18 WONEN TIPS TRUCS Bloedluis Gele buxus eu VF VRAAG ANTWOORD In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is een voormalig kweker, auteur van tal van tuinboe- ken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. J. Marissen is ten einde raad: al enke le jaren steekt bloedluis de kop op in zijn appelboom. „Ik heb al van alles geprobeerd. Ook advies ingewonnen bij een fruitteler. Zijn tip was: pak de tuinslang en spuit met water alles er af. Dit heb ik diverse keren gedaan, maar de luis komt steeds terug. Ook na gebruik van Admire-N van Bayer (tegen luizen en witte vlieg) en Spru- zit (tegen insecten) is de boom nog niet van de luis verlost. Wat kan ik nog meer doen?" „Fruitkwekers bestrijden bloedluis met Pirimor, amateurs stippen soms aan met afgewerkte olie", weet Rom ke van de Kaa. „Het nare van deze soort bestrijding is dat ook nuttige in- Bloedluis in de appelboom. secten het loodje leggen. Want goede natuurlijke bestrijders zijn oorwur men, lieveheersbeestjes, sluipwespen en zweefvliegen. Als er daarvan vol doende zijn, is bloedluis meestal geen probleem. Ook helpt het de boom in goede gezondheid te houden door voldoende water en mest te geven." Buxushaagjes die plots geel worden, waarna het blad doodgaat: dat klinkt niet goed. Dat weet ook Zeeuw J. de Dreu, die bovengenoemd probleem bij ons aankaartte. „De plekken ont staan op verschillende plaatsen en breiden zich uit. Het lijkt of er iets op gespoten is, maar dat is beslist niet zo; het is in de achtertuin, die niet toegankelijk is voor derden. In de diepte ontwikkelen zich wel weer nieuwe blaadjes, maar ik ben bang dat die straks ook worden aangetast." „Het is triest, maar er is weinig hoop op herstel", zegt Romke van de Kaa. „Dit is een schimmelziekte die door het land waart. Heel hard terugknip pen wil nog wel eens tijdelijk helpen, maar de ziekte keert daarna toch te rug. Ook spuiten met fungiciden haalt niet veel uit. Ik zou overstappen naar Ilex crenata of Lonicera nitida Maigrün. Vooral het laatste struikje is in Zeeland een goed alternatief." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 Hl Sc In w; je m hc en idi sc or dii da is lijl nii ke va ke ge naar zomers briesje Ga allereerst opwarming van het huis tegen; doe overdag de zonneschermen omlaag of de gordij nen dicht, zet 's nachts juist ramen open (even tueel voorzien van een hor tegen muggen). Overweeg een ventilator. Die is energiezuinig en brengt gevoelstemperatuur enige graden omlaag. Koop je toch een airco, kies dan een split-unitsys- teem. Koop een exemplaar met passend vermo gen, een hoge energie-efficiëntie en een natuur lijk koudemiddel. De regelgeving omtrent airco's wordt steeds stren ger; de EU wil het energieverbruik ervan verla gen, waardoor de nieuwste airco's zuiniger zijn dan oude modellen. Onderzoek de mogelijkheden van het aanleggen van een warmtepomp met lage temperatuurver- warming of kies voor een airco met warmtepomp en invertertechnologie. Het energieverbruik van een inverter-airco ten opzichte van de conventio nele airco en de stookketel kan tot wel 40 pro cent lager liggen. Met goede woningisolatie blijft het in de zomer lekker koel in de woning. Zorg er wel voor dat er weinig warmte binnenkomt, want deze gaat hier door ook weer lastiger weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18