Brandweerteams in actie op zee De wolf blijkt echt een wolf Cruisen in het^$ Midden-Oosten N Cruise Dubai, Abu Dhabi va fi Oman**** 998 ES?®*! extra Tijdelijk 50 kortïngperp^on! stipreizen.nl ...grensverleggend! €50 3|jkt-' BINNENLAND 5 J nr duizenden ganzen. Is dat niet wrang voor een vogelliefhebber als Van der Es? De boswachter staat niet stil bij de consequen ties, zegt hij. „Ik schrijf gewoon de feiten op. Die tonen het succes van dit gebied. Een paar jaar gele den groeiden in deze polder nog suikerbieten. Dankzij de terug keer van het water zitten er nu niet alleen allerlei ganzen, maar ook duizenden steltlopers, lepe laars, blauwe reigers. Dat is toch prachtig?" Over maatregelen als het afschie ten en vergassen van ganzen praat de boswachter liever niet. Hij gelooft dat de natuur het even wicht zelf herstelt, blijkt als een vos voorbij schiet. „De laatste ja ren zijn uit zichzelf een aantal na tuurlijke vijanden van de gans te ruggekeerd. Vossen, maar ook de Storing KPN-klanten Klanten van KPN die in Frankrijk of Monaco verblijven, konden gis teren bijna niet bellen, sms'en of mobiel internetten. Door een sto ring lukte het niet contact te ma ken met het Franse netwerk. Dat heeft KPN gisteren gemeld. De problemen begonnen zaterdag al. Ttoee aardschokken Nabij Loppersum zijn zaterdag morgen aardschokken gevoeld. Het KNMI meldde om 05.30 uur een schok met een kracht van 2,4 op de schaal van Richter. De twee de werd om 07.05 uur vastgesteld. De schokken worden waarschijn lijk veroorzaakt door gaswinning. Steeds meer Russen Steeds meer Russen vragen asiel aan in Nederland. Vorig jaar kwamen er 810 verzoeken van mensen uit Rusland. Dat is een stijging van 63 procent ten opzichte van 2011 en zes keer zo veel als in 2008. Slechts en kele tientallen mogen blijven. Drugsarrestaties Ruim zeventig mensen zijn za terdag opgepakt op het festival Dominator in Eersel. De mees te aanhoudingen hadden te ma ken met harddrugsbezit. Voor af waarschuwde de politie om geen drugs mee te nemen. Het festival telde 30.000 bezoekers. Scheepsbranden komen weinig voor in Europese wateren. Dat heeft als nadeel dat de ervaring beperkt is, terwijl de gevolgen ernstig kunnen zijn. De brand en explosie op containerschip de MSC Flaminia - onderweg van Charleston naar Antwerpen - in juli 2012 kostte twee bemannings leden het leven. „Schepen worden steeds groter en complexer", zegt Jeroen Zonne- vijlle van de Veiligheidsregio Zee land, die het internationale pro ject vanuit Nederland coördi neert. „Een cruiseschip heeft veel meer voorzieningen dan een ge middeld dorp. Er zijn eetzalen, bioscopen, vaak een casino. Ook containerschepen worden groter. Dan is het handig dat als je aan boord komt, je enige kennis hebt van hoe zo'n schip eruit ziet. Een schip is bovendien veel minder stabiel, dus je moet iets weten over scheepsstabiliteit." Engeland beschikt over de meeste kennis op dit vlak. Engelse trainers lei den daarom in het Franse Calais (waar een scheepsbrandsimulator staat) Nederlandse, Vlaamse en Franse brandweermannen op. De 36 Nederlandse brandweerman nen die zijn geselecteerd, vormen samen teams die straks de klok rond inzetbaar zijn. Het is de bedoeling dat als de op leiding klaar is, teams van de vier landen kunnen samenwerken bij hulpacties op zee en elkaar zo no dig aflossen. Het Nederlandse team gaat daarnaast samenwer ken met Rijkswaterstaat, private partijen als bergingsmaatschap pijen en havenbedrijven in onder andere Zeeland, Rotterdam en Antwerpen. „Zodat je de kennis deelt", stelt Zonnevijlle. Het project is opgezet met Euro pees geld. Dat is in juli 2011 al in het vooruitzicht gesteld. De afge lopen twee jaar zijn besteed aan procedures, het uitzoeken van ma terieel en werven van brandweer mensen, legt Zonnevijlle uit. De opleiding wordt afgesloten met een grote internationale oefening in juli 2014. Daarna zijn de teams operationeel. Niet alleen op zee, maar ook in aanpalende wateren en havengebieden. Op maandag 8 juli zei Naturalis op basis van de lichaamskenmer ken dat het dier met 98 procent zekerheid een wolf was. Pas na DNA-onderzoèk kon dat met ze kerheid worden vastgesteld. Dat is nu afgerond, stelt Naturalis. Zowel Naturalis als onderzoeksin stituut Alterra, verbonden aan de Wageningen Universiteit, liet DNA-onderzoek doen om onom stotelijk vast te stellen dat na 150 jaar de eerste wolf weer in Neder land is opgedoken. Naturalis on derzocht of het DNA zoals ver wacht van de soort wolf (canis lu pus) is. Alterra stuurde materiaal naar een Duits instituut. In Duitsland leven ongeveer twintig roedels wolven op verschillende plekken. Het Duitse instituut heeft daar DNA van en onderzoekt nog of de in Luttelgeest gevonden wolf bij een van die roedels heeft ge hoord. De vraag blijft nog steeds of het dier in Nederland leefde of dat het een verdwaalde wolf was of dat het dier hier door iemand naar toe is gebracht. zeearend. Zij snaaien regelmatig een gansje weg." Pas dit najaar zijn alle tellingen verwerkt in het wildregistratiesysteem en is dus bekend hoeveel ganzen de zomer van 2013 doorbrachten in Neder land. De eerste indruk van jagers vereniging KN1V, die 2.400 tellers leverde, is dat het er weer meer zijn dan ooit. In de bijna 2.000 hectare van de Zuid-Hollandse Biesbosch kan Van der Es er aan het begin van de middag een klei ne duizend getelde dieren rappor teren: 374 grauwe ganzen, 278 Gro te Canadese, 184 kolganzen, 28 brandganzen, 14 Nijlganzen, 46 soepganzen. En 16 'hybride' exem plaren. 8- t/m 11-daagse cruises per Costa Fortuna WBmm MAANDAG 22 JULI 2013 1 te vol ».'j« t AMSTERDAM LOPPERSUM DEN HAAG EERSEL door Saskia Wassenaar MIDDELBURG - Hoe blus je een brand aan boord van een schip op zee? Heel lastig. Water genoeg voorhanden, maar je kunt niet heb ben dat het schip omslaat of zinkt. Nederland, België, Engeland en Frankrijk gaan samen brandweer specialisten opleiden, die met ken nis van zaken kunnen optreden als zich op zee iets voordoet. mirg.eu LEIDEN - Het onlangs bij Luttel- geest gevonden dier is daadwerke lijk een wolf. Dat is gebleken uit DNA-onderzoek op het lichaam van het dier, liet biodiversiteitscen- trum Naturalis in Leiden gisteren weten. Ganzentellen met Thomas van der Es en Anneloes Visser. foto Peter Hilz i pp- ^38° Ernir*,^, Cruise Dubai, Abu Dhabi Oman**** Profiteer nu van extra korting! Ontdek de indrukwekkende Verenigde Arabische Emiraten Oman en bezoek o.a. Dubai, Muscat en Abu Dhabi. Inclusief non-stop vliegreis per Airbus A380* van topairline Emirates, inclusief maaltijden, drankjes en entertainmentsysteem tijdens de vliegreis! Uw 8-daagse cruise begint in Dubai waar we inschepen en van waar we Muscat, de hoofdstad van Oman, Khasab, bekend om haar onderwaterwereld en de fascinerende stad Abu Dhabi bezoeken. Tot slot staat Dubai centraal waar u op eigen gelegenheid kennis maakt met deze indrukwekkende stad. U kunt deze cruise ook verlengen met hotelovernachtingen (i, 2. of 3 nachten) in Dubai. •alléén mei vertrek vanai Amsterdam Zie www.stipreizen.nl/dubai Dp Korting is reeds verwerkt in de prijzen boek on-line of bel met 020 - 66 22 222

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5