Ouderen lopen extra risico bij hitte Nieuw digitaal marktplein Zeeland Hoge boete fruitteler is van tafel Warm wakker ZEELAND 23 commentaar MIDDELBURG - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) heeft het Nationaal Hitte- plan in werking gesteld. Dat ge beurt bij minimaal vier dagen op rij met een temperatuur van 27 graden of meer. War is het Nationaal Hitteplan Het is een overzicht van preven tieve maatregelen. Waarom is dat nodig? Het RIVM wil problemen voorko men, vooral bij kwetsbare groe pen. Als de temperatuur langdu rig boven de 25 graden is, krijgen meer mensen last van de hitte. Dat wordt nog erger als het 's nachts ook warm blijft, want dan rusten mensen niet uit. Langdu rig aanhoudende hitte kan leiden tot klachten van vermoeidheid, concentratieproblemen, duizelig heid en hoofdpijn. Door uitdroging kan kramp, mis selijkheid, uitputting, flauwte en bewusteloosheid optreden. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft berekend dat in 2010, toen het ook lange tijd warm was, vijfhonderd mensen meer zijn overleden dan normaal. Wie lopen extra risico? Ouderen lopen het meeste risico, maar ook mensen met een chroni sche aandoening, mensen in een sociaal isolement, daklozen, men sen met overgewicht en jonge kin deren. Waarom hebben ouderen meer last van de hitte? Lichaamsfuncties van ouderen werken minder goed, bijvoor beeld de lichaamstemperatuurre geling, dorstgevoel, nierfunctie, transpiratiefunctie en de reserve- functie van hart en longen. Daar naast zijn ouderen vaker ziek en hebben ze een slechte conditie. Het gebruik van medicijnen heeft bovendien ook allerlei nadelige ge volgen. Bron: GGD/RIVM Executieverkoop n om •e- ïen- wil- lat we- oed er ge- iet Je telf oei- w- ar- aen 'ag- is q De aanzet tot deze slepende kwes tie werd in 2009 gegeven. Toen gaf de gemeente Alkema toestem ming om, bij wijze van proef, een antihagelkanon te gebruiken. Na verloop van tijd besloot het colle ge echter dat het afgelopen moest zijn. Het apparaat zou te veel la waai maken. Daarover kwamen veel klachten uit de buurt. Om te voorkomen dat de teler het apparaat nog zou gebruiken, legde het college de fruitteler een dwangsom op. Alkema zette het apparaat daarna toch nog een aan tal keer aan. Naar eigen zeggen dacht hij dat het toen nog mocht. De afgelopen twee jaar hing Alke ma daarom een dwangsom van 75.000 euro boven het hoofd. Op een gegeven moment viel daad werkelijk een acceptgiro van de gemeente bij hem op de deurmat met het verzoek dit bedrag over te maken. De teler heeft in het verleden al aangegeven dit bedrag simpelweg niet te kunnen beta len. Gisteren boog de Raad van State zich over de rechtmatigheid van het opleggen van de dwangsom. Tijdens de zitting kreeg de ge meente van de rechter het drin gende advies om de vijf overtre dingen die hebben geleid tot de huidige boete van 75.000 euro te schrappen. In 2011 zou voor Alke ma namelijk verwarring zijn ont staan over de vraag of hij het ka non nu wel of niet mocht gebrui ken. Na overleg, waarbij de verte genwoordigers van de gemeente contact hadden met de wethou der, gingen ze in op het advies van de rechter. „We hebben dat uit coulance gedaan", aldus een woordvoerster van de gemeente. Alkema hoeft dus niet bang meer te zijn dat hij de 75.000 euro moet betalen. Daar staat tegenover dat de dwangsom blijft staan. Als de teler weer gaat knallen, kan hij de boete alsnog krijgen. Alkema zegt opgelucht te zijn. De gedachte dat hij mogelijk 75.000 euro aan de gemeente moest beta len, heeft volgens hem voor slape loze nachten gezorgd. De teler zal zijn kanon voorlopig niet gebrui ken. Hij hoopt dat de Zeeuwse ge meenten nu haast maken met een gezamenlijk beleid op het gebied van antihagelkanonnen. KAMPERLAND - Zeeland heeft er een digitaal marktplein bij: zeelandonline.nl. De website is een initiatief van de Kamperland- se ondernemer Jasper Faasse (25). „Zeelandonline.nl is een breed platform waar bedrijven zich kun nen promoten en hun producten kunnen aanbieden. Ook particu lieren kunnen hun tweedehands goederen via de site verkopen." De site bevat ook een digitaal wa renhuis en biedt informatie over evenementen. Bijzonder is dat op drachtgevers kluskarweien kun nen plaatsen, waar Zeeuwse be drijven op kunnen inspelen. In middels staan er tientallen adver tenties op Zeelandonline.nl, maar in verschillende rubrieken is nog geen waar te vinden. Wie Zeelandonline intikt en na wat rond te hebben geneusd, te rugkeert naar de homepage, krijgt ook een andere pagina te zien. Het lijkt een beetje overdreven. Zodra de temperatuur in de buurt van dertig graden komt, rinkelt de alarm bel. Pas op: hitte! Alsof we nog niet weten dat we ons bij hoge temperaturen rustig moeten houden, verkoeling moeten zoeken en vooral veel moeten drinken. Nederland associeert hoge tem peraturen niet direct met een natuurramp. De gevolgen voor zwakke mensen zoals ouderen kunnen echter wel degelijk rampzalig zijn. In 2003 reageer de de Franse regering veel te laks op een hittegolf. Vele dui zenden ouderen stierven om dat zij onvoldoende tegen de hitte waren gewapend en geen hulp kregen. Toen brandde de zon weken achtereen ongena dig. In Nederland blijft het nu wellicht bij een paar tropische dagen. Maar om te zorgen dat dit voor iedereen mooie dagen zijn en geen gevaarlijke, is wel een beetje extra zorg en aan dacht nodig. Daarom is het goed dat de overheid een hitte plan paraat heeft. DINSDAG 23 JULI 2013 HITTE-TIPS VAN HET RIVM Zorg dat u altijd een flesje water bij de hand hebt, zeker als u naar buiten gaat of met de auto op pad gaat. Maak gebruik van de koelere och tend en avond voor uw boodschap pen of wandeling. Neem een (voeten)bad of douche. Zoek verkoeling onder een boom of bij water. Slaap niet onder een te warme de ken. Zorg voor extra frisse lucht door het openen van ramen en/of deu ren op tijdstippen dat het buiten koeler is, zoals 's avonds, 's nachts en 's ochtends. Bron: Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst liet in 1- de zit- e, 1 au- /a- :ht n door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Fruitteler André Alkema uit Sint-Maartens dijk kan opgelucht ademhalen. Hij hoeft geen boete van 75.000 euro aan de gemeente te betalen voor het gebruik van zijn antihagelka- non. Dat is de uitkomst van een zit ting bij de Raad van State maan dag. Alkema mag zijn kanon echter nog steeds niet gebruiken. Mevrouw Vos-Louwerse (91), bewoonster van Nieuw-Sandenburgh in Veere, eet een ijsje omdat het buiten warm is. Het zorgcentrum volgt op warme da gen het hitteprotocol. Dat betekent onder meer veel drinken, weinig bewegen en uit de hitte blijven, foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23