n v Franciscus: de ideale paus voor 'wereld jongeren' Rio de Janeiro is de komende week het to neel van de katholie ke Wereld jongerenda gen. De paus arriveer de gisteravond; van hem wordt vuur werk verwacht. Maar de schaduw van de grote demonstraties en de afnemende po pulariteit van de ka tholieke kerk in Brazi lië hangt over het eve nement. De verwachtingen zijn hoog gespan nen, en terecht. VERDIEPING 9 :a- t e- e lij 1- van Copacabana voor twee miljoen gelovi gen. De voorbereiding op het enorme evene ment loopt met behulp van zestigduizend vrijwilligers redelijk soepel, maar de toe loop van pelgrims is een stuk minder dan verwacht. 'Slechts' 320.000 pelgrims boek ten officieel. Hoewel de verwachting is dat veel Brazilianen op het laatste moment be slissen om te komen, zullen de geschatte aantallen van twee tot drie miljoen pel grims niet worden gehaald. Door de minde re toeloop hoopte het Vaticaan op een extra bijdrage van de overheid van zo'n der tig miljoen euro, maar het kreeg nul op het rekest. De overheid investeerde al bijna 50 miljoen euro en met de demonstraties, die het verkwisten van publieksgeld aan grote evenementen aan de kaak stelden, nog vers op het netvlies kreeg het Vaticaan geen extra steun. De organisatie wordt wat betreft veiligheid Nieuwe gelovigen kunnen zich niet meer vinden in de onfeilbaarheid van de paus wel bijgestaan. Ruim twintigduizend poli tiemensen en militairen zijn actief. Op het laatste moment werd besloten het aantal met een paar duizend man te verhogen, naar aanleiding van de grote demonstraties in Rio de laneiro en de rest van Brazilië tij dens de Confederations Cup in juni. Ver schillende kleine betogingen door minder heidsgroeperingen zijn al gepland, maar de politie houdt rekening met grotere protes ten. Met de aandacht van de wereld wederom op Brazilië gevestigd en de trage reactie van de politiek op de eerdere manifestaties, lijkt het een perfect klimaat voor hernieuw de demonstraties. De deelnemers maken zich er niet druk om. Een groep van tien Braziliaanse vrijwilligers loopt trots met shirts van het evenement door het cen trum van Rio. „Het samenzijn met zo veel jongeren uit de hele wereld in deze bijzon dere stad is een geweldige ervaring", zegt de 21-jarige Felipe Torres, terwijl hij naar het Christus-beeld wijst dat in de verte hoog boven de stad uittorent. „En paus Franciscus is een voorbeeld. Hij toont ons nederig te zijn en om onze naaste te geven. Ik denk dat hij de kerk zal helpen moderni seren." De Braziliaanse katholieke gemeenschap hoopt dat het evenement een impuls geeft in de strijd tegen de afnemende populari teit. Maar het eens zo trotse katholieke bol werk dreigt zijn kracht langzaam te verlie zen. Daar lijkt een evenement als de We reldjongerendagen niets aan te kunnen ver anderen. Het was een geniale ingeving van Karol Wojtyla, de Poolse paus Johannes Pau- lus II, die wist wat communiceren was en de macht van de media begreep: nodig de jeugd uit de hele wereld uit opdat ze kan luisteren naar de kerk en haar leider, maar ook andersom, want, zo zei Johannes Paulus II: „longeren hebben ons heel veel te vertellen." In Rio de Janeiro vinden voor de twaalfde keer de Wereldjongeren dagen (WJD) plaats, een me- ga-happening die eigenlijk uit het niets ontstond en waarvan het succes velen binnen de katholieke kerk volstrekt overviel en sommi gen zelfs angst inboezemde. Paus Wojtyla besloot in 1984 tot een ontmoeting met de jeugd in Ro me tijdens Palmzondag vanwege de viering van een buitengewoon Heilig Jaar. Er kwamen 300.000 jongeren op af. Dat was zo veel dat de paus ging voor een 'bis' in 1985, dat al door de Verenigde Na ties tot Internationaal Jaar van de Jeugd was uitgeroepen. Het jaar er op werden de eerste officiële We reldjongerendagen gehouden, in Rome. Voor Wojtyla was het niet zijn 'uitvinding'. „De jongeren hebben ze zelf gecreëerd." Volgens kardinaal Stanislaw Ryl- ko, coördinator van de WJD, is het simpel. „In een wereld waarin alle zekerheden instorten, ontdek ken veel jongeren Christus als een vriend die je kunt vertrou wen. Ze ervaren bovendien dat de kerk niet het kille instituut is zo als vaak beschreven, maar een warm thuis." In dit alles had Johannes Paulus II een cruciale rol. De Poolse paus was revolutionair in zijn optre den, want open en menselijk. Zijn politieke stellingnames en charisma spraken enorm aan. De brief die hij schreef aan de jeugd in 1986 viel op door de directe en warme toon die je eerder van een vriend of een vader verwacht. Het was de juiste chemie. Na de roeri ge jaren '60 en '70, was de Poolse paus met zijn boodschap van opti misme en hoop een redelijk alter natief. Het begrip 'generatie van Woj tyla' of'Papa-boys' was geboren. Elke twee of drie jaar stroomden ergens op de wereld honderddui zenden jongeren naar een plek om de paus te ontmoeten, maar ook om jong te zijn en plezier te hebben. Dit laatste deed wel eens wenkbrauwen fronsen, want de Wereldjongerendagen hadden een precies doel. Johannes Paulus II bleef erop hameren dat ze niet op zichzelf moesten staan, maar leiden tot evangelisatie van de jeugd, via de bisdommen, de paro chies en kerkelijke groepen. Woj tyla wilde de kerk nieuw leven in blazen. De kerk moest worden 'herontdekt' en daarbij waren jon geren onmisbaar. Het Vaticaan zegt vandaag dat de WJD de kerk hebben 'verjongd en gemoderni seerd', maar de vraag blijft natuur lijk hoe diep dat is gegaan. Woj tyla was modern in zijn manier van doen maar aartsconservatief in de leer, en zeker niet de hervor mer die de kerk, volgens velen, no dig had en nog altijd heeft. Vandaag lijkt die hervormer er wel te zijn in de persoon van Jor ge Mario Bergoglio. De Wereldjon gerendagen met Wojtyla en de drie (Keulen, Sydney, Madrid) die zijn weinig charismatische opvol ger Benedictus XVI meemaakte, waren stuk voor stuk een succes, maar met paus Franciscus mag het ultieme vuurwerk worden ver wacht. Franciscus heeft tot nu toe enorme indruk gemaakt door zijn bescheiden eenvoud, warmte en weinig conformistische optreden. De verwachtingen zijn hoog ge spannen, en terecht. De paus die zich nadrukkelijk profileert als paus van de gewone mensen, krijgt in Rio, dicht bij zijn Argen tijnse geboortegrond, de kans om na Rome ook de katholieke jeugd en wie weet, de wereld te verove ren. Cruciaal voor een paus die al les heeft van een revolutionair, maar daardoor ook al veel vijan den binnen de kerk heeft ge maakt. 1 DINSDAG 23 JULI 2013 BRAZILI ITALIË Miguel Angelo, evangelist Rio de Janeiro Paus Franciscus, die indruk maakt door zijn bescheiden opstelling en zijn 'volkse' optreden, moet voor vuurwerk zorgen in Rio de Janeiro, foto EPA van onze correspondent Eelco van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9