Verwrongen staal, brandende treinstellen en dode lichamen veranderden een dag van feest in Galicië tot een dag van rouw. 66 Het leek een eeuwigheid te duren tot er hulp kwam voor alle passagiers 10 VERDIEPING TREINRAMP SPANJE Het is maar één strakke bocht, op een verder vrij wel rechttoe rechtaan traject. Van Madrid naar Ferrol, aan de Spaanse westkust. De enige plek tijdens de rit waar de machinist van de hogesnelheidslijn af moet remmen. Wel stevig: van 250 naar 80 kilometer per uur. De bocht is destijds op de tekentafel be dacht. Om te voorkomen dat nog meer mensen onteigend moesten worden voor de aanleg van de rails in de druk bebouw de buitenwijk. Een fatale inschattingsfout, blijkt nu. Als Manoli op de radio vertelt over de rin kelende mobiele telefoon in de jaszak van één van de dodelijke slachtoffers van de treinramp, breekt haar stem. De vrouw uit de buitenwijk van Santiago de Compostela was, samen met haar zoon, als eerste ter plekke na de crash. Gevolgd door tientallen buurtgenoten die eerste hulp verleenden, passagiers uit brandende treinstellen trok ken en de doden met dekens bedekten. „Een horrorfilm, die ik nooit meer uit mijn hoofd krijg." Met het oog op de belangrijkste feestdag van het jaar, de Dia Nacional de Galicia, wa ren alle hulpdiensten op volle sterkte aan wezig in de stad. Het zou een onrustige nacht worden, voorafgaande aan de regio nale viering. Met vuurwerk, straatfeesten en demonstraties. Mede daardoor was hulp snel ter plaatse op de rampplek en konden officials het werk overnemen van de buurt bewoners. Ook de brandweer meldde zich direct, ondanks een al dagen durende sta king. Wat de mannen ter plekke aantroffen, was één grote chaos van verwrongen staal, bran dende treinstellen en doden en gewonden in en buiten de wagons. De rookpluim hing gisteren de hele dag nog boven de stad, terwijl de laatste twee wagons meter voor meter werden onderzocht. In de ijdele hoop overlevenden te vinden. De regio Galicië heeft een week van rouw afgekondigd en alle feesten en activiteiten voor de komende tijd geschrapt. De weini ge hotelkamers die nog beschikbaar waren, in de drukste tijd van het jaar in de pel- grimstad, zijn aangeboden aan familiele den van de slachtoffers. De naamdag van de apostel Santiago (Jaco- bus) zal voor het eerst in de geschiedenis niet worden gevierd. De aartsbisschop van Santiago de Compostela droeg gisteren al leen een speciale mis op 'om de pijn en het leed van de betrokken families te verlich ten'. LOCATIE TREINRAMP SPANJE Jm Santiago de Compostela STATION Locatie treinongeluk Vanuit richting Madrid I Een luchtfoto geeft een overzicht van de rampplaats. Naast de 80 doden vielen er meer dan 130 gewonden, foto AFP Eén bocht in recht door onze correspondent Pauline Blom Óscar Mateos infograph* CN. DPd FerroL Galicië Santiago de Compostela Barcelona Madrid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10