Overslag in i 1 havens zit 'Bruine Bonenfietsroutes' passen in toeristische promotie Mauritstoernooi viert Circus kan door met Kinderboerderij eerste lustrum groots verkoelde tentdoeken voor ZEEUWS-VLAANDEREN 21 BIERVLIET - Lezend over de Zeeuws-Vlaamse bruine bonen en Hak, wist Hannie van der Lin de-van Iwaarden vrijwel meteen wat dat voor de VW kan beteke nen. „Als je leest dat maar liefst zeventig procent van de bruine bonen uit deze streek komt, moet je daar wat mee doen", zegt de medewerkster van VW Zeeuws- Vlaanderen. Dat leverde vrij snel twee nieuwe fietsroutes op. Respectievelijk 34 en 36 kilometer lang. Een route ligt in West- Zeeuws-Vlaanderen en concen treert zich rond Biervliet, Hoofd plaat en IJzendijke. In het ooste lijk deel van Zeeuws- Vlaanderen voert de route langs Hengstdijk, Kloosterzande en Terneuzen. Sinds kort staan er in de velden borden die wijzen op de binding tussen de BBTB en Hak. „Het is prima om de regionale producten te promoten. Dat komt de regio al tijd ten goede." Daar sloot wethouder Peter Ploe- gaert van de gemeente Sluis zich bij aan. „In mijn portefeuille zit ook recreatie en toerisme. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik bij re creatie niet onmiddellijk aan brui ne bonen dacht. Op deze manier kan het echter prima. Mooi om ons Zeeuws-Vlaanderen zo onder de aandacht van de toeristen te brengen." In het eerste kwartaal bestond de vrees dat Zeeland Seaports Rotter dam achter na zou gaan. Het Zeeuwse havenbedrijf moest de eerste maanden eveneens een ver lies incasseren. De zeeoverslag kromp met 3,3 procent. In het tweede kwartaal had ZSP het tij mee, om op een groei van 1,8 pro cent (290.000 ton) af te stevenen. Algemeen directeur Hans van der Hart van ZSP verwacht dit jaar dan ook de overslag van 2012 min stens te evenaren. „We mogen te vreden zijn, temeer omdat door het faillissement van Thermphos er minder meststoffen worden aangevoerd. Dat maken we goed met andere activiteiten, zoals het van zeeschepen op coasters en binnenschepen overladen van olieproducten." De totale in- en uitvoer van goe deren bedroeg 16.805.035 ton. In de eerste helft van 2012 kwam het havenbedrijf uit op 16.514.432 ton. De aanvoer van goederen steeg met 2,8 procent, waar de export met 0,8 procent daalde. Aanvoer is met 12.114.425 ton verreweg de grootste activiteit in de Zeeuwse havens. De afvoer bedroeg in de eerste zes maanden 4.690.610 ton. Bij de droge bulk gaf de aanvoer van ruwe mineralen en bouwma terialen (plus 64,4 procent) een flinke duw aan de kar. De totale overslag van droge bulk (plus 1,5 procent) werd getemperd door een lagere aanvoer van onder meer steenkool. Verder hielp de overslag van natte bulk met bijna zes procent groei mee aan het goe de resultaat. Met name de over slag van aardolieproducten steeg (plus 10,4 procent), vooral door de boord-boord-overslag. De con taineroverslag (min 7,5 procent) en de roro-activiteiten (min 9,5 procent) liepen echter terug. Het krulbollen, dat inmiddels de status van Nationale Erfgoed heeft bereikt, staat drie dagen cen traal. Daarnaast worden er nieu we erfgoedspelen gedemon streerd, zoals het Groningse kaai- bakken en het Limburgse beuge len. Ook gaaibollen en boogschie ten staan op het programma. Het publiek kan er op een interactieve manier mee kennismaken. Vrij dag wordt gespeeld om het krul- bolkampioenschap van IJzendij ke, zaterdag om het Nederlands kampioenschap en zondag om de Mauritstrofee. Als opwarmer treedt vrijdag vanaf 22.30 uur DJ Carlos op met zijn Gouwe Ouwe Music Party. Zaterdag om 13.50 uur wordt het toernooi officieel geopend met een concert van de militaire kapel Johan Willem Fri- so uit Assen, 's Avonds treden Jacko Ricardo en La Vie en Rose op. Zondag vanaf 18.00 uur staat Willy Sommers op het podium. Het toernooi eindigt om 20.00 uur met de Nightboat. Woordvoerder Charles Mullens van circus Belly Wien, dat tot zon dag 4 augustus dagelijks voorstel lingen verzorgt aan de Tienhon- derdsedijk in Cadzand-Bad, kan zich de vragen van passanten heel goed voorstellen. Hij kan kort zijn in zijn commentaar; de voorstel lingen gaan ondanks de hitte ge woon door. „Sinds een paar jaar hebben we speciale kachels in de tent staan. Kachels ja, met dit weer. Die dienen namelijk ook als ventilatoren om de tent- en grondzeilen koel te houden. Zo blijft het dus aangenaam in de cir custent." De dieren (onder meer giraffes, tij gers, paarden) worden regelmatig op verkoeling getrakteerd. In het verleden trok Belly Wien er nog wel eens met olifanten naar het strand voor een bad in zee. Mul lens: „Maar de olifanten zijn er nu niet bij. Eentje moet in Scandina vië aan staar worden geopereerd. Omdat het kuddedieren zijn, zijn de andere olifanten bij haar." TERNEUZEN - De kinderboerderij in Terneuzen heeft een vorige week geboren alpaca nog geen naam gegeven. Dat laat de boerde rij graag over aan bezoekers. De boreling van Mara dartelt sinds vorige week zondag door de wei aan de Evertsenlaan. Het dier tje trekt veel bekijks. Naamsugges- ties kunnen in een ideëenbus op de boerderij worden gedropt. Het jong is een mannetje. De kinderboerderij kreeg vorig jaar twee alpaca's, berglama's die in de Andes leven, cadeau van een boer. Dit jaar volgden er nog twee, waaronder de drachtige Ma- ra. WOENSDAG 24 JULI 2013 heilig in deze streekin de door Frank Balkenende TERNEUZEN - De overslag in de Zeeuwse havens is in het eerste halfjaar met 1,8 procent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode in 2012. Daarmee blijft havenbe drijf Zeeland Seaports (ZSP) in het kielzog van de haven van Antwer pen (plus 2 procent) en scoort het beter dan de Rotterdamse haven (min 1 procent) en Gent (min 5,4 procent zeeoverslag). I Marko Wolthuis en Andry Schol van Hak kijken toe hoe Ben Thomaes en Reggie Buijsse een bord 'planten' in een bonenveld in de buurt van Biervliet foto's Peter Nicolai door Romain van Damme IJZENDIJKE - Krulbolclub Molen- zicht in IJzendijke houdt komend weekeinde het vijfde Mauritstoer nooi. Vanwege het eerste lustrum staan extra erfgoedspelen en optre dens van artiesten op het program ma. door Raymond de Frel CADZAND-BAD - Wie gaat er met dit snikhete weer in vredesnaam in een circustent zitten? En moeten die dieren en artiesten nu écht op treden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61