Utrecht klaar na remise Pechstein met eigen team richting Sotsji Blij'levens staat op straat vanw< i 32 SPORT OPEN DAG AJAX De één komt voor de openbare training van De Boer, de ander voor de handtekeningen. De ploeg verloor deze zomer met Mike van der Hoorn (Ajax), Jan Wuytens (AZ), Anouar Kali (Roda JC) en Nana Asare (AA Gent) vier bepalende spelers, maar dat mag geen excuus voor het optreden zijn. Wouters had de eerste wed strijd in Luxemburg omschreven als de slechtste onder zijn leiding en hij kon de eerste helft in de Gal genwaard daar moeiteloos bij op tellen. Utrecht speelde in een te laag tempo. Differdange kon achterover leu nen en wachten op een foutje van Utrecht. Dat kwam er na 26 minu ten, toen Kai Heerings zijn hoofd introk na een voorzet van de rech terkant, waardoor Omar Er Rafik vrij kon inkoppen: 0-1. De aanval ler had ook in Luxemburg al twee keer gescoord. Utrecht kwam met het nodige fortuin nog voor rust langszij. Doelman Julien Weber schatte een lange trap van centrale verdediger Gévero Markiet volle dig verkeerd in. Mulenga kon sim pel binnen tikken (1-1). De thuisploeg leek de zege tien minuten na rust zelfs al veilig te hebben gesteld, na twee doelpun ten van opnieuw Mulenga. Dank zij Heerings kwamen de Luxem burgers echter terug. De centrum verdediger gaf heel dom een straf schop weg, die vervolgens door Geoffrey Franzoni werd benut. Utrecht moest door die stand nog een keer scoren en nam achterin meer risico. Dat kwam de ploeg duur te staan. Yannick Bastos vuurde twintig minuten voor tijd de gelijkmaker binnen, nadat Omer Bishevac al de paal had ge raakt. Utrecht zette nog wel aan te gen de vermoeide semi-profs, maar de vereiste twee doelpunten werd niet meer gemaakt. AMSTERDAM - Ongeduldig staren duizenden fans, hoofdzakelijk kinderen, naar de uitgang van de catacomben in De Arena. Op het veld liggen al lopers klaar. Twee witte en een rode, naar de club kleuren van Ajax. Om half twee wordt hun wachten beloond. Be geleid door een dreunende beat komt de technische staf naar bui ten, gevolgd door de A-selectie. Even later volgt een openbare training, het hoogtepunt van de Open Dag. Trainer Frank de Boer heeft zich goed voorbereid op de publieke oefensessie. Door middel van een headset met een microfoon tje verduidelijkt hij telkens de be doeling. Het gaat hem bijzonder goed af. Voor de gelegenheid past hij zijn vocabulaire een beetje aan. Zo noemt hij de gortdroge grasmat in het stadion 'stroef in plaats van 'stroperig', zijn ge bruikelijke term. Ook 'stropt' de bal niet, maar 'rolt' die 'moei zaam'. Voor de allerkleinsten komt hij vooraf met een waarschuwing. 'Dit is een serieuze training', meldt De Boer op serieuze toon. „Twee dagen voor de strijd om de Johan Cruijff Schaal mogen we geen tijd verliezen." Hij liegt niet. Op de tribunes kijken jonge tjes hun vaders en moeders onge durig aan, als aan de warming-up in hun ogen geen eind lijkt te ko men. Voetbal op topniveau, zo le ren ze snel, bestaat niet louter uit kunstjes. De Boer bekijkt de verrichtingen van de Amsterdamse spelers zwij gend. De vele toeschouwers kun nen hem door de luidsprekers ho ren uitademen door zijn ietwat verstopte neus. Als de conditie- trainer na een klein half uur te vreden is, klappen de mensen spontaan in hun handen. Tot hun vreugde lopen ze naar een circuit met ballen. Een pass- en trapoefening volgt. De gelaatsuit drukking van De Boer verandert onmiddellijk. De tot dan goed lachse coach toont zijn kenmer kende frons, ten teken dat iets hem niet zint. Na enkele halve kreten volgt een kleine uitbars ting. „Tobias! Dit is nu de zesde keer! Die bal moet schuin wor den ingespeeld." Het slachtoffer, de Zweed Tobias Sana, knikt schuldbewust. Als de selectie wordt opgeknipt in drie delen, krijgt Viktor Fischer een sneer. „Welterusten Viktor", bromt De Boer cynisch, als de Deen merkt niet bij de juiste groep te staan. Fischer maakt zijn fout meer dan goed. Onder leiding van assistent Dennis Bergkamp, die de aanval lers aan een individuele training onderwerpt, schiet hij de ene na de andere bal langs Kenneth Ver meer en Jasper Cillessen. Het pu bliek juicht bij elke treffer. Aan de andere kant van De Arena voe len veel mensen zich bekocht. Jaap Stam laat vier verdedigers een circuitje afwerken, terwijl De Boer in de buurt van de dug-outs een positiespel leidt. De kleinste fans kunnen de schoonheid hiervan niet ont dekken. Ze willen naar buiten, waar meer vertier wacht. Als het afsluitende partijspel begint, is het stadion al bijna leeg. De Boer ontgaat het volledig. Hij moppert als vanouds. „Jongens, als dit de generale voor zaterdag is, dan voorspelt dat niet veel goeds." Na afloop bedankt hij de mensen. „Ik hoop dat jullie een idee hebben gekregen van wat we doen en hoe we willen spe len." Slechts een enkeling klapt. De meeste toeschouwers staan dan inmiddels al beneden met shirts en blocnotes klaar. In het stadion staat nog een handtekeningsessie op het programma, wat tot veel meer enthousiasme leidt. Van voetbal kan je, zo blijkt tij dens de Open Dag, op meerdere manieren houden. Zeker als je nog geen tien jaar oud bent. Van een training geleid door De Boer leer je pas op latere leeftijd de fi nesses waarderen. Onder anderen Robert Lehmann, Monique Angermüller en Bente Kraus zullen deel uit gaan maken van de nieuwe trainingsgroep, die in Berlijn zal gaan trainen. De 41-jarige Pechstein, die al eens een dopingschorsing uitzat, gaat tijdens de Winterspelen op jacht naar haar tiende olympische me daille, waarbij ze inzet op de lan ge afstanden en de ploegenachter- volging. Door als vaste ploeg met Angermüller en Kraus te gaan trainen, zet Pechstein haar con currente Stephanie Beckert min of meer buitenspel. Beide langeaf- standsspecialisten zijn met elkaar gebrouilleerd, nadat Pechstein haar landgenote eerder dit jaar van werkweigering had beschul digd toen ze niet kon meekomen tijdens de wereldbekerfinale ploe- genachtervolging. „Met zulke teamgenoten kan ik mijzelf nieu we doelen stellen in de training", zei Pechstein. De Duitse vrouwen hopen zich komend jaar als een hecht en op elkaar ingespeeld team te kunnen presenteren richting de Winter spelen. „We zullen met ons drie ën een eenheid vormen, om onze bewegingen en aflossingen tij dens de race te optimaliseren", al dus Kraus. Vier maanden geleden verklaarde Blijlevens bij de spraakmakende enquête (die deel uitmaakte van het dopingconvenant dat de drie grote ploegen sloten met de KN- WU) formeel dat hij nooit do ping heeft gebruikt. Hij wist toen ook dat het niet naar waarheid in vullen van die lijst ontslag op staande voet tot gevolg zou heb ben. Volgens teambaas Richard Plugge van Belkin restte het team donderdag dan ook geen andere keuze dan Blijlevens te ontslaan. Als de oud-renner eind maart wél had aangegeven doping te hebben gebruikt in zijn actieve carriere, had hij na een schorsing van zes maanden gewoon in dienst kunnen blijven van de ploeg. De renner beseft dan ook dat hij nu niet is gestruikeld over het epogebruik in 1998 (want dat is verjaard), maar over de leugen daarover. Die was zeker nog niet verjaard. „Natuurlijk heb ik een afweging gemaakt toen ik dat convenant moest tekenen", kijkt de Brabander thuis in Meerle te rug op de leugen die hem de kop kostte. „Blanco had nog geen nieuwe hoofdsponsor. Het voort bestaan van de ploeg was onze ker. Wat moest ik doen? Als ik 'ja' invulde, ging ik een half jaar aan de kant met het risico dat de ploeg daarna niet meer bestond. Dan toch maar liever 'nee' invul len om me in ieder geval te kun nen profileren zolang de ploeg zou bestaan. Als ik toen had gewe ten dat we met Belkin nog tweeënhalf jaar door zouden kun nen gaan, had ik het toen al wel toegegeven." Kon Blijlevens vanaf 1997 al die tijd leven met de leugen? „Het was destijds a way of life. Je deed het wel of je deed het niet. Wie niet meeging met het gebruiken van epo, kon net zo goed stoppen of maximaal een kermiscoureur worden." Tegenwoordig wijzen renners ver dachte collega's met de vinger na. „Toen was het heel anders. Als je je mond open deed, werd je met de nek aangekeken. De beleving "ïir VRIJD UTRECHT - FC Utrecht is al in de tweede voorronde van de Europa League uitgeschakeld. De ploeg van trainer Jan Wouters speelde donderdag in eigen stadion met 3-3 gelijk tegen FC Differdange 03. Die nummer vier van Luxemburg had de thuiswedstrijd vorige week met 2-1 gewonnen en gaat daar door verder. Welterusten Viktor, bromt De Boer door Geert Langendorff I De Ajacieden doen een warming-up in een tot de nok gevulde Amsterdam Arena. «.V. door Jasper Geurts BERLIJN - Schaatsster Claudia Pech stein gaat zich met een eigen team voorbereiden op de Olympische Winterspelen in Sotsji van volgend jaar. Dat heeft het management van de Duitse donderdag bekend gemaakt. door Ad Pertijs MEERLE - Een dag nadat zijn naam verscheen op een Franse lijst van renners die epo gebruikten in de Tour de France van 1998, heeft Jeroen Blijlevens toegegeven dat hij vanaf 1997 het genoemde pro duct heeft gebruikt. Het was een dure bekentenis, want het kostte hem zijn baan als ploegleider bij Belkin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32