even We moeten back to basics wat voeding betreft 12 GEZOND 4 Hoe geven men sen een positieve wending aan een aandoe ning? Juanita Sno was te zwaar, tot ze ging eten als haar Afrikaanse voorouders. n mijn puberteit woog ik I 90 kilo. Ik was niet mod- I dervet, gezien mijn lengte I van 1.70 m, maar wel een stuk steviger dan mijn vriendin nen. Daar begreep ik niets van. Ik at gezond, sportte, maar er veran derde niets. In 2010 was ik het zat. Ik struinde het internet af, op zoek naar een verklaring. Waar om viel ik niet af? En vooral: waarom bleef ik me zo moe en futloos voelen? Na een dag wer ken, was ik afgemat en had ik niet de puf ook nog maar iets an ders te doen. Een vriendin wees me op het bloedgroependieet. Dat was een eye-opener voor mij. Ik heb bloedgroep 0, zoals veel mensen met Afrikaanse roots. Daar hoort een bepaald voedings patroon bij: weinig zuivel en glu ten - dus weinig granen of graan producten - maar wel veel vis en fruit. Ik ben gaan eten zoals mijn voorouders en daardoor is mijn le ven totaal anders geworden. Tegenwoordig blaak ik van de energie, zit ik beter in mijn vel en geef ik, naast mijn werk als professional in het personeels werk in de ICT, adviezen over ge zonde voeding. Ik wil mensen be wust maken van wat ze eten en wat het doet voor hun lijf. De laatste twintig jaar is ons voedsel enorm veranderd. Ons lichaam kan dat allemaal niet aan. Met al lerlei aandoeningen en welvaarts- ziekten als diabetes en obesitas als gevolg. Ook hebben veel men sen last van een voedselintoleran- tie. Zelf bleek ik overgevoelig te zijn voor gluten. Doordat de dar men bepaalde bouwstoffen niet opnemen ontstaat op den duur een energietekort - vandaar dat ik me vaak zo futloos voelde. Bo vendien worden de onverwerkte stoffen opgeslagen als vet. We moeten back to basics, wat eten betreft. En meer bewegen natuurlijk. Een half uurtje per dag wandelen, is al genoeg. Sinds 2010 ontbijt ik met cassave, vis en groente. Als tussendoortje neem ik een banaan, een stuk meloen of ander tropisch fruit. Mijn lunch bestaat uit een salade met kip of zalm en pijnboompitten. Geen kaas, dat hoort van oudsher niet tot het voedingspatroon van de Afrikaan. Autochtone Nederlanders moe ten hun stukje jonge Leidse of oud-belegen overigens ook wat vaker laten liggen, want evolutio nair gezien eten zij pas heel kort kaas. 's Avonds neem ik weer cas save met vlees of vis. Eten als je voorouders is geen dieet, het is een lifestyle. Zelfben ik er een be ter en blijer mens door gewor den. Ik ben nu strakker en slan ker dan vroeger. En belangrijker: ik voel me gezond." Het bedrijf FT Innovations heeft samen met de Erasmus Universiteit en de TU in Delft een kunstheup ontwikkeld met een levensduur van dertig jaar. De Nederlandse vereniging van orthopeden wacht de ontwikkeling met belangstelling af. In Nederland worden jaarlijks zo'n 17.000 kunstheupen geïmplanteerd. Bij patiënten zoals Peter Smits (35). Hij heeft vanwege ernstige artrose, in de volksmond ook wel gewrichts- slijtage genoemd, een nieuwe heup nodig. Dat kan, ondanks de mogelijk heden die er tegenwoordig zijn, ook een probleem zijn: het huidige model kuns theup gaat tien a vijftien jaar mee. Het kunstgewricht kan, indien nodig, eenmaal vervangen worden. In het beste geval zit Smits dan op een leeftijd van 65 jaar met een groot probleem. Met de nieuw ontwikkelde heup is hier geen sprake meer van. Het gewricht kan in eerste instantie dertig jaar mee. Daarna kan het nog eenmaal vervangen worden. Een simpele rekensom wijst uit dat patiënt Smits dan 95-jaar oud is. Veel van ons gaan die leeftijd niet halen. Peter Leerkamp (52) houdt zich met zijn bedrijf, FT Innovations, bezig met de pro ductie van metalen, kunststof en compo sietmaterialen. In 2004 is Leerkamp begon nen met de ontwikkeling van de kuns theup. Op dat moment werd hij door zijn toenmalige werkgever Stork Prints aan de kant geschoven. De 52-jarige Leerkamp was daar 12 jaar actief geweest als research development manager. Stork Prints is ge specialiseerd in de textiel- en grafische printen. Het bedrijf eiste later dat de oud-werknemer zou stoppen met de plan nen van zijn kunstheup, omdat het idee We zijn bezig met ontwikkeling van knieën, tanden, ruggenwervels en delen van botten van Stork Prints BV zou zijn. Leerkamp voerde daarna samen met de Erasmus uni versiteit een tweetal rechtszaken tegen zijn voormalig werkgever. De rechter besloot dat Leerkamp zijn idee mocht blijven uit voeren. Nu bijna zeven jaar later wordt het idee werkelijkheid. Hoe kan het dat deze kunstheup dertig jaar kan overbruggen? Leerkamp zegt dat het komt door het materiaal waar de heup van is gemaakt. „We hebben gebruik gemaakt van titanium, dat wordt door het lichaam gezien als echt bot. Het lichaam vergroeit dus met de kunstheup. Dat is het grote ver schil met de kunstgewrichten die er al zijn. Die groeien aan het bot. Na een week of twaalf moet er bijna geen verschil meer te zien zijn met een echte heup." Het Italiaanse concern Lima Corporate ont wikkelt kunstheupen die erg lijken op de kunstheup van Leerkamp. Toch zijn er een aantal punten waarop het Nederlandse ini tiatief zich kan onderscheiden volgens hem. „Wij hebben een goedkopere prothe se ontwikkeld die sterker is dan andere kunstgewrichten." De eerste operaties worden in het Bel gische Leuven gedaan. „We hebben daar voor gekozen, omdat we het belangrijk vin den objectief te blijven", zegt de directeur van FT Innovations. Het bedrijf werkte in Nederland al samen met enkele universitei ten en om die reden besloot Leerkamp om verder te kijken dan Nederland. De Bel gische professor Michiel Muiier, verbonden als orthopedisch chirurg aan de universi teit van Leuven, had interesse. „Hij maakte zich later sterk voor onze prothese. Deze connectie heeft ons uiteindelijk doen be sluiten de eerste vijftig patiënten in België te opereren. Nu heeft onlangs Rijnstate in Arnhem zich nog gemeld. Dus we hebben besloten om ook daar patiënten in behan deling te nemen na de zomer. Er wordt dus hopelijk ook in Arnhem gestart met het opereren." Maar eerst moet nog toestemming komen van de Medisch Etische Toetsingscommis sie (MET) in Leuven en dat besluit valt morgen. De MET bepaalt of de prothese mogelijk schadelijk is voor het menselijk lichaam. „Zij beslissen uiteindelijk of er be gonnen mag worden met opereren. Ik ver wacht geen problemen", zegt Leerkamp. De commisie kijkt ook of het plan om pa tiënten te monitoren deugdelijk is. Na pre klinische en klinische studies wil het be drijf een CE-markering krijgen wat bete kent dat het product voldoet aan Europese regels. Professor Muiier begeleidt het pro- ject. Hij zal ook degene zijn die de patiën ten na hun operatie ondersteunt. De Nederlandse vereniging van orthope den durft niet te vroeg te juichen. Drs. Chris van der Togt, directeur van de Neder landse Orthopaedische Vereniging (NOV), is erg terughoudend als het gaat om de nieuwe prothese. „Het zou echt geweldig zijn als dit allemaal lukt. Begrijp me niet verkeerd, maar er zijn vaker van dit soort initiatieven geweest. Ik wacht dus rustig af of het gaat lukken. Wat dat betreft, ben ik misschien wel een beetje wantrouwig als het gaat om dergelijke projecten. Maar ik hoop natuurlijk van harte dat het lukt." Leerkamp wil zich in de toekomst ook wa gen aan andere gewrichten en botten. „We zijn bezig met ontwikkeling van knieën, tanden, ruggenwervels en delen van bot ten. Dat laatste is vooral om patiënten met botkanker te helpen. Wanneer delen van het bot worden weggehaald, kunnen die in de toekomst worden vervangen door onze protheses. V Een kunstheup die levenslang door Willem Menting Peter Leerkamp reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12