26 ZEELAND WALNOTENKWEKERIJ Een dwerg kun je hem niet echt noemen. Het kleinste walnotenboompje ter wereld kan toch nog zo'n vier meter hoog worden. De ukkepuk is een leuke toevalstreffer, zegt Peter van 't Westeinde van Kwekerij Westhof nabij 's-Heer Abtskerke. Hij had hem al een tijdje in de smiezen. Op het kweekveld aan de Westhofsezandweg be sloot één van de wal- nootbomen dat klein best fijn is. Re latief dan, want het al bijna negen jaar oude lid van de walnoot-familie juglens regia was inmiddels wel vier meter hoog. Daarmee kijkt hij am per tegen de navel van zijn buur man aan. Een puberale groeispurt zit er ook niet meer in, weet Van 't Westeinde uit ervaring. „Min of meer bij toeval hebben we een nieu we walnotensoort ondekt binnen de familie Juglens regia, de naam voor de gewone walnoot, die in het wild overal ter wereld voorkomt. Een dwergwalnoot was er nog niet. Toepasselijk hebben we hem West- hofs Dwarf genoemd." De miniwal- noot is ontstaan uit onderstammen die Kwekerij Westhof betrekt van een bedrijf uit Zundert, omdat de zandgrond daar er geschikter voor is en omdat de leverancier veel zaaier- varing heeft. „De zaailing die ons de dwergwalnoot heeft opgeleverd, kan op ons terrein door een andere walnoot bestoven zijn. Als je ont dekt dat er iets bijzonders op je land groeit, ontstaat toch wel een soort eureka-gevoel. Het is echt een trou vaille!" Het primeurtje is commercieel inte ressant. De bonsai onder de walno ten kun je gemakkelijk in een pot te zetten. Óp die manier kan zijn leng te worden beteugeld. Daarmee kan de walnootboom nu ook de patio en de serre binnentrippelen. „Er ko men ook walnoten aan, want het boompje is zelfbestuivend. We kun nen er een nieuwe markt mee aan boren, bijvoorbeeld opsturen in ge schenkverpakking. Wat doet moet kosten? Ik denk zo'n vijftig euro. Dan heb je wel iets exclusiefs." In 's-Heer Abtskerke wordt alleen geënt. Inmiddels hebben de broers Peter en Jack, met hulp van vader Piet, dat tot kunst verheven. Kweke rij Westhof is dan ook de grootste le verancier van veredelde, geënte wal- notenbomen. Zo'n tienduizend en tjes van tien verschillende walnoten- soorten gaan er per jaar de deur uit. „Onze corebusiness is de afzet van walnotenboompjes, van zeer klein tot maximaal vier meter hoog. We exporteren nogal wat, vooral naar landen in Europa, soms naar de Ver enigde Staten en inmiddels hebben we ook voet aan land gezet in Japan, al staat ons materiaal daar in quaran taine te wachten op goedkeuring van de overheid. Verder exporteren we onze kennis naar China." Waarom kloppen ze van heinde en ver aan bij Kwekerij Westhof? „Wij hebben hier de Nationale Plantencol- lectie staan. Dat is een verzameling van walnotensoorten die in Neder land voorkomen. Daarnaast staan hier ook allerlei uitheemse soorten, tot uit China toe. Klanten vrage.n ons een bepaalde soort te kweken om hun eigen verzameling com pleet te maken. Omdat we zoveel verschillende soorten hebben staan, is de diversiteit aan stuifmeel groot. Daardoor kunnen nieuwe walnoten- soorten ontstaan, die iets van een uitheemse soort in zich dragen. We monitoren onze collectie goed. Elke afwijking kan iets betekenen. Kijk maar naar onze dwerg." De onderstammen staan een jaar in de klei om te wennen. Daarna wordt geënt: een stukje plant wordt vastgezet op de onderstam. Geënte bomen geven na enkele jaren al vruchten. Zou je een walnoot in de grond stoppen, dan duurt het tien tot vijftien jaar voor er een beetje boom staat. Kwekerij Westhof is voortdurend be zig om enttechnieken te verfijnen. „De geënte planten staan onder zeil in een kas met bodemverwarming. Onderstam en ent groeien zo bin nen twee weken aan elkaar. Door die werkwijze hebben we nog maar vijf procent uitval. We proberen nu een nieuwe techniek uit, waarbij we alleen de entplant verwarmen. Daar door kun je de plant twee maanden in een koelcel bewaren, zonder dat-ie gaat groeien. Dat gebeurt pas je als je hem in een pot zet. De voor delen: minder werk, minder stook kosten en een hogere omloopsnel heid. We kunnen er nu geen twee- Als je ontdekt dat er Iets bijzonders op je land groeit, ontstaat een eureka-gevoel. Toeval baart dwerg onderj walno Peter van 't Westeinde van Kweke rij Westhof toont zijn bijzondere, nieuwe product: de dwergwalnoot, die ook in een pot kan opgroeien. foto's Mechteld Jansen door Frank Balkenende Peter van 't Westeinde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48