30 ZEELAND WESTERSCHELDE Vogelbescherming Nederland houdt vast aan de Westerscheldeverdragen. Ontpolderen dus. Niet alleen de Hedwigepolder, maar ook 300 hectare verder stroomafwaarts. Bert Denneman was jarenlang de vertolker van dit standpunt. Hij gaat bij de natuurorganisatie wat anders doen. Zomer aan de Westerscheide. Het is laag water, zodat niet alleen het Schor van Baarland maar ook de ervoor liggende plaat zichtbaar is. Bert Denneman van Vogelbescherming Nederland tuurt door zijn kijker. Hij somt op wat hij ziet: bergeen den, kluten, wulpen, meeuwen, drieteenstrandlo- pers en rosse grutto's. „Ha", zegt Denneman bij het zien van die laatste soort, „de eerste noordbroeders zijn weer terug. Die hebben in het hoge noorden een nest grootgebracht en komen hier opvetten en ruien voordat ze naar West-Afrika gaan om de win termaanden door te brengen." De reislust van de rosse grutto is een belangrijke re den waarom de Vogelbescherming zo'n uitgespro ken standpunt heeft over de noodzaak van natuur- herstel in de Westerscheide. Voor deze en andere trekvogels is de Westerscheide - samen met de Oos- terschelde en de Waddenzee - letterlijk van levens belang. Zonder een tussenstation om op krachten te komen is de duizenden kilometers lange tocht tussen broed- en overwinteringsgebied niet te vol brengen. Vogels als de rosse grutto hebben daar voor het voor menselijke ogen minst aantrekkelijke deel van het getijdegebied nodig. Niet het groene schor, niet het soms zo verrassend blauwe water, maar het grauwe grijze slik. Daar zitten pieren, schelpdieren en andere lekkernijen in die voldoen de brandstof verschaffen voor het tweede deel van de lange reis. De oppervlakte slik in de Westerscheide is te gering om aan de voedselbehoefte van trekkende watervo gels te voldoen. En omdat die beesten daar zelf geen protest tegen kunnen laten horen, doet Denneman van de Vogelbescherming het maar. Even nog, want de landschapsecoloog („nee, ik ben geen vogelaar") en beeldhouwer trekt zich terug uit het Wester- scheldedossier. Tijd voor iets anders: Denneman gaat een langetermijnvisie voor Vogelbescherming Nederland opstellen en krijgt de (voormalige) Ne derlandse eilanden in het Caribisch gebied onder zijn hoede. De Vogelbescherming volgt de rechte lijn in de kwestie Westerscheide. Andere natuurbescher mingsorganisaties, zoals de Zeeuwse Milieufedera tie, Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonumen ten hebben zich erbij neergelegd dat in het Midden gebied van de Westerscheide (pakweg tussen de lij nen Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Bres- De gemaakte afspraken moeten het uitgangspunt zijn, niet het eigenbelang van de anti-ontpolderaars kens) niet wordt ontpolderd. En toen de strijd om de Hedwigepolder op zijn hevigst was, berustten deze drie erin dat dit gebied, in tegenstelling tot wat erover in de Scheldeverdragen stond, droog zou blijven. Niet de Vogelbescherming. Die hield en houdt voet bij stuk. Over de Hedwigepolder en over het Middengebied waar, zoals Nederland en Vlaanderen in de verdragen hebben afgesproken ook 300 ha nieuwe getijdenatuur moet komen. Door ontpoldering wel te verstaan en niet door in de Westerscheide strekdammen aan te leggen, waar tegen slik ontstaat. Denneman en de zijnen zijn ge kant tegen zo'n maatregel, omdat daarmee het getij degebied nog meer in een keurslijf wordt gesnoerd. Het probleem van de Westerscheide is het gebrek aan slik. Dat komt omdat de Westerscheide door al le inpolderingen van de voorbije eeuwen te krap in zijn jas zit voor de hoeveelheid water die er bij elk tij in en uit stroomt. Het systeem wil zich verbre den en daardoor verdwijnen de platen en slikken. In de Oosterschelde doet dat fenomeen zich ook voor. Daar heeft het een naam: zandhonger. Denneman vindt de bewering onzin dat de derde verdieping geen nadelige effecten voor de natuurlijkheid van de Westerschei de heeft gehad. „We stapelen de ene ingreep op de andere. De tijd zal moeten leren of het zogenaamde slimme baggeren en storten uiteindelijk ook echt zo slim is geweest. De effecten van veranderingen worden pas op lange termijn duidelijk. We weten nog zo weinig van de Westerscheide. Hoe kan het I Bert Denneman door Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30