Samsung SIM voor de allerlaagste prijs! ECONOMIE 15 IMPORT UIT ISRAËL Supermarkten weren Israëlische producten uit bezet gebied, maar worstelen met regelgebrek. Bestel nu op: hollandsnieuwe.nl/pzc hollands nieuwe. Voordeel voor lezers van de PZC je betaalt slechts per maand! Zakelijk abonnement? Ga naar hollandsnieuwe.nl/zakelijk LEIDSCHENDAM - Supermarkten Al- di, Hoogvliet en Jumbo zijn een boycot gestart tegen producten die afkomstig zijn uit de door Is raël bezette gebieden. De import van deze producten, waaronder si naasappelen, groenten en cosmeti ca, staan al enige tijd ter discussie. Doordat consumenten niet weten dat deze uit bezet gebied komen, zouden zij de bezetting mogelijk tegen hun zin economisch onder steunen. Op de etiketten staat vaak slechts vermeld dat de pro ducten uit Israël komen. Aldi en Hoogvliet weren sinds kort alle waar van de Israëlische kolonisten uit hun schappen. Jum bo garandeert dat in ieder geval de producten die onder het eigen huismerk vallen, niet uit de be twiste gebieden afkomstig zijn. Deze gebieden - de Westelijke Jor- daanoever, Oost-Jeruzalem en de Golanhoogte - veroverde Israël tij dens de Zesdaagse Oorlog in 1967. Volgens internationaal recht zijn de Israëlische nederzettingen ech ter illegaal en ook zouden uitbrei dingen het vredesoverleg met de Palestij nen schaden. Bedrijven in de nederzettingen produceren onder andere fruit, groente, olijfolie, vis en cosmeti ca, die voor een groot deel in de EU terechtkomen. Al enkele jaren woedt er een dis cussie over de wenselijkheid van deze handel en of consumenten via etiketten in ieder geval zelf de herkomst moeten kunnen achter halen. In april maakte onderzoek van onder andere hulporganisatie IKV Pax Cristi duidelijk dat 38 Ne derlandse bedrijven zaken doen met ondernemers in de bezet ge bied, terwijl hun klanten dat vaak niet weten. Onder hen supermark ten Jumbo en C1000, en Kring Apotheken. Ondanks de opgelaaide discussie en de nieuwe boycot wacht de su permarktbranche af en mengt ze zich nauwelijks in de discussie. Al di noch Jumbo wil inhoudelijk reageren op de recente boycot, die gisteren bekend werd door onder zoek van dagblad 7touw. Ciooo laat alleen weten dat een inventarisatie heeft aangetoond dat geen enkel versproduct uit be zet gebied komt. Marktleider Al- bert Heijn meldt slechts dat het zich houdt aan de geldende etiket- teringseisen en wacht een advies af van de branchevereniging, het Centraal Bureau Levensmiddelen handel (CBL). Dat wacht op zijn beurt echter weer op een stand punt van het kabinet. Maar zowel binnen het kabinet als de Tweede Kamer heerst er verdeeldheid. Zo moest minister Frans Timmermans (Buitenland se Zaken) eerder zijn toon flink matigen nadat hij zich kritisch uit liet over de kwestie. De VVD van zijn collega Henk Kamp (Economische Zaken) wil eventuele regulering aan de markt zelf overlaten, tenzij de EU duidelijke richtlijnen opstelt. Maar ook daar wordt besluitvor ming vooruitgeschoven, waar schijnlijk onder meer om de nieu we vredesbesprekingen niet te dwarsbomen. Hoewel Nederland in 2012 voor 2,08 miljard euro uit Israël impor teerde, spelen de voedingsmidde len die ter discussie staan slechts een minimale rol van betekenis. Israël verdient zijn geld vooral met de export van machines, transportmiddelen, chemische producten en hoogwaardige tech nologie (telecom, software). Naast supermarkten hebben on der meer industriële bedrijven (plastic, machines) intensieve eco nomische banden met bedrijven uit de bezette gebieden. Anders om hebben Israëlische voedings middelenbedrijven op de West oever vestigingen in Nederland. Samsung Galaxy Sill t.w.v. €540,- En iedere maand DINSDAG 23 JULI 2013 €24,- Boycot kolonistenwaar door Jelte Posthumus illustratie Jos Diender 2,08 Volgens het CBS bedroeg de totale in voerwaarde van producten en dien sten uit Israël in Nederland in 2012 2,08 miljard euro. Dat is 13 procent van de Israëlische invoer in de EU 38 Uit onderzoek door hulporganisaties is gebleken dat zeker 38 Nederlandse bedrijven zaken doen met de bezette gebieden, waaronder supermarkten, groothandels en industriële bedrijven. Bezorgkosten eenmalig €30.- 275 belminuten, sms'Jes of MB Optioneel extra 500 MB €4.50 p/m - Groot 4.8 inch HD scherm - Superslank design - Snelle Quad-Core processor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15