8 VERDIEPING WERELDJONGERENDAGEN De avondmis in de katho lieke kerk in hartje Bota- fogo, een populaire wijk in Rio de Janeiro, is goed gevuld. De mis rolt uiterst traag voort naar het Onze Vader, waar mee wordt afgesloten. Een hoog percenta ge 50-plussers bezet de banken. Jongeren zijn beduidend in de minderheid, een sterk contrast met de Wereldjongerenda gen die voor de deur staan en waarbij de stad wordt overspoeld door jeugdige katho lieken. „De ene keer is het drukker dan de andere keer. Maar de afgelopen jaren is het aantal bezoekers van de missen langzaam minder geworden. En het wordt steeds las tiger om de jongere generatie.geïnteres- seerd te houden", zegt de 74-jarige José Pa ri, jarenlang medewerker van de kerk. De situatie staat niet op zichzelf. In Rio de Janeiro is het aantal katholieken tussen 2000 en 2010 met 10 procent afgenomen, naar net iets meer dan 50 procent van de in woners. Landelijk ligt het percentage wel hoger, op ruim 64 procent, echter een afna me van negen procent in tien jaar. Volgens berekeningen van het Braziliaanse bureau voor de statistiek ligt het aantal Brazilia nen dat zich katholiek noemt rond 2030 on der de 50 procent. Brazilië is hard op weg zijn status als grootste katholieke land te verliezen. Het omgekeerde is aan de hand bij de evan gelische kerken. In dezelfde periode dat miljoenen het katholicisme vaarwel zei den, konden de evangelisten ruim veertig miljoen zieltjes bijschrijven. Een landelijke stijging van 15 naar bijna 23 procent. „De evangelische kerken brengen een blijdere boodschap, die gehoor vindt bij de opko mende middenklasse. De beleving is veel meer gericht op de persoon en veel minder traditioneel dan bij de katholieken", zegt Miguel Angelo, leider van een evangelische kerk in Rio de Janeiro. „Nieuwe gelovigen kunnen zich niet meer vinden in de onfeil baarheid van de paus." Tegen deze achtergrond vindt de twaalfde editie van de internationale Wereldjonge rendagen plaats. Het belooft ondanks de ta nende invloed van de katholieke kerk met de komst van paus Franciscus een bijzonde re editie te worden. Gisteren arriveerde de katholieke leider in Rio de Janeiro, waar hij zijn eerste officiële bezoek begon sinds zijn aanstelling als nieuwe paus afgelopen maart. Naast president Dilma Rousseff zul len verschillende leiders uit Zuid-Ameri kaanse landen aanwezig zijn. Het hoogte punt van zijn verblijf in Cidade Maravilho- sa volgt donderdag, als hij eerst een bezoek brengt aan een krottenwijk en de dag af sluit met een mis op het beroemde strand 'Liever evangelisch dan katholiek' door Jan Willem Zeldenrust

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8