op andere momenten. „Het is gewoon een kwestie van vraag en aan- De typische zonbestemmingen zijn vaak prijziger in het weekeinde bod, net als bij de prijs van een bakje aardbeien", zegt woord voerder Maureen Sluiter van Transavia.com. Over 'fluid pricing' doen veel wilde verhalen de ronde. Zo zouden luchtvaartmaatschappij en het klikgedrag van hun be zoekers in de gaten houden: wie vaak op dezelfde bestem ming zoekt, zou een hogere prijs voor een ticket betalen. Onderzoekers van de Universi teit TXvente namen de proef op de som, maar vonden geen be wijs. „Dit is echt een broodje aap-verhaal", reageert Sluiter. Ook woordvoerder Robbert Veldhuizen van KLM stelt dat vraag en aanbod de prijs be paalt. „Individueel klantgedrag speelt geen rol." Hoewel 'fluid pricing' behoor lijk ondoorzichtig is voor consu menten, zijn er wel wat algeme ne tips te geven. Zo is vroeg in de ochtend of's avonds boeken meestal goedkoper dan over dag. Tüssen 9.00 en 17.00 uur boeken namelijk veel zakelijke reizigers. Vaak is ver voor ver trek boeken ook een aanrader. Soms betaal je een paar dagen voor vertrek tientallen of zelfs honderden euro's meer. Zit het vliegtuig nog niet vol, dan daalt de prijs van de tickets juist weer wel op het laatste mo ment. Maar de vraag is of je dat risico wil nemen. „Je kunt vaak aanvoelen of dat zin heeft. Vluchten naar Barcelona heb ben niet snel lege stoelen", zegt Veldhuizen. Hoe flexibeler je bent, des te minder je betaalt. De maandagochtend is popu lair bij bestemmingen waar ook zakelijke reizigers naartoe gaan en dus duurder. De typi sche zonbestemmingen zijn vaak prijziger in het weekein de. Om te voorkomen dat je veel tijd kwijt bent met het zoe ken op verschillende data, be staan er vergelijkingssites die goedkopere alternatieven op an dere dagen tonen, zoals Skys- canner.nl en Kayak.com. Die si tes tonen ook de mogelijkhe den om van en naar een goed koper vliegveld te vliegen. Heb je een goedkope vlucht ge vonden, boek dan rechtstreeks bij de luchtvaartmaatschappij. Veel vergelijkingswebsites brengen een bedrag in reke ning voor het boeken via hun si te. Let wel op welke bagage mee mag. Bij lowbudgetmaat schappijen is vaak alleen hand bagage bij de prijs inbegrepen. Een koffer meenemen is dan soms duurder dan het ticket. Heb je een goede prijs gevon den, sla dan snel toe. Binnen een paar uur kan de prijs hoger zijn. Zijn die fluctuerende prij zen niet klantonvriendelijk? „Dit is hoe het werkt. Doe er je voordeel mee en boek op het juiste moment", zegt woord voerder Sandra de Jong van de Consumentenbond. V door Irene van den Berg Illustratie Ruben L. Oppenheimer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14