f ZEELAND 31 - ft §J|p5 p i i 11 ppfgS'. bijvoorbeeld dat het estuarium ineens van een zand- importerend in een zandexporterend systeem is om geslagen? Wat zijn de factoren die dat hebben be werkstelligd?" De nuance moet terug in de discussie, meent Den- neman. „Natuurlijk is het niet leuk wanneer ie mand land kwijtraakt. Maar je kunt de toekomst van zo'n waardevol gebied niet ophangen aan één zielige boerin. Het gaat ook om de veiligheid van al le Zeeuwen. Het slik en het schor zorgen ervoor dat de geulen ver van de dijk blijven. Maar dat veilig heidsargument hoor je nauwelijks in de Wester- scheldediscussie. Het is een en al nimby wat de klok slaat: not in my back yard, niet in mijn achtertuin. Ik had bijvoorbeeld van een club als De Levende Delta meer visie op dit veiligheidsaspect verwacht." Bij de afspraken over de Ontwikkelingsschets Wes terschelde 2010 hebben alle betrokken partijen bij het kruisje hun handtekening gezet. Denneman: „Maar de vertegenwoordigers van de landbouw, de provincie en het waterschap hebben hun rug niet rechtgehouden. Je moet vaststellen dat er landelijk en in de provincie Zeeland een gebrek aan bestuur lijke kwaliteit is. Politici laten zich om electorale be langen meeslepen in vage emoties. Het wereldvoed- selvraagstuk wordt in het geding gebracht. En het gaat om eerste klas landbouwgrond die niet mag worden teruggegeven aan de zee. Kom op zeg. Zijn we ineens vergeten hoe die rijke landbouwgrond is ontstaan? Inderdaad, die vruchtbare klei is neerge legd door de Schelde." Het is hoog tijd dat er eens bestuurd gaat worden, meent Denneman. Met gemaakte afspraken als uit gangspunt; niet het eigenbelang van de anti-ontpol- deraars. Bij wijze van compromis is uit de bus geko men dat 6oo ha aan de Westerschelde zou worden ontpolderd. „De gebieden daarvoor zijn onder meer geselec teerd op het feit dat er maar heel weinig mensen wonen. Met de Hedwigepolder is nu eindelijk de stap naar de eerste 300 ha meer ruimte voor de Wes terschelde gezet. En nu de tweede helft. Wij vinden het strekdammenplan van de provincie ronduit slecht. Bovendien tellen ze ook Waterdunen in West-Zeeuws-Vlaanderen mee. Daar heeft de Wes terschelde toch niets aan. Dat is natuur aan een pijp je. De Vogelbescherming wordt wel verweten dat ze weigert mee te denken over alternatieven. Dat klopt niet. Wij willen overal over praten, zolang het gaat over zinnige maatregelen waar de Westerschel de iets aan heeft. En dat is in onze optiek een serieu- Je kunt de toekomst van de Westerschelde niet ophangen aan één zielige boerin. ze ontpoldering. Laten we elkaar nou de ruimte ge ven. Dat kan hier aan de Westerschelde." Denneman verbaast zich erover dat de Westerschel de als natuurgebied zo weinig belangstelling krijgt. „Het is een fantastisch gebied. Met zijn dynamiek, hoog en laag, zand en slik, zoet en zout, begroeide en onbegroeide delen is het minstens van hetzelfde kaliber als de Waddenzee. Maar als we niet oppas sen wordt het een bak modder waarover container- boten varen." Om meer aandacht te krijgen voor de beteke nis van de Westerschelde als natuurgebied heeft Vogelbescherming Nederland geop perd van de Van Hattum-, Everingen- en Zuidpol der tussen Oudelande en Baarland samen met de Plaat van Baarland en het Zuidgors één gebied te maken dat enerzijds de veiligheid en de natuurlijk heid vergroot, maar dat ook een economische im puls kan betekenen door er toeristen en recreanten de wordingsgeschiedenis van Zeeland te laten zien. En natuurlijk door kijkers het rijke vogelleven in de Westerschelde te laten beleven. Het voorstel is weg gehoond, maar de Vogelbescherming laat het nog niet los. Denneman: „We willen de Vrije Universi teit de economische mogelijkheden ervan laten on derzoeken. Als die onderzoekers het onzin vinden, nou, dan is het onzin. Maar we denken niet dat de studie die uitkomst zal geven. Het is dé manier om mensen de betekenis van de Westerschelde te laten zien en beleven. Dat levert draagvlak op. En dat be reik je nu eenmaal nooit bij belanghebbenden." VRIJDAG 26 JULI 2013 Laten we elkaar de ruimte geven, dat kan hier •.-yiyftiW-.... ,v - -- L- \.v~" ----- -- .-il-Z-l', ij- .Ir* - vi f>'5. De Westerschelde zit door alle inpolderingen van de voorbije eeuwen te krap in zijn jas voor de hoeveelheid water die er bij elk tij in en uit stroomt. Het systeem wil zich verbreden en daardoor verdwijnen de platen en slikken, foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31