Botanische tuin VU moet dicht Universiteiten trek ken de handen af van de hortus bota nicus. Die is amper nog nodig voor on derzoek of onder wijs. 10 VERDIEPING Verandering door DNA en computer De botanische tuin van de Vrije Universiteit in Amsterdam moet dicht. Zoveel staat vast. Wanneer precies is nog de vraag. De VU laat momenteel een onder zoek uitvoeren naar de staat van de kassen, omdat er getwijfeld wordt of en hoelang die nog vol doen aan de veiligheidseisen, ver telt woordvoerster Aukje Schep. Van alle planten en bomen in de botanische tuin is ondertussen een inventarisatie gemaakt. De universiteit praat met partijen die interesse hebben in delen van de collectie. Aan de sluiting liggen drie rede nen ten grondslag, stelt Schep. „De hortus is opgezet voor weten schappelijk onderwijs en onder zoek en wordt daarvoor eigenlijk al heel lang nauwelijks meer ge bruikt." Daarnaast wil het VU Me disch Centrum uitbreiden. En de botanische tuin ligt in een hoek tussen het ziekenhuis en het hoofdgebouw van de universiteit aan de Amsterdamse Zuidas die voor de uitvoering van de bouw plannen nodig is. Tenslotte is de VU bezig met het moderniseren en opnieuw inrich ten van de campus. „We kijken in dat kader sowieso naar hoe we de functies van de hortus - groen en sociaal - ook op andere plekken kunnen vormgeven. Dat doen we onder andere met de pas ge opende nieuwe daktuin op het hoofdgebouw", zegt Schep. Protesten - waaronder een hand tekeningenactie - van medewer kers, vrijwilligers, vaste bezoekers en omwonenden ten spijt, wordt de hortus daarom afgebouwd. Het is een populair uit stapje, een bezoek aan de hortus botani cus. Kost weinig of niets en je kunt er lekker wandelen in het groen, pick nicken, zonnen en nog iets van opste ken ook. Zo eindigden de botanische tuinen van Utrecht in de ANWB-top 3 van leukste uitjes in de provincie. Maar de meeste universiteiten willen niet meer voor de rekening opdraaien. En ge meenten hebben in deze tijd van bezui nigingen het geld niet om de helpende hand toe te steken. Beschikte vroeger elke zichzelf respecte rende universiteit met een biologiefacul- teit over een hortus botanicus, tegen woordig zijn dat er volgens de criteria van de Nederlandse Vereniging Botani sche Tuinen (NVBT) nog maar vier. Die zijn te vinden in Utrecht, Delft, Leiden en Amsterdam. En het worden er drie, omdat de Vrije Universiteit voorrang geeft aan uitbreiding van het VU Me disch Centrum boven het open houden van de hortus aan de Amsterdamse Zuidas. Bij de NVBT zijn 21 tuinen aan gesloten. Belangrijkste criteria waaraan die moeten voldoen, zijn wetenschappe lijk beheer van de collectie, open voor publiek en een educatieprogramma, zegt Joke 't Hart, projectleider bij de NVBT. Een visitatiecommissie contro leert elke vijfjaar of de tuinen hieraan voldoen. Naast de vier universitaire botanische tuinen staan op de lijst tuinen die vroe ger aan een universiteit verbonden wa ren, zoals de Hortus Botanicus Amster dam van de UvA. En daarnaast arboreta of bomentuinen, de botanische afdelin gen van Blijdorp en Burgers' Zoo en de kruidentuin van het Openluchtmu seum. De hortus van de UvA is al sinds 1987 zelfstandig. „Maar de collectie wordt nog wetenschappelijk beheerd en biologiestudenten krijgen er zelfs nog onderwijs", weet 't Hart. De stichting die de tuin exploiteert, genereert inkom sten met entreegeld en jaarlidmaat schappen, een winkel, horeca, zalenver- huur, sponsoring door bedrijven en gif ten van particulieren. Achtduizend 'vrienden van' dragen ook bij. Zo kun nen de 35 medewerkers aan de slag blij ven, bij hun werk ondersteund door zo'n 80 vrijwilligers. In de voetsporen van de UvA hebben onder meer de universiteiten van Gro ningen, Nijmegen en recentelijk ook Wageningen hun hortus afgestoten. „Al ledrie hebben een comeback gemaakt via vriendenverenigingen en mensen die zich ervoor inzetten", vertelt 't Hart. Maar dat loopt niet altijd soepel. Neem de Groningse hortus in Haren. Ook in de jaren '80 afgestoten (geen bes- Botanische tuinen waren vroeger be langrijk voor de taxonomie en systema tiek, onderdelen van de biologie die zich toeleggen op het beschrijven en in delen van organismen. Als gevolg van de ontdekking van het DNA en de op komst van de computer veranderde het vakgebied echter enorm. Werden ge wassen vroeger ingedeeld op basis van hun uiterlijke kenmerken, die in een te jaren voor de Nederlandse universitei ten), failliet gegaan en een doorstart ge maakt met een bijdrage van de Rijksuni versiteit Groningen. Die is vorig jaar stopgezet. Na een reorganisatie gaat de botanische tuin nu met drie medewer kers door het leven als 'hortus light' en is niet meer aangesloten bij de NVBT. Maar het is niet alles malheur wat de klok slaat, benadrukt 't Hart. De Hortus botanicus in Leiden heeft het 80 jaar oude tropische kassencomplex het afge lopen jaar flink onder handen geno men. Bovendien is er veel meer aan dacht gekomen voor behoud van biodi versiteit. Botanische tuinen werken sinds enige tijd internationaal samen en wisselen met gesloten beurzen za den uit. De Stichting Nationale Plantencollectie (SNP) heeft ervoor gezorgd dat er in de Nederlandse tuinen verschillende, ge specialiseerde collecties zijn; de zoge noemde topcollecties. Zo is Hortus Bota nicus Amsterdam gespecialiseerd in Zuid-Afrika en Blijdorp in bromelia's. En begin dit jaar heeft de Postcodelote rij geld beschikbaar gesteld voor Plan ten voor de toekomst, waarvan 't Hart projectleider is. Met dit project wil de NVBT de komende vijfjaar de rol van de botanische tuinen als kenniscen trum van biodiversiteit uitbouwen en een jonger en daarmee breder publiek aanspreken. hortus botanicus konden worden bestu deerd, tegenwoordig kan dit op basis van overeenkomsten in DNA. Zo wor den planten en hun eigenschappen ge netisch in kaart gebracht en digitaal op geslagen. Deze ontwikkeling heeft er toe geleid dat het leeuwendeel van de universiteiten een botanische tuin niet langer als noodzakelijk beschouwt en erop bezuinigt. hortus in De hortus botanicus van de VU. foto Elmer van der Marel/HH door Saskia Wassenaar botanischetuinen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10