PZC 12 13 Een kunstheup die levenslang meegaat 12 13 RUBRIEK OVERLEVEN TIPS BIJ INSPANNING ZONNESTEEK Belangrijk is dat je ruim anderhalf keer zo veel drinkt als je bent kwijtgeraakt Wat is het warm! Sporten in die hitte kan best, mits je een redelijke conditie hebt en de juiste voorzorgsmaatregelen treft. Dat je bij intensief sporten in de hitte veel vocht kwijt raakt, zullen de meeste mensen wel weten. Maar niet iedereen zal erbij stil staan hoeveel dat is en voor al hoeveel vocht er nodig is om dat verlies te herstellen. „Tijdens de warme Olympische Spelen van 2004 in Athene verloren de atleten tot wel 2,5 liter vocht per uur", vertelt inspannings fysioloog dr. Gerard Rietjens, die destijds verbonden was aan sportkoepel NOCNSF. „Belangrijk is op dat soort momenten dat je ruim anderhalf keer zo veel drinkt als je bent kwijtgeraakt. Dat lukt je natuurlijk niet allemaal in een keer, dat moet je over de dag heen verdelen." Rietjens weet waarover hij praat: de inspan ningsfysioloog geldt als dé autoriteit op het gebied van zware inspanningen onder extreme klimatologische omstandigheden. Hij was betrokken bij de ontwikkeling van de koelvesten die voor het eerst in Athene werden gebruikt. Drie jaar later zorgde hij voor een 'klimaatkamer' op nationaal sport centrum Papendal, waarmee de olympi sche sporters optimaal konden worden voorbereid op de Spelen in Peking. Momen teel werkt Rietjes bij het ministerie van De fensie als wetenschappelijk onderzoeker. Vochttekort en oververhitting zijn in om standigheden als die in Athene de grootste gevaren. Maar dat betekent niet dat Riet jens recreatieve sporters afraadt er bij een temperatuur van boven de 30 graden op uit te gaan. „Algemene richtlijnen op dit gebied zijn niet of nauwelijks te geven. Het heeft met heel veel factoren te maken. Is je conditie goed, ben je gezond? Leeftijd is daarbij niet het belangrijkste. Je hebt vijftigers die er fy siek beter voorstaan dan mensen van 25 met een slechte conditie. Andere zaken om rekening mee te houden: hoe hoog is de luchtvochtigheid, staat er veel wind, is het bewolkt of schijnt de zon volop? Ik zou mensen willen adviseren op heel warme dagen niet op het heetst van de dag te gaan sporten. Dus niet tussen 11.00 en 15.00 uur." Bij sporten bij dit soort temperaturen is het sowieso heel belangrijk goede voor zorgsmaatregelen te nemen, beklemtoont Rietjens. Je moet zorgen dat je huid goed is beschermd met zonnebrand. Vooral armen en neus moeten goed worden ingesmeerd. Het is daarnaast verstandig je hoofd te be dekken. Niet met een dichte pet, maar met één met gaatjes, voor de afvoer van warm te. En het is van belang je niet te warm te kleden, zoals American Football-spelers bij voorbeeld noodgedwongen moeten doen. De kleding die je draagt moet bovendien 'ademend' zijn. Dus: beter katoen dan syn thetische stoffen. Ook zouden bij grote sportevenementen medische diensten aan wezig moeten zijn, met kennis op het vlak van hitte. „Dat ontbreekt in Nederland nog weieens", zo is de ervaring van Rietjens. Houd je je niet aan dit soort voorschriften, dan loop je wel degelijk grote risico's, in de vorm van hitteletsel als hittekrampen of een hitteberoerte. Met name dat laatste kan levensgevaarlijk zijn. Rietjens: „In Neder land gaat het gelukkig niet vaak fout. Wat hier de grootste problemen veroorzaken, zijn de grote temperatuurverschillen die je soms ziet. De ene dag 12 graden en dan kort daarna 24 of 25. Dat was ook de reden dat tijdens de laatste marathon in Rotterdam lopers van het par cours werden gehaald. Het was half april een graad of 20, maar de meeste mensen hadden maandenlang getraind in de sneeuw en in de vrieskou. Je lichaam moet zich nu eenmaal aanpassen aan de warmte. Na een dag of 10 is het lichaam voor 80 pro cent gewend aan de hitte, pas na een week of drie ben je helemaal aangepast. Dat is bij voorbeeld ook een reden dat de Nederland se militairen die naar Irak of Afghanistan vertrokken, eerst naar een 'tussenland' gin gen om gewenning op te bouwen." Gezond Zorg voor voldoende drinken Vermijd zo veel mogelijk sporten op het heetst van de dag Smeer je goed in en bedek je huid Bedek je hoofd met een pet met gaatjes Draag geen dikke, maar 'ademende' kleding, zoals katoen Bouw blootstelling aan warmte op. Geef het lichaam een aantal dagen de tijd om te wennen Zonnesteek: Het temperatuurre- gelcentrum in de hersenen raakt ontregeld omdat iemand het te warm krijgt. De lichaamstempera tuur loopt daarbij op tot 41 gra den of hoger. Hittekramp: Onwillekeurige spier krampen bij inspanning. De oor zaak is zweten. Hierbij gaan veel mineralen en zouten verloren. Hit tekramp kan een voorbode zijn van een zonnesteek. Gerard Rietjens Sporten bij 25 graden door Johanneke Stolk foto Thinkstock reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11