Terug van vakantie? 1 minuut kraan doorspoelen mhhbhi m Zoute water is funest voor motor en interieur Goede afloop ZEELAND 27 commentaar Eis tien jaar tegen schutter in Middelburg Vijftien maanden geëist voor roof met geweld Delta breidt aantal digitale radiokanalen uit UL- Meer info? www.evides.nl De redding voor de Ierse kust van alle opvarenden van het Zeeuwse zeilschip Astrid is een hele opluchting. Zo'n scheepsongeluk kan veel slechter aflopen. Nu iedereen vaste grond onder de voeten heeft, wordt het tijd om na te denken over de veiligheids aspecten van dit soort reizen. De ondergang van de Astrid doet sterk denken aan de stran ding van de driemaster Een dracht in 1998 net buiten New- haven. Dat schip kwam niet goed uit de haven weg en be landde toevallig relatief veilig op een kiezelstrand tussen de rotsen. De Raad voor de Scheepvaart oordeelde toen keihard: mense lijke fouten. De kapitein kreeg een milde straf. Vooralsnog lijkt het ongeluk met de Astrid te wijten aan een samenloop van omstandig heden waartegen geen enkele schipper is opgewassen. Deson danks is het wenselijk dat een onafhankelijke instantie als het Tuchtcollege voor de Scheep vaart of de Onderzoeksraad voor de Veiligheid zich in deze kwestie verdiept. Het is in het belang van de tientallen passa giers én van de betrokken rede rij om met enige zekerheid vast te stellen of hier iemand iets valt te verwijten. Bij het verhaal over Restaurant Spuiplein 41 in Breskens in de Zomerkrant van afgelopen don derdag is per ongeluk een ver keerd telefoonnummer ge plaatst. Het juiste telefoonnummer van het restaurant is 0117 - 383712. MIDDELBURG - Twee jaar lang voel de een 36-jarige Middelburg zich bedreigd door een groepje buurt genoten. Zijn 20-jarige maat was mishandeld, er was regelmatig in zijn schuurtje ingebroken. Op 17 oktober vorig jaar, toen hij zijn raddraaiers verwachtte ging het mis. Een van hen was gemas kerd en had zijn hand achter zijn rug, en dus verwachtte hij het erg ste. De 36-jarige haalde een ge weer en schoot diverse keren op de belagers en een man die zijn hond uitliet. Een van zijn kwel geesten, een 25-jarige Middelbur ger werd geraakt en liep onder meer een klaplong en een long- perforatie op. „Poging tot moord, meermalen ge pleegd", oordeelde officier van jus titie G. van der Hofstede gisteren en eiste tien jaar tegen hem. Uitspraak 8 augustus. MIDDELBURG - „Een knullige over val, een dronkemansaktie." Een Amsterdamse advocaat zei dat gis teren toen de Middelburgse recht bank de zaak tegen zijn 38-jarige Terneuzense cliënt behandelde. De man was op 27 december vo rig jaar goed dronken en verliet sa men met zijn 22-jarige plaatsge noot het café. Kort daarna overvie len ze drie jongelui en beroofden hen met het nodige geweld van een pakje shag, een tientje en een portemonnee. De officier van justitie eiste tegen de oudste een celstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaar delijk. Zijn maat kwam er vanaf met een celstraf van 53 dagen (gelijk aan het voorarrest), een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van vijf maanden. Uitspraak over twee weken. VLISSINGEN - Of de berging van de Astrid een lastige klus wordt, durft directeur Leendert Muller van Mul traship in Terneuzen nog niet te zeggen. „Dat weet je pas nadat het schip is geïnspecteerd en er meer details duidelijk zijn." Wanneer de Astrid niet is gebro ken, zoals aanvankelijk werd aange nomen, kan de 95 jaar oude dame mogelijk met behulp van een drij vende bok worden opgetild en afge voerd. De tweemaster ligt redelijk stabiel op de rots. „En aangezien het een zeilschip is, ga ik er vanuit dat er niet veel brandstof aan boord was. Dus een acuut gevaar voor het milieu is er niet", benadrukt Mul ler het belang van zorgvuldigheid boven haast. Wie de berging gaat doen, is nog onbekend. Maar dan... Hans Kole van de histo rische werf C.A. Meerman in Arne- muiden heeft er een hard hoofd in dat de Astrid nog te redden valt. Dat is ook de inschatting van Wij nand van Gessel van Oceanwide Ex peditions. De vloot van de Vlissing- se rederij omvat twee vergelijkbare tall ships, die recent zijn gerestau reerd. De Astrid ligt grotendeel on der water. Het zout is volgens Kole en Van Gessel funest voor de mo tor, de elektrische installaties en het houten interieur. Kole: „De romp is van geklonken staal. Dat gaat roesten, dus moet werkelijk alles er af om te behande len. Op zich is dat wel te doen. Maar de vraag is, wie dat gaat beta len? Die kosten liggen ongetwijfeld veel hoger dan de verzekerde econo mische waarde. Het is dan net als met een auto. Die wordt in zo'n ge val total loss verklaard. Dus zonder eigen geld of een extern fonds is het schip dan verloren." De interna tionale wetten voor de scheepvaart stellen de eigenaar van de Astrid in de gelegenheid afstand te doen van het schip. „Ik denk ook dat het daar op zal uitdraaien", zegt Van Gessel. Wanneer hij uit de losse pols een schatting moet maken van de res tauratiekosten, komt hij uit op zo'n twee miljoen euro. „Je moet het in feite helemaal opnieuw opbouwen. Dat is een drama. Dan kan je beter een casco of een heel nieuw schip kopen en dat optuigen. Ik vrees het ergste. Ik zou er zelf niet aan begin nen." MIDDELBURG - Delta heeft het aan tal digitale radiokanalen in het standaardpakket van Delta Digta- le TV uitgebreid van 23 naar 34. Sinds gisteren zijn Arrow Classic Rock, SLAM1FM, Sublime FM, Omroep Brabant en een aantal buitenlandse radiozenders digi taal te ontvangen. Het gaat om WDR 1, 3 en 4, BBC Radio 4 en BBC Worldwide, France Inter en RNE Radio 1. Deze radiozenders waren al beschikbaar in het analo ge zenderpakket, maar door tech nische verbeteringen zijn ze nu ook te vinden in het standaard pakket. In sommige gevallen moe ten klanten via het menu van hun digitale tv-ontvanger of tv naar de zenders zoeken, voordat ze zichtbaar zijn in de kanaallijst. De nieuwe digitale radiokanalen staan, inclusief kanaalnummers, op www.delta.nl/extrakanalen. Lekker weer kraanwater! VRIJDAG 26 JULI 2013 door Marcel Modde Ineke en Pieter de Kam van Horizon sailing voor hun tall ship Astrid. „We moeten afwachten of het schip nog te repareren is." archieffoto Ruben Oreel watetbedriff Kinsale geplande* vaarroute iflmt i de Astrid 1 problemen I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49