Trouwen bij de caravan Zeeuws zwemwater is 'uitstekend Een zomerse gedachte 22 ZEELAND HITTE Zorgcentra nemen maatregelen vanwege de hitte. Ouderen blijven zo veel mogelijk uit de zon. dinsdag Zuid-Frans'e toestanden in het Zeeuwse. De temperatuur bereikte vandaag 33 graden. Ik vind het geweldig, maar vooral omdat ik niets hoef. Want zo gauw je iets moet, gutst het wa ter tappelings je rug af. Dus doe ik zo weinig mogelijk. Beetje was, beetje lezen, beetje schrij ven, dat was het wel. Straks als de zon al diep gezakt is, ga ik nog wat kersen plukken. De twee hoogstammen die we ja ren geleden geplant hebben, ge ven een overvloedige oogst. Piepklein gekocht destijds voor 15 euro of daaromtrent is deze investering één van de betere beslissingen geweest. Zeker wanneer u bedenkt dat we er kilo's afhalen en de prijs van een pond kersen nu 2,75 euro bedraagt. Maar wat doet een mens met ki lo's kersen? Hoewel de vega er hier erg blij mee is, weet ieder een dat kilo's kersen eten uit eindelijk leidt tot problemen. Dus geven we ze weg aan bu ren. Buren, die met een emmer tje Frieslanders (aardappeltjes) aankomen of met kruiden die ik even mis of een boek dat ik straks kan gebruiken. Niet om dat dat moet, maar omdat dat kan. Opeens realiseer ik me dat het de Zeeuws-Vlaamse klei is die ons hiertoe in staat stelt. Dat en het gevoel dat wij op dit dijkje een gemeenschap vor men. De cynische lezer denkt nu: 'Een geitenwollen sok die terug naar de natuur is gegaan!' Ach, het is te warm om het te ontkennen. Ik hou van de na tuur en omgangsvormen tus sen mensen waarbij ze kunnen delen en elkaar steunen. Het komt het dichtste bij 'Naober- schap', het uitgewerkte en fijn mazige stelsel van rechten en plichten in het oosten des lands om voor elkaar te zorgen. Niet verwonderlijk dat zich dat in een agrarische omgeving ont wikkelde. Zo voelt het overi gens niet, plichtmatig, eerder als een recht, maar misschien is dat het Vlaamse. Ik vind het ge weldig en voel me erbij thuis. Wat je daarvoor nodig hebt is simpel, vertrouwen, verbin ding en uitgaan van wat en wie er is. Zouden we alles tot op de komma bijhouden, zou het als een kaartenhuis instorten. Zo maar een zomerse gedachte. Karin de Rijke en Han Vlemmix uit Vught hebben hun hart al achttien jaar verpand aan De Boshoek. Mini maal een keer per jaar 'moeten ze naar Zeeland komen' en boeken ze een vakantie in meestal een sta caravan. Als het aan hun zoontje Jules ligt, brengen ze alle vakan ties in Serooskerke door. Maar Karin wil als lerares Frans ook nog weieens naar het zuiden af zakken. „De Boshoek is een soort rustpunt geworden in ons leven. Hier keren we altijd terug." Ze hebben twee belangrijke rede nen om Zeeland aan te doen. „Ik heb tot mijn achttiende in Nieuw- en Sint Joosland ge woond", zegt Karin. „Een deel van mijn familie woont nog in Vlissingen. Ik combineer een va kantie met familiebezoekjes. Het andere punt is dat ik Zeeland af en toe nodig heb. Ik zeg altijd dat ik Zeeland wil ruiken en voelen." Ze kiezen voor De Boshoek om dat ze rustzoekers zijn. „Ik zou er niet aan moeten denken om in Domburg of een andere drukke badplaats te gaan zitten. Wij wil len de drukte kunnen opzoeken vanuit een rustige omgeving", zegt ze. Als ze bij De Boshoek zijn, wordt ze vaak overvallen door een soort nostalgisch gevoel. „Dat komt mis schien ook omdat we zeven jaar geleden 'vanuit deze camping ge trouwd zijn'. Dat was zo'n mooie dag, die vergeten we nooit meer. En we boften ook nog eens met het weer." Karin en Han trouwden in het stadhuis van Veere. Toen ze op de camping terugkwamen had Lien (de moeder van Jan-Peter van de Putte, die twintig jaar geleden de camping was begonnen) de cara van versierd. „Dat was een verras sing. Met een groep van zo'n twin tig man hebben we hier nog wat gedronken en zijn we gaan eten in de Heksenketel in Vrouwenpol der." De sfeer is al die jaren niet veran derd. De camping is wel gegroeid en verbeterd, maar desondanks kleinschalig gebleven. „Deze cam ping past bij onze maat." Alleen maar lovend zijn ook de gloednieuwe gasten, familie Gijs- berts uit Groningen (man, vrouw en vier kinderen tussen twee en acht jaar) „Er zijn twee speelveld jes en een stal met paarden, een trampoline, speeltoestellen en we hebben een ruime plek. Ik hou niet van die campings met hon derden plaatsen. Als er meer ver tier zou zijn, een zwembad of ker misachtige attracties, dan ren ik de hele dag achter de kinderen aan. Wie heeft er dan vakantie?", zegt moeder Loes. We gaan niet vaak terug naar hetzelfde plekje, maar ik weet nu al dat we dit keer een uitzondering zullen maken." morgen: de mosselmaaltijd VEERE - De 94-jarige Adriaan Lin- denberg zat maandagochtend op zijn hometrainer in zorgcentrum Nieuw-Sandenburgh in Veere. En als het aan hem had gelegen was hij om twee uur 's middags ook nog aan zijn dagelijkse wandeling begonnen. Dat het buiten dertig graden is, maakt hem niets uit. „Ik maak al tijd een tocht van anderhalf uur langs de kerk en de sluizen", ver telt hij. „Ik heb vroeger 37 keer de Vierdaagse gelopen. En onderweg staan overal bankjes, dus ik kan als het nodig is even gaan zitten. Ik vind het leuk, want ik voer veel gesprekken. Zo leer ik een hoop mensen kennen. Het warme weer vind ik heerlijk. Ik heb nergens last van." Welzijnswerker Tamara de Rid der moet Lindenberg wat afrem men. Ze adviseerde hem om pas na vier uur te gaan wandelen, als het minder warm is. Hij begrijpt het wel. „Het personeel moet ver antwoordelijkheid nemen." Als de buitentemperatuur boven de 27 graden is, dan volgen de me dewerkers van Nieuw-Sanden burgh het hitteprotocol. Voldoen de drinken, inspanning vermij den, uit de hitte blijven en zorgen voor koelte: dat zijn de belangrijk ste maatregelen. De gymnastiek is afgelast en ook het ritje met de paardentram gaat De Boshoek niet door. De bewoners krijgen extra water, ijsjes en bouillon om de zoutreserves aan te vullen. „We zijn extra alert", zegt bege leidster Tonnie Bakker. „De men sen kunnen de temperatuur niet altijd inschatten. Vanmiddag wil de iemand in het zonnetje gaan zitten. Toen heb ik uitgelegd dat er daarvoor te warm is." Bewo ners houden zo veel mogelijk de regie „Wil iemand tóch buiten zit ten, dan regelen we een hoedje, zonnebrandcrème en water." Ze legt uit: „Oudere mensen zwe ten minder goed. Ze raken de warmte in hun lichaam niet goed kwijt, en hebben daardoor meer kans op uitdroging. Bovendien dénken ze vaak dat ze genoeg ge dronken hebben, terwijl dat niet het geval is." Ze gaat verder. „Be woners drinken soms uit zichzelf niet zo veel, omdat het vaak moei lijk voor ze is om naar de wc te gaan. Omdat ze slecht ter been zijn, kunnen ze zelf ook geen lau we douche nemen." De meeste bewoners van Nieuw- Sandenburgh lijken met het war me weer geen behoefte te hebben om naar buiten te gaan. Maandag middag zit een enkeling in de schaduw bij het gebouw. Binnen is het koel. In het restaurant zijn de gordijnen dicht. De meeste mensen rusten. De deuren van de kamers worden zo veel mogelijk gesloten, om de warmte van de gang, die een glazen plafond heeft, buiten te houden. Marie Menheere (92) vindt het een beet je saai. „Het is heel rustig. Met die warmte heb ik weinig zin om iets te doen. Nu alle deuren dicht zijn, duren de dagen lang." Koos Wille- boordse (92) blijft ook in haar ka mer. „Ik heb de deur wel open ge zet en ik loop wel eens heen en weer over de gang. Ik heb niet veel last van de warmte. En er wordt hier goed voor ons ge zorgd." Ze glundert. „Een paar da gen geleden kregen we als verras sing een ijsje." Wél houdt hij er rekening mee dat de blauwalg vanaf volgende week de kop op steekt in het zoe te Volkerak-Zoommeer. „De zwemplekken daar zijn nu nog ge woon open. Dat heb ik in de zo mer nog nooit meegemaakt", zegt Bil. Hij schrijft die bijzonderheid toe aan het koude voorjaar. Het wateroppervlakte moet een paar dagen zo'n 25 graden Celsius zijn, wil de blauwalg snel groeien en vermeerderen. Tot dusver is de giftige bacterie al leen gesignaleerd in de Molen kreek bij Westdorpe. Dat is geen zwemwater. Vorig jaar dook de gifalg dinoflagellaat op in de Ou- werkerkse Kreek. Met een betere doorstroming verwacht water schap Scheldestromen herhaling van die besmetting dit keer te voorkomen. Een open zwemwater krijgt het predikaat uitstekend wanneer de kwaliteit over een periode van vier jaar geen uitschieters heeft gehad. De waterkwaliteit wordt op die plekken één keer in de vier weken bemonsterd. Op de loca ties die als goed, aanvaardbaar of slecht worden beoordeeld, wordt iedere twee weken gemeten door Rijkswaterstaat of het water schap. Daarnaast zijn meldingen altijd aanleiding voor een bemon stering tussendoor, aldus Bil. De hoge kwaliteit in Zeeland valt vol gens de provinciaal coördinator grotendeels toe te schrijven aan het zoute karakter. „Ik denk dat er weinig andere provincies zijn die ons dat nadoen." De minste kwali ficatie (aanvaardbaar) is voor het strand bij Fort Rammekens. De andere locaties zijn goed (9 pro cent) of uitstekend (89 procent). Op de internetpagina zwemwa- ter.nl staat een actueel overzicht of het ergens al dan niet veilig is om te zwemmen. Marleen Blommaert a Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Edith Ramakers Als de ander vakantie viert, werkt de campinghouder zich een slag in de rondte. We kijken binnen bij minicamping/akkerbouwbedrijf De Boshoek, in hartje Walcheren. Gymmen is er even niet bij door Cornelleke Blok I De eigenaar van deze scootmobiel zocht maandag verkoeling in de zee bij Vlissingen. foto Ruben Oreel door Marcel Modde MIDDELBURG - Bijna negentig pro cent van de 55 open zwemwaterlo caties in Zeeland staat volgens de Europese richtlijn als 'uitstekend' te boek. Ook onder het aanhouden de warme weer heeft de kwaliteit weinig te lijden, aldus zwemwater coördinator Michiel Bil van de pro vincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22