S8S Een karaktervrouw met katachtige reflexen 1958-2013 SPORT 28 tfe t -;;v V I -«& I .-.i Ze was in de jaren ze ventig en tachtig een opvallende verschij ning op de hockeyvel den. Met haar lange lijf en onoverwinnelijke houding, kon keepster Det de Beus tegen standers al imponeren voordat de wedstrijd goed en wel begonnen was. Haar prijzenkast puilde dan ook uit. Ze werd onder meer olympisch kampioen, wereldkam pioen en Europees kampioen met de nationale ploeg. Zondag overleed de markante oud-goalie van EMHC en Oranje na een lang ziekbed. Ze werd 55 jaar oud. Det de Beus, opgegroeid in Waal- re, was een eigengereide persoon lijkheid. Ze mocht dan keepster zijn, dat hoefde niets af te doen aan haar elegantie, vond ze. De glanzende kobaltblauwe legging die ze onder haar legguards Det de Beus droeg, werd haar handelsmerk. Van onflateuze, wijde keeperskle- ding hield ze niet. Over strafcor- ners had De Beus eveneens haar eigen ideeën. Op de grond liggen om als een schietschijf gebruikt te worden? Dat was niet haar ma nier van keepen, niet sierlijk ge noeg. Een bodyprotector was evenmin haar style, al trok ze die lichaamsbeschermer na enig aan dringen van de bondscoach toch aan. „Ze was daar eigenlijk te ijdel voor", zegt Cora de Wilde, voor malig ploeggenootje bij EMHC en oud-teammanager van Oranje. De twee brachten in de auto op en neer naar de trainingen voor het Nederlands elftal vele uren met elkaar door. „Det was een schat van een meid, maar wel een mét gebruiksaanwijzing. Ze was een keeper zoals keepers vaak zijn, een individu binnen een team." De Wilde roemt de keeperskwaliteiten van de doel- vrouwe. „Ze was de beste ter we reld; een fantastische lijnkeeper met katachtige reflexen." Fieke van Griensven-Boekhorst uit Hel mond koestert eveneens mooie herinneringen aan De Beus. De twee hockeyden vanaf hun jonge tienerjaren samen in de (Zuid-)Nederlandse ploegen en speelden bij EMHC in het vaan delteam. Verdedigster Boekhorst voelde zich zeker met De Beus in haar rug. „Ze was een zeer be trouwbare sluitpost en vooral ook een fijn mens. Ze was een karak tervrouw. Ze heeft veel hobbels op haar levenspad gehad, maar ze stond altijd toch op een positieve manier in het leven. Daar heb ik haar enorm om bewonderd." De Beus werd als zeventienjarig meis je getroffen door de ziekte van Hodgkin. Ze genas, maar de be straling die daarvoor nodig was geweest, liet in de jaren die volg den zijn sporen na. Meermaals in haar leven kampte ze daarna met gezondheidsproblemen. Een paar jaar geleden werd weer kanker ge constateerd. De strijd daartegen heeft ze zondag moeten opgeven. De uitvaart van Det de Beus vindt in besloten kring plaats. Van Avermaet wint in Wallonië Wielrenner Greg van Aver maet heeft maandag de der de etappe in de Ronde van Wallonië gewonnen. De Belg won de sprint van het uitgedunde peloton in de straten van Bastenaken na een rit over 168,5 kilometer. Zijn landgenoot Tom van As- broeck werd tweede, de der de plek was voor de Luxem burger Jean-Pierre Drucker. Leider bleef Aleksandr Ko- lobnev. 'Martino nieuwe coach Barcelona' Officieel is er nog niets be kend, maar veel Spaanse me dia wisten het maandag al 'zeker": de Argentijn Gerar- do Tata' Martino is de nieu we coach van Barcelona. Vol gens diverse kranten onder tekent de vijftigjarige trai ner deze week een contract voor drie jaar. Van 2006 tot en met 2011 fungeerde Marti no als bondscoach van Para guay. Hij leidde Newell's Old Boys vorig seizoen naar de titel. Martino moet de op volger worden van Tito Vila- nova. Bemoedigend debuut Weertman Ferry Weertman heeft maandag in Barcelona een bemoedigend WK-debuut gemaakt. In zijn eerste 10 ki lometer op het mondiale po dium finishte de Nederland se zwemmer als zesde. „Richting de Spelen in Rio kan het alleen maar beter gaan." De 21-jarige Weert man hoopt in de voetsporen te treden van Maarten van der Weijden, winnaar van olympisch goud in 2008. O'Grady stopt met wielrennen De Australische wielrenner Stuart O'Grady heeft zijn af scheid van de sport aange kondigd. De bijna veertigjari ge 'superknecht' stopt per di rect. Dat heeft zijn ploeg Ori- ca bekendgemaakt. O'Grady voltooide zondag voor de vijftiende keer de Tour. In het verleden won hij twee Touretappes en droeg ook enkele dagen de gele trui. Noorse voetbalsters naar halve finale De Noorse voetbalsters heb ben zich maandag ten koste van Spanje geplaatst voor de halve finales van het EK in Zweden. In Kalmar werd het j-i voor de tweevoudig Europees kampioen. Noorwegen leidde bij rust al met 2-0, dankzij een treffer van Solveig Gulbrandsen en een eigen doelpunt van Spanje. Ada Hegerberg maak te de 3-0, waarna Jennifer Hermoso in blessuretijd de Spaanse eer redde. het het peloton tijdens Daags na de Tour in het centrum van Boxmeer, foto Vincent Jannink/ANP door Anneke Liebrand BASTENAKEN BARCELONA BARCELONA PARIJS KALMAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53