18 19 verkoeling Snakken naar een briesje z WONEN 17 SjNSI i 'vfc Het valt niet mee zelf een tuin te ontwerpen en in te richten. Tuinontwerpster Henriët Wolbers bedacht Tuinschets Online, een site waarmee ze tuiniers een ruggesteuntje geeft. „Ontwerpprogramma's op de computer missen creativiteit en kennis." Mooie, bloeiende plan ten, terras, vloeiende lijnen, speelruimte voor de kinderen, een vijver, plek om de was op te hangen, de contai ners te stallen en spul len op te bergen. Maar vooral een gezellige sfeer, passend bij het huis. De wensenlijst voor een gemiddelde tuin telt een groot aantal eisen. Daar zelf op creatieve wijze in vulling aan geven, valt vaak niet mee. Dat merkte ook tuinontwerpster Henriët Wolbers van ontwerpbureau Juffertje in 't Groen in Gaanderen. Op tuinbeurzen ver telden bezoekers haar dat ze het weliswaar heel leuk vonden hun tuin in te richten, maar dat er ook veel in het honderd liep. Plantjes gingen dood of de voorbeeldtuin van het plaatje in het tijdschrift bleek moei lijk te vertalen naar de eigen ruimte. Kort om, ze konden wel advies gebruiken. Wolbers kon - net als andere hoveniers in deze crisistijd - wel wat meer klandizie ge bruiken. Een nieuwe impuls was welkom en zo ontstond Thinschets-Online.nl, de eerste online tuinontwerphulp. „Het is veel meer dan een van de vele tuinont werpprogramma's op de computer. Wie daar ooit mee heeft gewerkt, weet dat het veel gedoe is schetsen en plannen te ma ken. Je raakt al snel verblind door alle mo gelijkheden en beperkingen. Bovendien ontbreekt in die programma's de meer waarde van een professional. Als het nodig is, bel ik even om wensen nog duidelijker te krijgen, tussendoor is er chat- en e-mail- contact. Ik ben dat steuntje in de rug dat mensen kunnen gebruiken. Bij het ontwer pen van een tuin komt veel vakkennis kij ken. Vaak hebben mensen mooie plannen in hun hoofd, maar lukt het niet die ideeën te vertalen naar de eigen ruimte. Of ze twij felen aan zichzelf. Ik ben er om alle plan nen te vertalen naar een mooie, praktische tuin, waar mensen echt iets aan hebben." Niet iedereen zit te wachten op een uitge breid ontwerp. Daarom biedt de website verschillende begeleidingsmogelijkheden. „Ik kan een compleet ontwerp maken, eventueel met uitgebreid beplantingsplan. Maar het is ook mogelijk dat je zelf een schets maakt en dan kijk ik over je schou der mee voor wat extra advies." De website is ook communicatiemiddel. Voorafgaand aan het ontwerp vult de deel nemer een vragenlijst in met bijvoorbeeld wensen en samenstelling van het gezin. Vaak ook een plattegrond, plus foto's van de bestaande situatie en wat plaatjes van droomtuinen. „Het voordeel van online is dat ik nu in heel Nederland kan werken. Bovendien kun je als klant je tuinontwerp vervolmaken wanneer je maar wilt en je hoeft er de deur niet voor uit." Wolbers houdt van haar vak en deelt graag kennis. Vandaar dat op de site ook veel alge mene informatie staat, waarmee je zelf met je tuin aan de slag kan. De tarieven voor tuinontwerpen en schetshulp zijn be wust scherp. „Als tuinontwerper heb je concurrentie van hoveniers, die de prijs voor het tuinontwerp soms verdoezelen in de totaalprijs of het zelfs gratis weggeven." De website begint langzaamaan bekend te worden. De eerste klanten hebben inmid dels de vragenlijst ingevuld en hun specie- fieke wensen ingediend. Wolbers: „Ik krijg nu klanten uit het hele land. Er zijn zelfs al bezoekers uit het buitenland op mijn web site geweest. Ik ben graag ieders persoonlij ke ontwerpprogramma." VRIJDAG 26 JULI 2013 MEER ONLINE TUINHULP Er zijn meer tuinontwerpers die via het wereldwijde web klanten bedienen. Zo als www.tuinontwerp-op-maat.nl (zon der de mogelijkheid om zelf te schetsen) of www.tuinontwerpvoormij.nl (met voorbeeldtuinen die je zelf moet aanpas sen). Wie hulp nodig heeft bij het onderhou den van een moestuin, kan terecht bij Moesie de Moestuincoach: www.moes- tuincoach.nl. Wie zelf aan de slag wil met (gratis) soft ware of een online-tuinontwerpprogram- ma, kan te kust en te keur terecht op in ternet. Bijvoorbeeld Google SketchUp of Virtual Garden van de BBC. door Suzanne Dijkstra beeld DesignPress www.tuinschets-online.nl ■h reageren? V wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17