Syrische christenen zitten in het nauw door burgeroorlog Leider van Tunesische oppositie vermoord BUITENLAND 9 Brandbrief om christenen Syrië EF In de strijd werd ook het klooster geraakt. Maar de broeders en zus ters, alsook enkele soennitische vluchtelingen uit Horns die hier onderdak vonden, blijven het land standvastig bewerken. Grootste zorg is het oprukken van de islamitische beweging Jabhat al-Nusra. „Inmiddels kan nie mand er nog in of uit", zegt moe- der-overste Agnes-Mariam. Ze leidt een verzoeningsinitiatief in Beiroet en bepleit daar bij de in ternationale media een vreedza me oplossing. De christelijke gemeenschap maakt zich zorgen na de moord op Francois Murad in het Noord- Syrische Gassanieh vorige maand. Het klooster waar hij schuilde werd aangevallen door islamisten. Twee orthodoxe bisschoppen wor den al sinds april vermist. Christenen zijn in Syrië geen sys tematisch doelwit van het ge weld, aldus minister van Buiten landse Zaken Frans Timmermans. Zuster Agnes-Mariam beaamt dat, maar zegt dat er wel steeds meer incidenten gemeld worden. Vluchtelingen in Libanon spre ken van een 'verdrijvingscampag ne' in Qusayr, net over de Libane se grens. Kerken werden daar be smeurd met slogans als 'de gods dienst van Mohammed zal over winnen'. Zuster Agnes-Mariam hoorde gruwelverhalen over de se rieverkrachting van een christe lijk meisje door rebellen. „Elke keer werd ze aan een ander 'uitge huwelijkt', onder een tijdelijk con tract. En dan scheidden ze en moest ze door naar de volgende." Zowel de Syrische Nationale Raad als de regering beweren dat er plaats voor christenen is in het land. „Dat is een leugen. Het regi me geeft niet om ons", zegt Yusuf (24), een jonge Assyrische ortho doxe christen uit het Noord-Syri- sche Qamishli. Christenen vormen geen systematisch doelwit, maar er doen zich wel steeds meer incidenten voor De meeste christenen vluch ten via Turkije naar Europa. En ze willen niet meer terug, vreest de bisschop Extremistische groeperingen zo als Jabhat a-Nusra en Ahrar al-Sham hebben andere ideeën over de toekomst van christenen in Syrië. Yusuf durft daarom niet meer naar zijn verloofde in Alep po. Islamisten controleren de weg en ze ontvoeren bij voorkeur christenen, skypt hij vanuit (Qa mishli. Deze week werden er drie mensen in zijn dorp ontvoerd. De ontvoeringen zijn behalve een manier om aan geld te komen ook een middel om de christenen bang te maken. Onzeker over hun toekomst onder islamitisch leider schap verkopen christenen hun huizen. Yusuf heeft een broer in Nederland en een in Zwitserland. „De rebellen worden gesteund door fanatieke moslimstaten. Wat voor goeds kan dit de christenen brengen?", vraagt bisschop Timo- theos Samuel Aktas zich af. De meeste christenen vluchten via Turkije naar Europa. En ze willen niet meer terug, vreest Aktas. MOSKOU - Orthodoxe kerken van uit de hele wereld slaan alarm over het lot van Syrische christe nen. Gisteren verstuurden de vijftien kerken een verklaring waarin zij waarschuwen dat door de burger oorlog de christelijke aanwezig heid in Syrië dreigt te verdwij nen. „Dat zou een ramp voor de bescha ving zijn. Onze wortels liggen daar, daar komt ons geloof vandaan", aldus de leider van de Russisch-orthodoxe kerk, patriarch Kirill. Hij wijt het steeds lager worden de aantal christenen in Syrië aan de burgeroorlog in het overwe gend islamitische land. Na de moord gingen duizenden Tünesiërs de straat op om voor het ministerie van Binnenlandse Zaken te betogen tegen de rege ring, die wordt geleid door isla misten van Ennahda of de Renais sance Partij. Zij eisten dat de mi nistersploeg opstapt. Onder de demonstranten was de weduwe van Chokri Belaid. Deze seculiere politicus werd in februa ri op vergelijkbare manier ver moord. Dit leidde tot de grootste golf van protesten in Tünesië sinds de val van president Zine al-Abidine Ben Ali in 2011. De Ara bische Lente begon in Tünesië. Woensdag werd bekend dat zes verdachten waren getraceerd voor de moord op Belaid. Bijzonderhe den daarover zouden volgen. De moord op Mohamed Brahmi zet de gemoederen in Tunesië op scherp. Net als Chokri Belaid gold hij als een van de leiders van de niet-religieuze oppositie. Brahmi was lid van de grondwetgevende assemblee die een nieuwe consti tutie voor het Noord-Afrikaanse land moet uitwerken. Hij was een uitgesproken tegenstander van de islamistische regeringspartij Ennahda en tegen het verbreken van de diplomatieke betrekkin gen met het omstreden Assad-be- wind in Syrië. Ook vond hij dat in de nieuwe grondwet van Tunesië moet worden opgenomen dat het een misdrijf zou zijn om de be trekkingen met Israël te normali seren. Voor vandaag is in Tlinesië een dag van rouw afgekondigd. VRIJDAG 26 JULI 2013 door onze correspondent Fernande van Tets BEIROET - Even ten noorden van Da mascus leeft een kleine gemeen schap christenen aan de frontlinie. Het Mar Yacoub-klooster (1e eeuw na Christus) in Qar'a ligt op de smokkelroute naar Libanon. Het ge bied wordt verdedigd door de Syri sche rebellen tegen de weer opruk kende legereenheden van presi dent Bashar al-Assad. TUNIS - Mohamed Brahmi, een van de leiders van de oppositie in Tune sië, is gisteren in Tunis doodgescho ten. Volgens een getuige werd de 58-jarige leider van de Volksbewe ging Echaab voor zijn huis in de wijk Ariana geliquideerd. Twee mannen op een motor wachtten hem op en doorzeefden de politi cus voor de ogen van vrouw en kin deren met twaalf kogels. Paus Franciscus zegent een kind bij zijn bezoek aan de sloppenwijk Varginha in het noorden van Rio de Janeiro. Het bezoek aan Brazilië is zijn eerste buiten landse reis sinds hij tot paus werd gekozen, foto Antonio Lacerda/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9