t WONEN 19 I—- -I Zomerse warmte is heerlijk. Maar niet binnen, waar we willen werken en slapen. Gelukkig zijn er ventilators en airco's die ons helpen klimaatmanagers te worden. Met deze tips en trucs wordt elke ruimte lekker koel. Helaas, de ventilators zijn allemaal uitver kocht. Dat heb je met die warmte hè", zegt de verko per bij de plaatselij ke Blokker. Op de eerste tropisch warme dag van het jaar zoeken we blijkbaar massaal de verkoeling van een zacht, mechanisch zomerbriesje. Want hoe fijn die zomer se temperaturen ook zijn, als die klam me warmte eenmaal het huis of kan toor is binnengedrongen, kom je er maar moeilijk vanaf. Dat een snelle aankoop van de eerste de beste ventilator niet lukt, geeft een mooie mogelijkheid eens dieper in de 'verkoelingsmogelijkheden' te duiken. Eigenlijk zijn die traditionele ventilato ren met wieken waarop ik de hoop had gevestigd, behoorlijk ouderwets. Sinds Dyson - bekend van de zakloze stofzui gers - een paar jaar geleden een model zonder roterende bladen op de markt bracht, volgen andere merken gestaag. Handig, want ze zijn veilig en eenvou dig schoon te houden. Er zijn zelfs exemplaren die verkoeling geven via een bevroren spons in het apparaat, met een usb-aansluiting of afstandsbe diening. Voordeel van een ventilator is het frisse briesje dat zweet op de huid laat ver dampen en daardoor voor verkoeling zorgt. Een paar strategisch geplaatste ventilators kunnen voor veel koelte zor gen, waardoor het al snel 2 of 3 graden kouder aanvoelt. Dat geldt helemaal voor de plafondventilator. Warme lucht stijgt immers op, waardoor een naar beneden gerichte luchtstroom de meeste verkoeling geeft. Bovendien geldt; hoe groter de ventilator, des te meer verkoeling hij geeft. Wie aan lokale verkoeling via een venti lator niet genoeg heeft, kiest voor een airco. Zo'n apparaat heeft niet de voor keur, als het aan Milieu Centraal ligt. Reden is het hogere energieverbruik in vergelijking met een ventilator. Geluk kig worden er steeds energiezuinigere airco's ontwikkeld. Stel de temperatuur nooit té laag in. Werkende mensen voe len zich het prettigst bij een tempera tuur van ongeveer 18 tot 22 graden. Bereken voor aankoop hoe groot de air- Combineer airco en/of ventilator, voor optimaal resultaat, met een luchtontvochtiger co moet zijn om de ruimte te kunnen koelen. Daarvoor zijn rekenmethoden te vinden op internet. Als vuistregel geldt dat voor het koelen van een ruim te zo'n 30 a 40 Watt koelvermogen per kubieke meter nodig is. Fabrikanten ad viseren een vermogen van 100 watt per vierkante meter. Een airco met energie- label AA is het energiezuinigst. Er zijn verschillende soorten airco's. Uit oogpunt van milieu heeft een split-unitsysteem de voorkeur. Daarbij staat (of hangt) één onderdeel buiten en staat binnen een bedienbare - al dan niet mobiele - unit, of eventueel meerdere op diverse plaatsen in huis. Zo'n airco zuigt de warme lucht uit een ruimte, waarna hij deze lucht koelt en uitblaast via de voor- en/of bovenzijde van het toestel. De warme lucht leidt hij via een afvoerslang naar buiten. Dat koelt veel efficiënter dan een zogeheten monoblocksysteem, oftewel een mo biele airco. Monoblockairco's zijn geschikt voor kleinere ruimtes. Voordeel van een split-unitsysteem is - behalve de ener giezuinigere eigenschappen - het be perkte geluidsniveau; het gedeelte dat het meeste geluid produceert, hangt immers buiten. Wie de airco het jaar rond wil gebrui ken, kan een airco met warmtepomp overwegen. In de winter verwarmt dit systeem met behulp van warmtewisse laars de lucht en dient 's zomers als air co. Efficiënt zijn ook de airco's met energiezuinige, traploze compressor (in verter), die de warmte uit de binnen ruimte halen en dit via de outdoorunit afstaan. De airco in de auto doet hetzelf de. Voordeel van deze techniek is dat de airco stiller en energiezuiniger is en modulair werkt. Een inverter-airco werkt bij het opstar ten op maximumcapaciteit. Zodra de gewenste temperatuur is bereikt, past deze zichzelf geleidelijk aan. Dit bete kent minder temperatuurschommelin gen en stroompieken, dus meer com fort. Een conventioneel systeem slaat, net als een koelkast, uit en aan zodra de binnentemperatuur te laag of te hoog wordt. Belangrijk is dat alleen het aflaten koe len van de lucht niet genoeg is. Combi neer de ventilator en/of airco voor een optimaal resultaat met een luchtont vochtiger of kies voor een aircosysteem dat dit automatisch doet. Zo ontstaat een nog prettiger leefklimaat en ver dwijnt dat klamme, verlammende ge voel als sneeuw voor de zon. VRIJDAG 26 JULI 2013 HEBBEN Schakelen In deze bloedhete, zomerse periode, waarin het lekker lang licht blijft, ben je er logischerwijs eigenlijk niet veel mee bezig: kunstlicht. Maar - hoe ver weg het ook lijkt en hoe vervelend het idee alleen al mis schien is - er komt onvermijdelijk weer die tijd dat het elke dag al vroeg donker is en we de behaag lijkheid van de wo ning frequent opzoe ken. Denk dus maar vast eens na over mogelij ke veranderingen in het interi eur, dit najaar. Zoals het licht. Neem gerust de lamp Switch mee in de over wegingen. De muurlamp van de Noor se ontwerpster Caroline Olsson bewijst dat mooi design niet per se ingewik keld hoeft te zijn. Switch is geïnspi reerd op oude schakelaars. Door de schakelaar in het midden van de lamp om te draaien, gaat hij aan of uit. De dia meter van Switch be draagt 15 centimeter en de lamp is er met led-licht en met halo geen. Hij is geblazen van opaalglas. De prijs van de Switch is nog niet bekend. www.carolineolsson.no Switch, foto Kaja Bruskeland Shadow Clock, foto Poetic Lab Schaduwtijd Over licht gesproken: dat fenomeen is na tuurlijk altijd al onlosmakelijk verbonden ge weest met het begrip tijd. Even kort door de bocht samengevat: is het licht, dan is het ochtend of middag; is het donker, dan is het avond of nacht. Logisch dat vroeger de tijd altijd werd vastgesteld aan de hand van de stand van dat oerlicht, de zon. Indachtig die natuurlijke wetmatigheid zag de Sha dow Clock het levenslicht. Het is een crea tie van Poetic Lab, het bedrijf van de Taiwa nese ontwerper Hanhsi Chen. De tijd wordt door middel van schaduwen op de muur ge projecteerd. En, geef toe, dat is werkelijk een prachtig gezicht. Hoeveel de Shadow Clock moet kosten, is nog niet bekend. www.poetic-lab.com door Suzanne Dijkstra www.zibro.nl www.daikin.nl www.deklimaatbeheerser.nl/warmtepompen www.samsung-airco.nl www.huiskoelen.nl www.airconditioning.welke-kiezen-kopen.nl reageren? wonen@depersdienst.nl Ventilators zonder roterende bladen zijn veiliger en makkelijk schoon te houden. Een ventilator werkt verkoelend omdat hij de lucht laat circuleren en intussen zweet laat verdampen op de huid. foto DesignPress Split unit airco's winnen aan populariteit ten opzichte van mobiele units.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19