Van Belkum redt punt voor Oranje SPORT 35 Amazone uit Sint-Laurens heeft geleerd kleine stappen vooruit te maken met elk springpaard. Teampresentatie Van Schoonhoven Klassieker Waod in Hengstdijk Eltingh en Reijnders in Yerseke Beachvolleybal in Vrouwenpolder NISSE - Bij voorgaande edities van Jumpin' de Weel bivakkeerde Wil- ma Stouten nog op het terrein in Nisse. De amazone uit Sint-Lau- rens sprong overdag met haar paarden en feestte 's avonds. „Maar nu slaap ik thuis", vertelde ze donderdag, na haar eerste wed strijd. „Ik kom hier om te preste ren. Dit is een concours waar ik lange tijd naartoe gewerkt heb. Sommigen kunnen het de ene dag heel laat maken en de volgen de dag goed presteren, maar ik niet." lumpin' de Weel is al enige jaren hét hippische evenement van Zee land. Vooral voor de springwed- strijden komen de ruiters en ama zones van heinde en ver. Bij velen staat 'Nisse' bekend als gezelligste concours in de zomer. „Velen ko men hier om vakantie te vieren", zei Stouten. „De sfeer is hier ook altijd ontzettend goed. Ik kom ook wel bij andere grote wedstrij den, bijvoorbeeld in Deurne en Wanroij. Maar daar wordt niet zo veel gefeest als hier." De 2i-jarige Walcherse zelf houdt zich daar dit jaar enigszins afzij dig van. Dagelijks komt ze met haar paarden vanuit Serooskerke, waar ze op stal staan, naar Nisse en aan het einde van de dag rijdt ze weer terug. „Ik heb weken voor dit concours getraind. Ik kan het dan niet maken om er hier alleen maar een feestje van te maken. Ten opzichte van mijn ouders, van wie de paarden zijn, kan ik dat ook niet maken." De familie Stouten heeft in Serooskerke een stoeterij. Wilma rijdt daar de paarden en ze geeft er ook les. Sinds haar vijfde is ze al amazone. „Ik kreeg toen een po ny. Ik was daar zo gek op, dat ik meer op die pony reed dan met vriendinnetjes speelde. En als ik er met eentje afsprak, ging ik er op die pony heen." Stoutens springcarrière - van dres- suurwedstrijden heeft ze nooit veel moeten hebben - nam een vlucht tussen haar vijftiende en zeventiende. Ze ging, terwijl ze één dag in de week de instruc teursopleiding volgde in Deurne, werken bij Frederik Cattebeke in het Belgische Heestert. Bij die ge routineerde springruiter leerde ze in twee jaar veel bij. „Ik had die vooruitgang zelf overigens hele maal niet door, hoor. Pas toen ik na twee jaar weer terugkwam en iedereen me vertelde dat ik veel beter was gaan rijden, zag ik dat zelf ook in. Ik heb Frederik ook toen pas daarvoor bedankt." Bij Cattebeke reed Stouten tien a twaalf paarden per dag. In totaal had hij er dertig in zijn stal staan. „Ik heb daar ontdekt dat je met elk paard een compromis moet sluiten. Je kunt wel tegen een paard zeggen: dit is mijn manier van rijden en zo gaan we het doen. Maar dat gaat niet werken. Het paard brengt ook iets in. Sa men moet je tot een goed resul taat komen. Dat heeft tijd nodig. Ie moet steeds kleine stappen ma ken." Stouten heeft, zo zegt ze, ook wel het geduld om paarden goed op te leiden. „Je moet met een jong paard niet te gek doen. Soms zie ik bij een concours de anderen heel hard rijden en dat wil ik dan zelf ook wel, maar dan denk ik al tijd: mijn tijd met dit paard komt nog wel." In Nisse rijdt Stouten met vier viervoeters: Stouten's Suprise, Stouten's Tamara, Stouten's Zida- ne en Corvanna. Vooral met de eerste drie verwacht ze deze da gen mee te kunnen doen om de prijzen. „Maar je weet nooit hele maal hoe het gaat lopen tijdens een concours", zei ze. „Tijdens het dressuurmatig trainen van een paard voel je al wel of het met het springen gaat lukken. Met springen hebben ze in de wedstrij den ook weinig moeite. Het gaat er meer om of ze tussen de hin dernissen goed lopen. Of ze luiste ren als jij wilt schakelen. Wordt het een gevecht of volgen ze al je aanwijzingen op?" Stouten is dit jaar min of meer het gezicht van Jumpin' de Weel. In de wijde omtrek van Nisse hangen billboards van het evene ment en daar staat een foto van haar op. „Dat is hartstikke leuk", stelde ze. „Maar ik voel geen extra druk. Natuurlijk hoop ik dat ik niet met elk paard teleurstel, maar ik hoef ook niet alles ineens te winnen." Dat er voor een beeltenis van de Walcherse amazone werd geko zen, is niet zo vreemd. Ze is lid van het organiserende De Weel- ruiters, dé vereniging voor springruiters en -amazones in Zeeland. „Maar ik heb wel zelf voor die foto gezorgd. Als je dan toch overal komt te hangen, wil je wel dat het een mooi plaatje is." De Italiaan moest in de tweede periode zijn boosheid even tonen tijdens een time-out toen het he lemaal mis dreigde te gaan. Zijn team knoeide, miste kansen in overtal, had onvoldoende verweer tegen de gehaaide midvoor Olga Beljajeva en stond plotseling met 3-7 achter. Keepster Ilse van der Meijden voorkwam nog erger door een strafworp te stoppen. De veerkracht van Oranje was evenwel groot. Dagmar Genee en Sabrina van der Sloot - vanaf vijf meter na een stevige overtreding op Leonie van der Molen - ver zachtten de tegenvaller in deze fa se (5-7). Het gaf tevens moed voor de laatste twee kwarten. Neder land kwam nooit op voorsprong, maar vocht zich telkens knap te rug met een gelijkspel als het hoogst haalbare. Yorick de Bruijn is er in Barcelo na niet in geslaagd zich te plaat sen voor de finale op de 3 meter plank. De 27-jarige Nederlands kampioen eindigde met een score van 390,05 punten als zeventien de in de halve eindstrijd, waar een plaats bij de beste twaalf was vereist. Svetlana Romasjina blijft mon diaal de toonaangevende syn- chroonzwemster. De Russin vero verde donderdag in Barcelona haar veertiende WK-goud. Met landgenote Svetlana Kolesnitsjen- ko vormde ze volgens de jury, in deze sport traditioneel zeer be houdend, verreweg het beste duo in de vrije kür: 97,68 punten. De wereldkampioenschappen zwemmen worden in de toe komst uitgebreid met de gemeng de estafette, waaraan teams van mannen en vrouwen deelnemen. Dat heeft de internationale zwem- bond Fina donderdag bekendge maakt. „Dit is een erg interessant onderdeel, waar veel tactiek bij komt kijken. Het belangrijkste is dat de zwemmers er blij mee zijn. Ik denk dan ook dat het een popu lair nummer gaat worden", aldus directeur en oud-waterpoloër Cor nel Marculescu. De Europese zwemfederatie LEN besloot vorig jaar november tij dens het EK kortebaan al een ge mengde estafette op de 4x50 me ter wisselslag en vrije slag in het programma op te nemen. fliiHÏTÏTlM^IH Ki'k voor de vo,,ed'ge agenda op www.pzc.nl/sportagenda De jonge motorcoureurs Gert en Max van Schoonhoven houden vrijdagavond op de Uit- haven in Kamperland een heuse teampresenta tie. Die begint om 19.30 uur. Aansluitend is er een motorstuntshow van Arian van Zweden enr live muziek in Café Havenzicht. De entree is gratis. De zestienjarige Gert en de één jaar jongere Max timmeren al enige tijd hard aan de weg. De komende weken zijn beiden weer veelvul dig op het circuit van Assen te vinden, waar ze onder meer actief zijn tijdens de Gamma Racing Days. De wielerronde van Hengstdijk kent een rijke historie. In de vijftiger jaren genoot het Zeeuws-Vlaamse dorp landelijke bekendheid met het eerste natourcriterium van de Ronde van Frankrijk. Duizenden liefhebbers zagen toen bijvoorbeeld Peter Post de overwinning op strijken. De laatste jaren pakt de organisatie ech ter uit met een klassieke wedstrijd voor vrije renners onder auspiciën van de Belgische bond Waod. Zaterdag staat deze wedstrijd weer ge-' pland. „We trekken nog steeds veel renners en bovendien zijn het steeds aan trekkelijke wedstrijden", stelt Peter van der Veeken, één van de organi satoren. Hij is er bovendien trots op dat eind volgende maand ook nog een kermiscriterium, eveneens in samenwerking met de Waod, wordt gehouden in Hengstdijk. De klassieker begint zaterdag om 14.30 uur aan de Vogelweg tegenover camping De Vogel in Hengstdijk. Vanaf 10.30 uur zijn er twee voorwed- strijden voor de categorieën Bt/mE van de Waod. Het ABN Amro Yerseke Open viert deze week het tienjarig bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum geven Jacco Eltingh (foto) en Ale# Reijnders zaterdagmiddag een clinic op het park van tennisvereniging Yerseke. De gastles begint om 13.00 en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Eltingh is een voormalige prof. Hij was vooral in het dubbelspel erg succesvol, met name met Paul Haarhuis. Samen werden ze onder meer twee keer wereldkampioen. Reijnders trainde het tweetal lange tijd. Eltingh, Haarhuis en Reijnders werken bij Eltingh Haarhuis Tennis Events en geven overal in het land clinics. Ze proberen daarmee hun sport zoveel mogelijk te promoten. Zaterdag en zondag is er op het strand van Vrou wenpolder een eredivisietoernooi beachvolley* bal voor zowel mannen als vrouwen. Bij de mannen is Hulstenaar Dirk Boehlé - dit seizoen al zeer succesvol - samen met Mart van Werkhoven als tweede geplaatst. Timko Loker- se (foto), afkomstig uit Dishoek, staat met Jop- pe Paulides als derde op de lijst. Bij de vrouwen zijn de koppels Jantine van der Vlist/Marloes Wesselink en Laura Bloem/Rebek- ka de Kogel-Kadijk hoog ingeschaald. Er zijn tegelijkertijd op het Walcherse strand ook toernooien in de eer-- ste, tweede en derde divisie. Zaterdagochtend om 9.00 uur beginnen de eerste wedstrijden. Zondagmiddag loopt het evenement rond 17.00 uur af. VRIJDAG 26 JULI 2013 Stouten sluit compromissen door Roeland van Vliet BARCELONA - De Nederlandse wa- terpolosters hebben hun laatste groepswedstrijd gelijkgespeeld te gen Rusland. Oranje sloot tegen de ze grootmacht af op 12-12 (3-3 2-4 2-1 5-4). lefke van Belkum, af gelopen seizoen actief in de Russi sche competitie, redde met nog 43 seconden op de klok in overtal een punt voor de ploeg van bonds coach Mauro Maugeri. De sportredactie van de PZC geeft elke week tips over belangrijke of bijzondere evenementen in de regio. Tips voor de rubriek Hotspo(r)ts kunt u mailen naar sport@pzc.nl VRIJDAG 26 JULI ZATERDAG 27 JULI ZATERDAG 27 EN ZONDAG 28 JULI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35