maar wacht op de nieuwe rellen BUITENLAND 7 Amerika maakt zich op voor een volgend beladen proces van een blanke die een ongewapende, zwarte tiener doodschoot. "KJ s JACKSONVILLE - De overeenkom sten zijn frappant: in beide geval len gaat het om een ongewapen de 17-jarige zwarte jongen die op straat wordt neergeschoten. Bei den overlijden. In beide gevallen lost een blanke (of halfblanke) man de fatale scho ten. Beide keren gaat er een woor denwisseling over niets vooraf aan het dodelijke geweld en beide keren gebeurt het in de staat Flori da, waar de wet op het recht van zelfverdediging verregaand is op gerekt. Het eerste geval, de dood van Trayvon Martin, werd populair in de sociale media, haalde de lande lijke Amerikaanse pers en kreeg wereldwijde aandacht. Tot twee keer toe identificeerde de Ameri kaanse president Barack Obama zich met Trayvon. Eerst zou de neergeschoten tiener zijn zoon kunnen zijn, later zei de presi dent dat hij zelf'Trayvon had kun nen zijn, 35 jaar geleden'. De voor zwart Amerika moeilijk te accepteren vrijspraak - wegens noodweer - van de man die Tray von doodschoot, leidde tot de monstraties in tientallen steden en zal de gemoederen nog wel even bezighouden. Op sommige borden en spandoe ken die demonstranten de afgelo pen dagen meedroegen, ver scheen naast die van Trayvon Mar tin een andere naam: Jordan Da- vis. Opeens is er nu veel aandacht voor zijn zaak die niet zo heel veel afwijkt van wat Trayvon Mar tin overkwam. Groot verschil is dat de lokale politie schutter Ge orge Zimmerman na het dood schieten van Martin op vrije voe ten liet, terwijl Michael Dunn wel de cel in moest. Begin september begint de nu al bij voorbaat explosieve rechtszaak tegen deze 46-jarige, blanke com puterprogrammeur die zich zo be dreigd voelde door een groepje zwarte jongens in een SUV dat hij het vuur op hen opende. Dat gebeurde na wat dom geruzie over te harde 'tuigmuziek' die vol gens Dunn uit de Dodge Duran- go, 'een patserbak', dreunde. In de woordenwisseling die volgde, meende Dunn iets te zien wat vol gens hem op een loop leek en hij aarzelde geen seconde. Politieon derzoek toonde aan dat de jon gens in de auto geen wapens had den. Anders dan in de zaak Trayvon Martin zijn er dit keer wel getui gen. Ook is er de vriendin van Mi chael Dunn die even boodschap pen deed terwijl het drama zich voltrok. Rhonda Rouer vroeg Dunn waarom hij had geschoten. „Ze bedreigden me", zou hij heb ben gezegd. Na de schietparij gin- De 46-jarige, blanke computerprogrammeur voelde zich zo bedreigd dat hij het vuur opende gen beiden terug naar hun hotel. Pas de volgende dag begrepen ze van het televisienieuws dat de ko gels een slachtoffer hadden ge maakt, zo verklaarde Rouer. Mi chael Dunn heeft volgens kennis sen een 'uitgesproken' mening over het omstreden maar volgens hem gerechtvaardigde recht op wapenbezit. Het proces tegen hem is beladen na de zaak Tray von Martin. De familie Davis is volgens hun advocaat als de dood voor het Amerikaanse rechtssysteem dat George Zimmerman liet gaan. De moeder van het slachtoffer, Lucia McBath, sprak de hoop uit dat de zaak minder zal gaan over het ras van de betrokkenen dan om de omstreden stand your ground- wetten van Florida die ook in 29 andere staten rechtsgeldig zijn. Daarbij komt het erop neer dat ie mand die voor zijn of haar fysieke veiligheid vreest of van mening is dat er een ernstig misdrijf op til is, niet hoeft te wijken maar de confrontatie mag aangaan. Anders dan bijvoorbeeld in Neder land waar zelfverdediging en noodweer alleen in het uiterste ge val aanvaardbaar zijn (dus als ver mijden, ontwijken of vluchten niet meer mogelijk zijn) biedt stand your ground zelfs het recht om te blijven schieten als de ver meende aanvaller zich terugtrekt. Daarbij is het in veel Amerikaan se staten ook toegestaan om wa pens verborgen te dragen. Stand your ground speelde een be langrijke rol in vrijspraak van George Zimmerman. Volgens zijn advocaten moest hij zich verdedi gen tegen de volgens hem agres sieve tiener Trayvon Martin. Zijn tegenstanders meenden dat Zim merman de vinger al bij voorbaat aan de trekker had vanwege de huidskleur van de jongen. 'Racia le profilering' heet dat; Zimmer man meende dat zijn leven in ge vaar was na een optelsom van vooroordelen. Eind september begint het selecte ren van de jury. Dunns advocaat heeft al een rechter afgewezen en een tweede heeft zich terugge trokken. Collectief tegen Islamfobie in Frankrijk (CCIF). Deze sinds 2003 bestaande, onafhankelijke, waak hond, spreekt van een 'provocatie door de politie'. „Als je honderd keer wordt gecontroleerd of je je identiteitspapieren bij je hebt dan ontplof je bij de 101e keer", aldus een wijkbewoonster in de krant Le Monde. Trappes, ongeveer 30 kilometer westelijk van Parijs, staat sinds jaar en dag te boek als een explosieve banlieu. Tbssen de Trappes, ongeveer 30 km westelijk van Parijs, staat sinds jaar en dag te boek als een explosieve banlieu weliswaar opgeknapte woonto rens waar 30.000 mensen wonen, vervelen de vaak werkloze jonge ren zich kapot. Er is veel criminali teit en de politie wordt er gehaat. Het is hetzelfde Trappes waar ac teur Omar Sy vandaan komt, een wereldster sinds zijn hartverwar mende rol in de ook in Nederland bekende film Intouchables. In de film speelt Sy een kansloze jon gen zoals er zovelen zijn in Trap pes en die voor hetzelfde geld cri- Bewoners verwijten de gemeente met huurverhogingen de wijk blank te maken mineel had kunnen worden. Volgens bestuurders van de regio ligt de oorzaak van de ongeregeld heden van de afgelopen dagen bij een harde kern relschoppers. Die zou elke gelegenheid aangrijpen om in Trappes letterlijk olie op het vuur te gooien. Ze wijzen er op dat de laatste jaren veel geld is gestoken in innovatie en de stad zelfs de prijs van groenste stad van het land won. Probleem is dat jongeren nauwe lijks zijn betrokken bij de renova tie, klagen bewoners die de ge meente bovendien verwijten be zig te zijn met 'blank maken' van de wijk. Dat zou gebeuren door de huren te verhogen zodat arme Noord-Afrikaanse en Antilliaanse families moeten verhuizen. Zwitserse Alpen met bus en trein 35.1 Zeeuwse kust Sorrento, Baai van Napels en Pompei \jgèÈM SS»****. Tsjechië en Praag 25.- Rondreis Noordkaap Boek nu: www.effeweg.nl of bel 052946 96 67 DINSDAG 23 JULI 2013 Zelfverdediging effeweg.nl weer ter discussie door onze redactie buitenland Jordan Davis, zoals hij op zijn Facebook-pagina stond. 8 daagse busreis Vertrek: 23 aug Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Overtocht per boot of via Eurotunnel v.v. Stadswandeling York o.l.v. gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €25,- korting p.p. op vertrekdatum 23 aug!' Van 539,- voor 514,- p.p. 10 daagse busreis Vertrek: 19 aug, 2, 23 sept, 14 okt Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadsrondrit Brig met.de Simplon Express Treintje van Tasch naar Zermatt v.v. Begeleiding door uw chauf feur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €35,- korting p.p. op vertrekdatum 19 aug!' Van 749,- voor 714,- p.p. 5 daagse busreis Vertrek: 26 aug Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijtbuffet 4x diner Wel komstdrankje 5x lunch(pakket) Afscheidsdiner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar -WaaSi 10 daagse busreis Vertrek: 19 aug Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadsrondrit Rome en Napels o.l.v. een gids Bezoek Pompei o.l.v. een gids Stadswandeling Florence o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar boekcode T l 30 11 daagse busreis Vertrek: 16, 30 aug, 20 sept, 4 okt Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijtbuffet 10x diner Welkomstdrankje Stadswandeling Florence o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €35,- korting p.p. op vertrekdatum 16 aug!* Van 579,- voor 544,- p.p. 8 daagse busreis Vertrek: 2 aug, 6 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner 2x stads wandeling Praag o.l.v. een gids Stadswandeling Dresden o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauf feur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €25,- korting p.p. op «ortrakdatum 2 aug!- Van 339,- voor 374,- p.p. Luxemburg Stad en Trier 4 daagse busreis Vertrek: 6 sept, 18 okt Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar 15 daagse busreis Vertrek: 9 sept Inclusief: 14 overnachtingen 14x ontbijt 14x diner Bootovertochten Excursie Noordkaap incl. Noord- kaapcertificaat Excursie Lofoten Stadsrondrit Helsinki o.l.v. een gids Stadsrondrit Oslo o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauf feur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Alle fouten vooibehouden. Pii|zen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen Exclusief T2 excursie-en entreegelden en €18,-reservenngskosten per boeking.'Gebruik tijdens het boeken boekcode 1130 en uw korting wordt automatisch verrekend. Kortingen zijn reeds in de prijs ver- W<&(] fll rekend. Kortingen alleen geldig op boekingen gemaakt tussen 23-07-2013 en 30-07-2013 immtiforétKm» totrwta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7