%mmr Israël wil serieus en eerlijk onderhandelen (OU 6 BUITENLAND CANNABISTEELT Legalisatie cannabismarkt heeft enorme potentie voor Marokkaanse economie. JW! Oorzaak brand Femen onduidelijk De oorzaak van een brand die gisterochtend woedde in het hoofdkwartier van de Franse feministische actie groep Femen in Parijs is nog onduidelijk. De organisatie is de afgelopen weken vaak bedreigd op sociale media, maar het is nog niet duide lijk of het vuur veroorzaakt is door brandstichting. '13 leden Syrische familie uitgemoord' Troepen die trouw zijn aan de Syrische president Assad hebben tenminste dertien le den van één familie (onder wie vier vrouwen en zes kin deren) omgebracht in het dorpje Baida. Dat zei het Sy rische Observatorium voor Mensenrechten gisteren. In mei werden in dit dorpje vijftig mensen vermoord. Premier Abe houdt meerderheid senaat De Japanse premier Shinzo Abe heeft gisteren een over winning behaald bij verkie zingen voor een deel van het Hogerhuis, blijkt uit de exitpolls. Zijn coalitie zou nu 130 van de 242 zetels in handen hebben. Abe heeft daarmee een mandaat gekre gen voor zijn recept om de economie op te vijzelen. Persicoon Helen Thomas overleden De legendarische Witte Huis-correspondente Helen Thomas (92) is zaterdag over leden. Zij heeft 57 jaar lang, vanaf John F. Kennedy, ver slag uitgebracht van de pers conferenties van Amerikaan se presidenten. Thomas was hoogbejaard nog als journa list actief. Zij overleed na een lange ziekte. Noren herdenken aanslagen Breivik Met stilte en kerkdiensten herdenkt Noorwegen van daag dat het precies twee jaar geleden is dat de Noorse rechts-extremist Anders Breivik 77 vooral jonge men sen doodde. De Noorse pre mier Jens Stoltenberg her denkt de bomaanslag in de regeringswijk, waarna een dienst volgt. Spanjaarden geloven Rajoy niet In de fraudezaak binnen de Spaanse conservatieve partij Partido Popular (PP) gelo ven de meeste Spanjaarden niet in de onschuld van pre mier Mariano Rajoy. Blij kens een gisteren gepubli ceerd onderzoek gelooft 83 procent dat de PP zijn lei ders met zwart geld heeft uitbetaald. Ssên De grote vraag naar hasj vanuit Europa stimuleert de productie van cannabis in Marokko. De samenleving is verdeeld over maatregelen. Deel 2 van een drieluik. RABAT - Het altijd smeulende de bat over legalisering van de lucra tieve hasjteelt in Marokko laaide de afgelopen maanden weer op. Eric le Braz, hoofdredacteur van het blad Actuel (inmiddels ter zie le) gooide wat olie op het vuur en schreef een veelbesproken artikel waarin hij de fictieve situatie in het Rifgebergte beschrijft, na lega lisatie van de cannabisproductie. 'De jaarlijkse 20 miljard Dirham (1,7 miljard euro) aan belasting die de consumptie van kif op brengt, is geïnvesteerd in een pro gramma dat ten goede komt aan de emancipatie van de regio. Bin nen twee jaar zijn scholen, wegen en ziekenhuizen gebouwd', Alles wat de staat ondernam draaide uit op een mislukking schrijft Le Braz. Hij voorziet zelfs de financiering van een hogesnel heidstrein TGV die het Rif zal ont sluiten. De journalist is ervan overtuigd dat legalisatie niet lang meer op zich laat wachten. Een brede groep parlementariërs, onder wie Mohammed El Habti, parlementslid voor oppositiepar tij ESFP en vooraanstaand afge vaardigde van de regio Chaoune, onderschrijft het pamflet dat dit voorjaar in het landelijke blad He- spress werd gepubliceerd. Daarin wordt onder meer gepleit voor teelt van medicinale cannabisva- rianten. Onderzoek (onder meer in Nederland) wijst uit dat de Ma rokkaanse cannabis een prima grondstof zou zijn voor medicij nen. „Maar het beleid tot nu toe heeft nergens toe geleid", licht El Habti telefonisch toe. „Alles wat de staat ondernam draaide uit op een mislukking." De volksverte genwoordiger vindt dat legalisatie van cannabisteelt de enige oplos sing is. De overheid moet het de bat aangaan, en kijken naar ande re landen, waar wetten en moraal al zijn aangepast aan de praktijk. „In Portugal, Frankrijk en Neder land is men al toleranter dan vroe ger. De regering mag niet ortho dox zijn, maar moet alle scena rio's bekijken", zegt El Habti, die de Marokkaanse regering aanmoe digt verder te gaan dan praten al leen. Onderzoek en investeringen uit het bedrijfsleven zouden daar om juist moeten worden aange moedigd, want de cannabismarkt heeft niet-aangeboorde potentie. Er zijn inmiddels tests geweest, op vier plekken in Marokko, waar cannabis is geteeld met een THC- gehalte van minder dan 0,2 pro cent. In Europa mag zo'n hennep plant worden gebruikt voor indus triële doeleinden. De overheid houdt onderzoeksresultaten en nuttige voorbeelden uit het bui tenland buiten beschouwing, vin den de opstellers van het pamflet. „Marokko kiest voor een benade ring op basis van een wet uit 1954, zonder oog te hebben voor de situatie sinds de kolonisatie en zonder zich iets aan te trekken van internationale gewoontes die nieuwe normen stellen met be trekking tot de teelt en verkoop van de planten." De wet die publicisten en politici voorstellen draagt de naam van Chakib El Khayari. Hij is een van de bekendste voorvechters van le galisatie en werd vanwege zijn strijd veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf wegens belediging van de staat. EI Khayari openbaar de mafïiapraktijken op hoog ni- Netanyahu verklaarde gisteren tij dens de wekelijkse kabinetsverga dering dat hij van plan is de on derhandelingen eerlijk in te gaan, maar verzekerde dat hij niet zal toegeven op de veiligheidseisen die Israël stelt. Dat meldt de Israë lische krant Haaretz. Binnen zijn coalitieregering werd sceptisch ge reageerd op het plan om weer te gaan praten met de Palestijnen. Ook binnen zijn eigen rechtse Li- koed bestaat veel weerstand. Israël had zaterdag toegegeven aan een oude Palestijnse eis om Palestijnse gevangenen vrij te la ten. Daarmee kwam de weg vrij voor hervatting van het vredeso verleg. „Er zullen gevangenen vrij gelaten worden", aldus de Israëli sche minister van Financiën Yu- val Steinitz tegen Israel Radio. „Ik wil geen aantallen noemen, maar er zullen zwaargewichten bij zit ten die al tientallen jaren vast zit ten." Een datum voor hervatting van het overleg is nog niet ge steld. De verwachting is dat Israë lische en Palestijnse onderhande laars mogelijk deze week naar Washington komen voor voorbe reidende besprekingen. Het vredesoverleg in het Midden- Oosten zit al drie jaar muurvast. Reden is de Israëlische weigering te^ stoppen met de bouw en de uit breiding van de illegale Joodse ne derzettingen in bezet Palestijns gebied. Die zijn niet het enige struikelblok. De Palestijnen clai men Oost-Jeruzalem als hoofd stad van hun staat, terwijl Israël het bezette stadsdeel beschouwt als onderdeel van zijn eigen 'on deelbare' hoofdstad. Daarnaast zijn er naar schatting vijf miljoen Palestijnse vluchtelingen in de buurlanden die Israël niet wil la ten terugkeren. PARIJS BEIROET TOKIO WASHINGTON OSLO MADRID Hasj haalt TGV naar door Eefje Rammeloo Mohammed El Habti, parlementariër JERUZALEM - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu verwacht dat de onderhandelingen met de Pales- tijnen niet gemakkelijk zullen zijn, maar dat ze serieus gevoerd zullen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6