japanners in hun nopjes met benoeming 'prinses' Caroline I I 1 1 1 Ex-leider Communistische Partij Bo Xilai aangeklaagd Zaak Chodorkovski legitiem Kaal uit solidariteit 8 BUITENLAND BEZOEK PAUS Een matige organisatie en slecht weer deren het Braziliaanse enthousiasme voor Franciscus niet. Paus keert zich tegen legaliseren van drugs EF Er is een officiële aanklacht te gen de in ongenade gevallen Chinese politicus Bo Xilai (64). De oud-partijbons van de com munisten wordt beschuldigd van omkoping, corruptie en machtsmisbruik. Bo Xilai leek vorig jaar af te stevenen op een toppositie in de Communisti sche Partij en regering, maar werd in november uit de partij gezet. Hij leidde begin vorig jaar de stad en provincie Chon- gqing met populistische char mes, 'ouderwets' communisti sche denkbeelden en volgens critici maffiapraktijken. Zijn val werd ingeluid door het schandaal rond de moord op de Engelse zakenman en fami lievriend Neil Heywood. Bo's vrouw Gu Kailai werd voor be trokkenheid bij de moord ver oordeeld tot een voorwaardelij ke doodstraf. In de praktijk be tekent dat levenslang. De rechtszaak in Rusland te gen de oliemagnaat Michail Chodorkovski en zijn rechter hand Platon Lebedev was legi tiem en geen politiek proces. Maar de zaak was inhoudelijk niet eerlijk en hun straf niet ge rechtvaardigd. Dat heeft het Eu ropees Hof voor de Rechten van de Mens gisteren bepaald. Chodorkovski en Lebedev, die de zaak bij het hof aankaartten, werden in 2005 veroordeeld tot 13 jaar cel voor grootschalige fraude en witwassen. Hun straf is vorig jaar teruggebracht tot 11 jaar. Het proces werd als een politieke daad gezien om dat Chodorkovski openlijk kri tiek uitte op het leiderschap van president Vladimir Poetin. Chodorkovski was de rijkste man van Rusland, totdat hij in 2003 werd gearresteerd. NSA mag doorgaan met afluisteren in VS De Amerikaanse geheime dienst NSA mag doorgaan met het in de gaten houden van te lecommunicatie van Ameri kaanse burgers. Het Huis van Afgevaardigden stemde giste ren tegen een voorstel dat de bevoegdheden van de dienst in perkt De NSA monitort wereld wijd telecommunicatie. Prostituee 'koopt tomaten met klant' 'Die vrouw zit daar alleen om mij te laten zien waar je toma ten kunt kopen'. Dat was de smoes die een man onlangs de Britse politie vertelde toen hij met een prostituee in zijn auto werd betrapt. Hij kreeg een boete van omgerekend ruim 400 euro voor hoeren lopen en moest de kosten van de rechts zaak, bijna 800 euro, betalen. Dode en vermisten na explosie vuurwerk Een serie explosies in een vuur werkfabriek vlak bij het Itali aanse Pescara heeft gisteren een mensenleven geëist, Zeker zes mensen worden vermist en acht mensen raakten ge wond. De ontploffing heeft in een omtrek van meer dan 1 ki lometer een spoor van ver woesting achtergelaten. Officier en agent gedood bij aanslagen Een officier van de Afghaanse veiligheidsdienst NDS is giste ren in Kunduz-stad omgeko men door een bomaanslag. Drie burgers raakten gewond. Bij een aanslag op een politie post in het oosten van de pro vincie Kunduz werd een agent gedood. Nederlanders hebben sinds 2011 ruim 800 politieagen ten getraind in Kunduz. RIO DE JANEIRO - De regen daalt zonder onderbreking neer en het zijn de koudste dagen van het jaar. Maar honderdduizenden ka tholieken laten zich door het kli maat niet uit het veld slaan. Vanaf het moment dat paus Franciscus zijn intrede doet in Rio de Janei ro, wordt hij omgeven door dui zenden enthousiaste katholieke volgelingen. „Het is een geweldig evenement, hoewel er wel minder mensen zijn dan aanvankelijk verwacht. De paus heeft zich met zijn open houding zeer geliefd gemaakt", zegt Leonardo Maciel, die met zijn bedrijf betrokken is bij de or ganisatie. Het was de eerste dagen van het bezoek organisatorisch verre van perfect. Bij zijn aan komst maandag, werd de auto van de paus overspoeld door een uitbundige menigte. Rond de ope ning van het evenement op dezelf de dag viel de metro twee uur uit. 's Avonds bleken er nauwelijks bussen te zijn om de half miljoen mensen van het strand van Copa- cabana naar hun slaapplaatsen te brengen. Een dag later zat de paus een half uur vast in het verkeer en moest hij met een helikopter verder worden vervoerd. De negatieve aandacht noopte burgemeester Eduardo Paes zelfs tot het maken van verontschuldi gingen. De stad ziet de Wereldjon gerendagen als een test met het oog op het WK voetbal van vol gend jaar en de Olympische Spe len in 2016. Rio weet de scherpe blik van zowel de FIFA als het IOC op zich gericht. Ondanks de minpunten in de or ganisatie lijkt de Argentijn Fran ciscus door de Brazilianen in kor te tijd in de harten te zijn geslo ten. Gisteren bracht hij een histo risch bezoek aan een van de bijna achthonderd favela's in Rio de Janeiro. De laatste keer dat een paus een krottenwijk bezocht was ruim dertig jaar geleden en Franciscus kreeg de ontvangst van een rockster. Wekenlang wa ren de mensen van de wijk bezig met voorbereidingen. „Het is een enorme eer. Normaal gesproken komen we alleen negatiefin het Paus Franciscus heeft zich in Bra zilië uitgesproken tegen het legali seren van drugs. Dat deed hij woensdag (lokale tijd) tijdens een bezoek aan een door Franciscaner monniken gerund ziekenhuis, waar hij een afdeling voor alcoho listen en drugsverslaafden open de. De paus zei dat het aantal ver slaafden niet zal dalen door het le galiseren van drugs 'zoals in de len van Latijns-Amerika wordt voorgesteld'. Veel landen in de re gio kampen met problemen door de handel en het gebruik van drugs. De harde aanpak van de drugskartels heeft weinig succes, waardoor overheden in de regio overwegen regels te versoepelen. nieuws. Het bezoek van paus Fran ciscus maakt ons blij. Een heel speciaal gevoel", zegt Everaldo Oli- veira, woonachtig in de wijk. Var- ginha, in het noorden van de stad, behoort tot een van de 33 zoge naamde gepacificeerde favela's waar de politie de macht heeft overgenomen van de gewelddadi ge gangs en drugsbazen. Schreeu wende 'fans' vroegen om zijn aan dacht, een roep waar de paus rus tig en geduldig gehoor aan gaf. Een ontspannen Franciscus kreeg de lachers op zijn hand door te stellen dat hij graag met de men sen wilde spreken, koffie met ze wilde drinken, maar geen ca- cha^a, een typisch Braziliaans al coholisch drankje, zou nuttigen. Maar zijn boodschap was vervol gens helder. „We zijn allen broe ders. Het pacificeren van een fave- la kan alleen slagen als we solida riteit met elkaar tonen." Ook een Nederlandse delegatie is aanwezig in Rio de Janeiro. De 21-jarige Annemarie Scheerboom sprak gisteren tijdens een mani festatie op Copacabana de paus toe. Zo'n driehonderd Nederlandse jongeren reisden af naar Brazilië. Ze namen een week voor aanvang van het evenement deel aan rei zen door het land om mensen in een stad te ondersteunen. „De openheid van de Brazilianen is echt hartverwarmend. Heel mooi om mee te maken. Het is in drukwekkend om zoveel mensen van over de hele wereld te zien met eenzelfde geloof', stelt Jessi van der Hoeven (22) uit Utrecht. Het slechte weer deert de groep niet. „Natuurlijk hebben we er al genoeg grappen over gemaakt, ze ker nu het in Nederland zo mooi is. Het is wel heel jammer, maar we hebben her geaccepteerd", lacht Tim (20), afkomstig uit Uden. „Francicus is ons voorbeeld en hij leert ons open, zorgzaam en nederig te zijn. Daar kunnen we in Nederland veel van leren." Veel Japanners zijn in hun nopjes met de voordracht. Op het popu laire blog ZakZak, met veel aan dacht voor roddels, wordt zij een afstammeling van de 'Kennedy- dynastie' genoemd. Sommige twitteraars spreken dan ook over de komst van 'prinses Kennedy'. Alle Japanse kranten schrijven dat Caroline Kennedy de eerste vrou welijke Amerikaanse ambassadri ce in Tokio zal worden. Daarmee laat Kennedy aan Japanse vrou wen zien dat topfuncties ook voor hen haalbaar zijn. Vrouwen in Ja pan hebben veel last van het gla zen plafond. Bijna de helft van al le universitaire studenten is vrouw, terwijl maar 1 a 2 procent van de topmanagementfuncties door vrouwen wordt bekleed. Het is erg moeilijk gezin en carrière te combineren, klagen veel Japanse vrouwen. Als ambassadrice in Tokio zal Ken nedy leiding geven aan een van Amerika's belangrijkste buiten landse posten. Japan is immers Amerika's belangrijkste bondge noot in Oost-Azië. Al sinds 1945 garanderen de VS de veiligheid van het land. Nog altijd heeft Amerika ongeveer 50.000 solda ten in het eilandenrijk gestatio neerd. Nu China's macht in Azië toeneemt, houden Washington en Tokio nauw contact om de Chi nezen in toom te houden. En dan is er nog de wederzijdse handel. Dagelijks worden voor tientallen miljoenen dollars aan goederen over de Stille Oceaan vervoerd tussen de eerste en der de economie op aarde. Is Caroline Kennedy wel opgewas sen voor die zware taak? Diploma tieke ervaring heeft ze niet en naar verluidt bezocht ze Japan maar een keer, tijdens haar huwe lijksreis in 1986. Ze dankt haar voordracht vooral aan de steun die ze aan Barack Obama's verkie zingscampagnes gaf. Juist daarom is er ook kritiek op de voordracht. Televisiecommen tator Kuniomi Asai noemt Caroli ne Kennedy op twitter een 'diplo matieke en politieke beginneling'. „Het is triest dat president Oba- ma zo'n gebrek aan respect toont voor Japan", schrijft Asai. H3 PEKING STRAATSBURG KENNEBUNKPORT - De voormalige president van de Verenigde Staten George Bush heeft zijn hoofd kaalgeschoren uit solidariteit met de 2-jari- ge Patrick. Dat is de zoon van een van de beveiligers van de oud-presi dent. Hij heeft leukemie en door de behandeling begint zijn haar uit te vallen, foto EPA WASHINGTON DUDLEY PESCARA KUNDUZ Franciscus een door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust door onze correspondent Wouter van Cleef TOKIO - Na maanden van geruch ten kwam gisteren het verlossende woord uit het Witte Huis. Caroline Kennedy (55), dochter van de ver moorde president John F. Kennedy, is voorgedragen als Amerika's am bassadrice in Tokio. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8