PRAAG a m ,A Ki 4 BINNENLAND CONFLICT ARTS-AGENT Rugzakkers in problemen interview Agenten en bewakers lopen artsen op de spoedeisende hulp geregeld ernstig in de weg. „Deze situatie is onduldbaar", zegt kno-arts Jan Hulshof. Schriftelijke reactie van de Nationale Politie Hof veroordeelt 12 relschoppers Haren Twaalf relschoppers die betrok ken waren bij de Facebookrel- len in Haren, zijn gisteren in hoger beroep veroordeeld tot gevangenisstraffen en werk straffen. Twee weken geleden werden er zeventien zaken in hoger beroep behandeld over de grote rellen. Twee verdach ten die door de rechtbank wa ren veroordeeld, werden vrijge sproken. Andere zaken werden uitgesteld door ziekte. Vader neemt dochters mee naar Syrië Een 42-jarige man uit Haaks bergen die dinsdag zijn vrouw mishandelde, gijzelde en daar na met zijn drie dochters op de vlucht sloeg, zit in Syrië. Dat zei de politie gisteren. Het vier tal vertrok dinsdag vanaf een vliegveld in Duitsland naar Tur kije. Vanaf daar zijn ze verder gegaan naar Syrië. Tegen de man loopt een opsporingsver zoek. De dochters zijn 7, 8 en 11 jaar. CDA blijft eerste met burgemeesters Het CDA levert nog de meeste burgemeesters. Hoewel de par tij met dertien zetels in de Tweede Kamer de vijfde frac tie is, is ze goed voor 122 van de 358 burgemeesters, blijkt uit een overzicht van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. De WD komt op de tweede plaats met 96 burgemeesters, de PvdA staat op drie met 86 burgemeesters en D66 staat met 23 vierde. Grote zoektocht naar 7-jarig meisje De politie is al sinds woensdag op zoek naar een 7-jarig meisje uit Aalsmeer. Getuigen zagen haar daar woensdagmiddag voor het laatst, toen ze op haar gemak meefietste met een slan ke vrouw. De politie heeft gis terochtend een grote zoekactie gehouden bij de plek waar een voorbijganger het roze fietsje van het meisje vond. „Die loca tie is uitgekamd, maar we heb ben niets aangetroffen." Rechters raken bijverdienste kwijt Rechters raken een lucratieve bijverdienste kwijt. Ze mogen zich straks niet meer laten in huren voor exclusieve cursus sen aan advocaten. Dat moet voorkomen dat de schijn ont staat dat rechters en advocaten te innige banden hebben. Dat meldde Nu.nl gisteren op basis van de Raad voor de Recht spraak. Veel grote advocaten kantoren huren rechters in te gen soms forse vergoedingen. Oud-voetballers op Gay Pride-boot Vooral oud-voetballers zijn za terdag 3 augustus bij de Gay Pri de aanwezig op de voetbalboot van de KNVB. De meeste spe lers en trainers moeten dat weekend hun eerste competi tiewedstrijden spelen. Onder anderen voormalig internatio nals Patrick Kluivert, Ronald de Boer en Bryan Roy varen mee. De voetbalbond wil ho moacceptatie in het Nederland se voetbal bevorderen. De Nederlandse ambassade in Australië beraadt zich op maat regelen nu steeds meer rugzak- toeristen ernstig in de proble men blijken te komen. Volgens waarnemend ambassadeur Ni co Schermers blijft de ellende niet langer beperkt tot verlo ren paspoorten en ander klein leed, maar worden de verzoe ken om consulaire bijstand in hoog tempo 'serieuzer en com plexer1. „Je moet dan onder meer denken aan rechtszaken, ongevallen en mensen die ver ward zijn", aldus Schermers. Waarnemend consul-generaal Willem de Bruin spreekt over een stijging van minstens 50 procent, al benadrukt hij dat het niet alleen om rugzakkers gaat. „We zien inmiddels zo'n 150 serieuze gevallen per jaar", aldus De Bruin. inclusief touringcar zoover DEN HAAC - Politieagenten en be wakers eisen regelmatig een plek op in de behandelkamer omdat ze een patiënt niet uit het oog wil len verliezen. Maar dat mag hele maal niet, zegt Jan Hulshof Het stoort de voorzitter van de stich ting Medicus en Maatschappij en kno-arts bij het Medisch Cen trum Haaglanden. „Deze situatie is onduldbaar." Onlangs had hij het zelf pas te laat in de gaten, vertelt hij. „Ik werd er door een collega van de spoedeisende hulp bijgeroepen." Iemand had de patiënt proberen te wurgen. Hulshof bracht een slangetje in de neus aan om de keel goed te kunnen bestuderen. „Toen zag ik in mijn ooghoeken ineens de wiebelende benen van een agent. Die was op een kastje in de behandelkamer gaan zitten. 'Zo, kun je het goed zien', vroeg ik geïrriteerd." Die agent had 'daar niets te zoe ken', zegt Hulshof stellig. Geluk kig had hij geen uitgebreid ge sprek met de patiënt gevoerd waarbij de agent allerlei medische gegevens had kunnen opvangen. Dat zou een schending van zijn medische beroepsgeheim hebben betekend. Zoiets is tuchtrechtelijk verwijtbaar. Regelmatig leidt het opsporings belang van justitie en het me disch beroepsgeheim tot conflic ten tussen agenten en artsen op de spoedeisende hulp, weet Huls hof. Artsen houden dan vaak voet bij stuk en weigeren de agent in de behandelruimte te laten, be schrijft hij. Maar daar laat een agent of bewaker het niet altijd bij zitten. „Er zijn echt nijpende situaties be kend, waarin de patiënt de dupe werd. Zo bracht een bewaker een zieke vreemdeling zonder ver- blijfsvergunning naar de spoedei sende hulp van het VUmc. De be waker wilde hem onder geen be ding uit het oog verliezen. Maar de arts die de man met een acute buikinfectie en hoge koorts moest behandelen, liet de bewa ker de behandelkamer niet bin nen. Dus nam die de vreemde ling, zonder enige medische hulp, mee terug naar het politiebu reau." Van de gekke, vindt Huls hof. „Die man was doodziek en had 40 graden koorts." Hulshof schreef onlangs over de 's Nachts om drie uur heb je ais arts geen trek in een conflict met een agent misstand in het artsenvakblad Me disch Contact. „Ik heb veel bijval gekregen van collega's uit andere delen van het land. Dit speelt overal." Het gebeurt gewoon te vaak dat agenten of bewakers ten onrechte op hun strepen staan: „Op de grote spoedeisende hulpaf delingen gebeurt het zeker meer dere malen per maand." De SP heeft hierover Kamervra gen over gesteld aan staatssecreta ris Fred Teeven (Justitie). Agenten zijn geïnteresseerd in ge gevens van daders en slachtoffers, geeft Hulshof als verklaring voor hun opdringerigheid. „Met als doel een misdrijf op te lossen, na tuurlijk. Ik heb daar alle respect voor. Maar ze moeten zich wel rea liseren dat in een ziekenhuis ande re regels gelden." In zijn eigen ziekenhuis, MC Haaglanden, is na veel overleg en afspraken tussen het ziekenhuis en de politie het een en ander ver beterd, geeft hij aan. „Hopelijk voorkomt dat eerdere gênante si tuaties, zoals bij een verkrachte vrouw die gynaecologisch werd onderzocht. De politieagent stond erop hierbij aanwezig te zijn. Walgelijk gewoon." De hulpverleners hadden de aan wezigheid van de agent uiteinde lijk geaccepteerd om moeilijkhe den te vermijden, vertelt hij. „Maar de privacy van deze kwets bare vrouw werd zo wel geschon den." Meer artsen reageren prag matisch, verwacht Hulshof. „Ie mand is ziek of gewond en moet zo snel mogelijk geholpen wor den. Daarbij heb je 's nachts om drie uur, als je er al hectische uren op hebt zitten, geen trek in een conflict met een agent." De regels waaraan beide partijen zich zouden moeten houden, staan onder meer beschreven in de handreiking beroepsgeheim en politie/justitie van artsenkoepel KNMG. „Maar die zit niet bij ie dereen tussen de oren. Agenten kennen deze regels vaak niet en artsen worden tijdens hun oplei ding niet voorbereid op hoogop lopende discussies met justitie over privacy van de patiënt en hun beroepsgeheim." Hij denkt er daarom over een lesprogramma op internet te ontwikkelen, zodat zowel agenten als artsen tijdens hun opleiding over de rechten en regels kunnen worden bijgespij kerd. 'In het land zijn lokale (regionale) convenanten tussen politie, het Openbaar Ministerie en de grote zorginstellingen over bevoegdhe den van alle partijen binnen de muren van een ziekenhuis. Aan deze afspraken hebben alle par tijen zich gecommitteerd. Uiter aard staat voorop dat met patiën ten te allen tijde respectvol wordt omgegaan. In voorkomende gevallen kan het zijn dat een politieagent in de be handelkamer aanwezig is, bijvoor beeld als de veiligheid in het ge ding is of als de patiënt hier toe stemming voor geeft. Ook kan het zo zijn dat een politieagent in de kamer aanwezig is om sporen vei lig te stellen, hier kan een foren sisch arts ook een rol in spelen. Bij een verschil van inzicht zal dit door de lokale partijen moeten worden geëvalueerd'. LEEUWARDEN HAAKSBERGEN DEN HAAG CANBERRA AALSMEER DEN HAAG ZEIST Vertrek: 31 juli, 6, 12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! vIt* Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl nf/n,«rn Mf of bel 0529 46 96 67 ®#f© WGg.ttl Alle foutan voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen, exclusief excursie- en entreegelden en 18. reserveringskosten per boeking. 'Die agent had niets te zoeken in de dokterskamer' door Floor Ligtvoet y Kno-arts Jan Hulshof van MC Haaglanden in Den Haag foto Phil Nijhuis Jan Hulshof, kno-arts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4