A Briljanten Bressiaanders Nu supervoordelige maandbundels met Telfort Prepaid prepaid ZEEUWS-VLAANDEREN 25 Met een informatiebus probeert Visio slechtzienden en blinden te bereiken. 'Geen overbodige luxe.' ii Veel ouderen weten niet dat ze recht hebben op extra zorg. Ook van Visio" 300 min belplezier s> TERNEUZEN - Nee, zegt de 89-jari- ge Sluiskilse die met haar dochter naar de bibliotheek in Terneuzen is gekomen. Ze heeft nog nooit van Visio gehoord. Het is bepaald niet de eerste keer dat Anita Landewé van Koninklij ke Visio dat hoort. „Daarom zijn we een nieuw project gestart", zegt Landewé. „In Goes hebben we een regionaal kantoor, maar dat is zeker voor ouderen uit bij voorbeeld deze regio best ver. Daarom gaan we nu op pad met een informatiebus. We gaan naar de mensen toe." Anita Landewé heeft de bus bij de bibliotheek in Terneuzen ge parkeerd. „Normaal geven we in formatie in de bus, maar wegens de warmte hebben we een plekje in de bibliotheek zelf gekregen." Daar zit ze in een rustig hoekje achter een tafel waarop de nodige informatie over Visio te vinden is. „Visio valt onder de AWBZ (Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten). Onze doelgroep bestaat uit mensen die slechtziend of blind zijn. Bij slechtziendheid moet je denken aan maximaal dertig pro cent zicht. Voor zomaar een brille tje moet je hier niet zijn." Volgens Landewé weten veel men sen, vooral ouderen, niet dat ze recht hebben op extra zorg. „Als de oogarts en opticienniets meer kunnen doen, komt Visio in beeld", zegt Landewé. „Wij laten zien dat er dan nog altijd veel mo gelijk is. Er is echt heel veel. Wij kijken naar wat nog goed is en hoe we dat het best kunnen be nutten." Voor alle duidelijkheid: in de informatiebus van Visio wordt niets verkocht en er wor den ook geen oogmetingen ge daan. „Wij bieden wel hulpmidde len aan. Wat kun je bijvoorbeeld doen om beter televisie te kun nen kijken? De krant lezen, nog zelfstandig boodschappen doen. We kunnen de mensen leren daar mee om te gaan." Op de tafel liggen loepen en een horloge met witte wijzerplaat en pikzwarte letters. „Bij dat horloge gaat het vooral om het contrast. Dat helpt enorm. Zo zijn er heel veel dingen die het wat gemakke lijker kunnen maken voor slecht zienden." Soms is het heel eenvoudig. „Hoe zit je voor de televisie? Alleen dat kan al veel schelen. Misschien heb je later wat aan het komvox- systeem. Als je dat installeert, wordt de ondertiteling uitgespro ken. Maar voor je dat nodig hebt, zijn er nog veel meer mogelijkhe den. Bij de nieuwste televisies kun je veel instellen. De grootte van de letters, het contrast en ga zo maar door." Anita Landewé vertelt het met aanstekelijk en thousiasme. „Omdat we merken dat vooral de ouderen niet weten wat er nog kan. Ouderen hebben vaak niet geleerd voor zichzelf op te komen. We praten daarom ook veel met begeleiders in tehuizen en wijkbeheerders. Om goed op te letten hoe het met de ouderen en het zien gaat. Mantelzorgers kunnen bij ons terecht voor pa of ma. Samen kunnen we dan bekij ken wat er nog mogelijk is." Dat kunnen hulpmiddelen zijn, maar ook een stukje begeleiding. „Dat is heel belangrijk. Dat probe ren we ook via deze informatie bus uit te dragen. We zitten nu in de opstartfase. In augustus staan we in Oostburg bij de bibliotheek en in september bij Film at Sea in Vlissingen". Sinds vijfjaar wonen ze in woon zorgcentrum Hooge Platen in Breskens. Saar jokert veel en koers- balt nog meer. Zeer succesvol, be wijzen bekers in de kast. Adriaan gaat niet mee om zijn echtgenote aan te moedigen: „Ik kan het zelf niet meer. Twintig jaar heb ik ge speeld en dan nu toekijken? Nee, dan blijf ik liever op onze kamer." De drie kinderen komen met hun gezinnen graag bij opa en oma op de koffie: „De zondagmorgen lijkt het hier wel een reünie", zegt zoon Bram. „Maar gezellig of niet, kwart over elf vertrekt pa naar be neden voor het eten. Heel stipt, want ietsje later wordt het hem te druk bij de lift! Wachten is niet zijn ding." Op 9 augustus vieren ze hun trouwdag met een receptie in Hooge Platen: „Dan is iedereen te rug van vakantie en is de familie compleet." Je betaalt de bundel gemakkelijk uitje prepaid tegoed. Lees hier meer over op telfort.nl/maandbundels 8 telfort.nl I 08001707 Telfort winkels DINSDAG 23 JULI 2013 vaker in beeld komen r' A .gk -..Irï.y nita Landewé (rechts) legt een cliënt uit wat Visio allemaal doet. „tv** ,cp S4- prima hulpmiddel zijn :ijn bij het lezen Een loep kan een door Romain van Damme Anita Landewé van Visio www.visio.org Adriaan en Saar Wisse-Verduijn waren maandag 65 jaar getrouwd. Het gro te feest volgt nog als iedereen terug is van vakantie, foto Peter Nicolai door Wilma Valk BRESKENS - Ze leerden elkaar tij dens familiebezoeken kennen en zijn nog steeds familiemensen die van gezelligheid houden: Adriaan Wisse (91) en Saar Verduijn (88) waren gisteren 65 jaar getrouwd. 9- E i> S. 3! E DO "O TJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59