I i i I I Zoon van Kate wordt derde In lijn van opvolging 9 Oproep verzamelen koninklijke video's IN HET NIEUWS 3 Opgraven schip in Drontense akker Genadig vonnis ontnemingszaak Breukhoven 'Nederlanders in Moermansk niet vervolgd' Opnieuw twee opvarenden van de Baltic Ace geïdentificeerd Getijde LONDEN - De zoon van prins Willi am en Kate wordt derde in de lijn van troonsopvolging, na opa Char les en vader William. De volledi ge lijst van mogelijke opvolging telt maar liefst bijna vijfduizend namen, waarop ook onze eigen prinses Beatrix prijkt. De kans dat zij ooit aan de beurt komt om in Westminster Abbey te worden gekroond is verwaar loosbaar. Pas als ruim negenhonderd anderen niet kun nen, komt onze prinses Beatrix aan de beurt. Koning Wil- lem-Alexander heeft zijn rechten op de Britse troon verspeeld toen hij trouwde met Maxima, die ka tholiek is. De Britse troon is uitsluitend be stemd voor een protestant, die ook niet met een katholiek ge trouwd mag zijn. De verwantschap tussen het Ne derlandse en Britse koningshuis stamt niet uit de tijd van de ko ning-stadhouder Willem III, die getrouwd was met de Engelse ko ningin Mary, maar gaat terug via de lijn van koningin Emma. Die was via haar familie Van Wal- deck-Pyrmont verwant aan konin gin Victoria van Groot-Brittan- nië. Uit de lijst blijkt dat veel Europe se koningshuizen aan elkaar ver- want zijn. Zo staan koning Harald van Noorwegen en zijn familiele den rond de zestigste plaats en ko men ook de afstammelingen van de voormalige Joegoslavische ko ning en de Habsburgers in aan merking voor de Britse troonop volging. Verre afstammelingen van de Rus sische tsaren, de Duitse keizers en de Griekse koningen komen nog ruim voor onze koninklijke familie, net als koning Carl Gus- taf van Zweden en koning Juan Carlos van Spanje. De NOS stelt daarvan een film sa men die rond de eerste Konings dag in 2014 op tv te zien is. De Te legraaf brengt een uitgebreidere versie van de film uit op dvd. Bei de films worden opgenomen in de nationale collectie van Beeld en Geluid, maakte het instituut maandag bekend. De aanleiding voor het project is de viering van 200 jaar koninkrijk. De initiatief nemers zijn op zoek naar amateur beelden met daarop leden van de koninklijke familie tijdens konin ginnedagen, werkbezoeken en hu welijken. Volgens het audiovisu eel archief dreigen veel videoban den steeds verder in verval te ra ken. „De noodzaak om dit culture le erfgoed zo snel mogelijk te ver zamelen en veilig te stellen voor komende generaties wordt steeds dringender." Amateurfilmers kun nen hun materaal aanmelden via de website mijnbandmetoran- je.nl. Daarnaast organiseert Beeld en Geluid door het hele land inza- meldagen. DRONTEN - Een vrachtschip uit de achttiende eeuw dat in een akker in Dronten ligt, wordt opgegra ven. Vanaf 5 augustus wordt be gonnen met het werk, dat tot het eind van die maand zal duren. Dat meldde Nieuw Land Erfgoed centrum in Lelystad maandag. Het wrak van 16,5 meter bij 4,5 meter werd al in 1959 gevonden. Het ligt 40 tot 120 centimeter on der de grond. College Goes, tel. 0113-851648 1 m* DEN HAAG - Constanza Breukho ven is gisteren in de pluk-ze-zaak van justitie tegen haar veroor deeld tot betaling van 38.500 eu ro. Dit heeft haar advocaat bekend gemaakt. Het bedrag valt aanzien lijk lager uit dan de 144.000 euro die het Openbaar Ministerie van de 37-jarige Breukhoven had geëist. Constanza is de dochter van Free Record Shop-oprichter Hans Breukhoven. Zij werd ver oordeeld voor onder meer de dief stal van horloges uit de Wasse- naarse villa van Breukhoven. Het OM verbond daar de ontnemings zaak aan. GRONINGEN - Het Groningse ge meenteraadslid Kris van der Veen, die samen met drie Nederlandse filmmakers in het Russische Moer mansk is opgepakt voor het ver spreiden van 'homopropaganda', wordt waarschijnlijk niet vervolgd. Dat zegt Mattias Gijsbertsen, de fractievoorzitter van GroenLinks in de Groningse gemeenteraad. Het viertal heeft te horen gekre gen dat de zaak tegen hen niet-ont- vankelijk is. Van der Veen was in Moermansk om een documentaire op te nemen over de emancipatie van homoseksuelen. In maart van dit jaar trof een Ne derlands visserschip een lichaam in zijn netten aan. Het stoffelijk overschot werd in Stellendam aan wal gebracht en uiteindelijk in Rotterdam als onbekende dode begraven. Op basis van vergelij king van het DNA van de onbe kende en het DNA van directe fa milieden van de vermisten is vast gesteld dat de onbekende in Rot terdam een 34-jarige Filipijns be manningslid van de Baltic Ace was. In mei spoelde een lichaam aan op het strand van Westkapel- le en werd ook daar als onbeken de begraven. Uit DNA-vergelij- king bleek dat het een 42-jarig Fi lipijns bemanningslid van de Bal tic Ace betrof. Van de vierentwintig beman ningsleden zijn er destijds der tien gered en vijf dood geborgen. Na deze identificaties worden nog drie opvarende vermist. In ja nuari van dit jaar werd al een Pools bemanningslid aan de hand van zijn vingerafdrukken geïdenti ficeerd. DINSDAG 23 JULI 2013 i Koning Willem-Alexander heeft zijn rechten op de Britse troon verspeeld toen hij trouwde met Maxima - I Royalty-fans staan buiten St. Mary's-ziekenhuis in Londen waar Kate Middieton gisteren werd opgenomen om te bevallen van haar kindje. foto Andy Rain/EPA HILVERSUM - Onder de noemer Mijn band met Oranje begint het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid vandaag met een grote cam pagne om amateurbeelden over het koningshuis van de afgelopen dertig jaar te verzamelen. •extra's waar je verder mee komt www.getijdecollege.nl DRIEBERGEN - De politie heeft twee lichamen geïdentificeerd die eer der dit jaar op de Noordzee wer den aangetroffen. Het zijn de licha men van twee Filippijnse beman ningsleden van de Baltic Ace. Dit schip zonk op 5 december 2012 op de Noordzee na een aanvaring met een containerschip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3