Westernrijder is beslist geen cowboy De Frel en Van den Hooven zetten Te Poele verrast de toon namens VMF Horse Stables met dubbelspan SPORT 29 Astrid de Visser uit Kamperland is een bekwaam westernrijdster en werpt zich in Zeeland op als ambassadeur van haar tak van paardensport. Ze was zeer gevleid toen haar gevraagd werd een cli nic te geven tijdens Jumpin de Weel. Westernrijden groeit ge staag, maar kan toch nog wel wat reclame gebruiken. Tegenover een paar honderd springruiters en meer dan duizend dressuurrui ters staan in Zeeland slechts zo'n vijftig liefhebbers van de tak van paardensport die een jaar of vijf tig geleden uit de VS kwam over waaien. Die liefhebbers hebben zich in Zeeland verenigd in de WFPT, het Western For Pleasure Team. Nee, het zijn geen fans van alles wat met cowboys en/of indianen te maken heeft, benadrukte De Visser. Westernrijders zijn geen inlinedansers, liefhebbers van country en western of frequente reizigers naar het wilde westen. Ze tooien zich op hun paard welis waar met een cowboyhoed, een hemd met lange mouwen, een spijkerbroek en laarzen, maar dat is verplicht. Het zijn toch vooral paardenlief hebbers die op een andere tak van hun sport zijn uitgekeken. „Mis schien zijn ze iets vrijer, iets rusti ger dan andere liefhebbers", schat te De Visser in. Zelf was ze begin jaren negentig helemaal klaar was met de dres suur. Onder leiding van Gilles Quist werd toevallig net een cur sus westernrijden opgestart en De Visser was meteen verkocht. De overstap kostte minder moeite dan verwacht. Westernrijden kun je met elk type paard, dus ook met een dressuurpaard. En dres suur is de basis van bijna alle paar densport, dus ook van westernrij den. Inmiddels heeft De Visser ne gen nationale titels vergaard, in verschillende onderdelen. Ze rijdt trouwens op een quarter- horse, een paardenras dat klein is, gespierd is en dat een lage hals heeft. Zo'n viervoeter is bij uit stek geschikt voor haar sport. Het meest spectaculaire onder deel van het westernrijden werd zaterdag niet gepresenteerd. Voor reining heb je een perfecte bo dem nodig, met liefst matten er onder. Paarden maken scherpe bochten, galopperen vanuit rust naar topsnelheid en via een soort sliding weer terug naar rust. De jury let natuurlijk op snelheid, ex plosiviteit en dynamiek, maar toch vooral op hoe ruiter en paard samenwerken. De demonstratie op het grote grasveld was een stuk rustiger van karakter en was er een voor fijnproevers. Bij het onderdeel westernhorsemanship moeten paard en berijder door een hek, over een brug, over balkjes, een rondje draaien in een klein vier kant, dat soort dingen. Bij de westernpleasure kijkt de jury naar walk (de stap), jog (draf) en lope (galop) en zo zijn er nog meer rustige onderdelen. Dat westernrijden geen hoge drempel heeft, bleek wel uit de re sultaten tijdens de demonstratie. Veel onderdelen werden gewon nen door Ilona Janse met Joey. De D-pony is een zogenaamde Pinto, bruin en wit gekleurd. „Hij komt van de slachtmarkt", vertelde Jan- se niet zonder trots. „Hij was be stemd voor de slager, maar toen heb ik 'm gekocht. En hij doet het prima, toch?" De stalamazone van de VMF Hor- se Stables behaalde zaterdag voor de tweede keer op rij de hoogste dagscore. Emma van den Hooven uit Koudekerke won met de ruin VMF Barabas de kür op muziek. Dit maakte het succes van de dres- suurstal uit Ellemeet compleet. Met goud en zilver eisten de Mid delburgse tweelingzusjes Chantal en Jessica Nijpjes de hoofdrol in Zi voor zich op. De Frel stuurde in de eerste proef van Z2 de soepel bewegende mer rie Carstenwaard met 69,41 pro cent ruimschoots naar de zege. Marjolein van Kerckhoven uit Os- senisse eindigde met de Royal Diamond-zoon Sampras met 61,76 procent als tweede. Met 66,67 procent schreef De Frel met de Don Schuffro-zoon ook de tweede proef overtuigend op haar naam. De combinatie bleef de Ar- nemuidense Debbie Offermans met de Winckenburgh-zoon Zaf- fier exact vijf procent voor. „Stephanie stak er duidelijk bo venuit. Haar paard heeft drie goe de basisgangen. Hij toont in de zij gangen veel souplesse. En de ga lopwissels werden mooi recht en in balans gesprongen", blies jury voorzitter Jeanine van Twist de loftrompet. In de afsluitende kür op muziek leek De Frel met Carstenwaard op weg naar de derde dagzege. Maar de ruin schrok van enkele spelen de kinderen, met enkele foutjes als gevolg. Stalgenoot Van den Hooven nam met de Flem- mingh-zoon VMF Barabas moeite loos het stokje over en schreef de proef met 70,81 procent op haar naam. Robbin de Haas eindigde met Arenas Nomar met 70,63 pro cent op gelijke hoogte met De Frel. Dankzij het beslissende cij fer van de voorzitter mocht de amazone uit Hengstdijk aich met Nieuwmoeds Nepal-zoon als tweede opstellen. In Zi zette Chantal Nijpjes met de hengst Che Guevara N meteen de toon. Zij stuurde de veel front en mooi bergopwaarts gaande Ru- biquil-zoon met 67,06 procent naar een nipte zege. Zus Jessica eindigde als tweede met de veel elastiek door het lijf bewegende Balorig Z (66,32 procent). In de tweede rubriek won Chantal met Che Guevara N met 67,50 pro cent. Zij bleef Jessica bijna vier procent voor. NISSE - Met een finale waar de vonken vanaf vlogen bezorgden de menners Jumpin de Weel zon dag een schitterend slot. Onder wijzeres Heidi te Poele versloeg bij de tweespanpony's Jacco van 't Westeinde en zijn als favoriet ge tipte partner Simone van Hoepen. Dit onder het toeziend oog en lui de aanmoedigingen van haar leer lingen van De Zandplaat in Ove- zande. „Ik ben hier ontzettend blij mee", was de reactie van de tevreden koetsierster uit Oud Sabbinge. „En dit met een gelegenheids- span. Mijn pony Twarres is al een poos geblesseerd uitgeschakeld. Nu vormt Gerrit een span met zijn moeder Floortje. Het klikt ge weldig. Ik ben met hen ook dis trictskampioen geworden." Van 't Westeinde verwees Van Houpen naar de derde stek. Op het NK krijgt het echtpaar uit Ovezande de kans zich te revan cheren. Wielerkoers sluit kermis Clinge af Ook dit jaar wordt de ker mis in Clinge dinsdagavond afgesloten met een wieler koers. Zoals de laatste jaren gebruikelijk wordt de wed strijd verreden onder auspi ciën van de Belgische bond Waod. Er is startgelegenheid voor de A- en B-categorie en het startschot klinkt om 19.00 uur in de Gravenstraat voor een wedstrijd over 80 kilometer. Inschrijven in De Huifkar aan de Gravenstraat. Tweede plaats voor Sabine Vasseur Atlete Sabine Vasseur is za terdag op de tweede plaats geëindigd tijdens de tweede RTS Stenenmuurloop in het Belgische Sinaai, aan de Oost-Zeeuw-Vlaamse grens. Op de 3500 meter lange loop realiseerde de inwoonster van Axel een tijd van vijf tien minuten en elf secon den. Bij de vrouwen kwamen 26 deelneemster op deze af stand aan de start. Skeeleraar Mesu valt uit in Vorden Erwin Mesu heeft zondag in Vorden voortijdig de strijd gestaakt in een wedstrijd om de KPN Inline Cup. De uit Middelburg afkomstige skeeleraar maakte na vijf maanden zijn rentree. Hij lag er lange tijd uit vanwege een blessure die hij eind fe bruari opliep bij de schaats- driedaagse in Dronten. Mesu hield het in een snik heet Vorden negen van de 28 rondjes vol. De zege ging naar Ingmar Berga. Nieuwvliet decor derde Zomerloop De derde van vijf West- Zeeuws-Vlaamse Rabo Zo- merlopen wordt dinsdag in Nieuwvliet-Dorp gehouden. De Belg Bart Bleyaert won de eerste loop in Retranche- ment. Theo Rabout was een week later de sterkste in Groede. De start van de 4600 en 8400 meter is om 19.50 uur. De jeugd begint om 19.30 uur. De inschrij ving is in dorpshuis De Heerlijckheit in de Dorps straat van Nieuwvliet. Gunst koerst naar zege in Strijpen Davy Gunst heeft zondag in Strijpen (Zottegem) zijn vierde koers van het seizoen gewonnen. De junior uit Yer- seke maakte deel uit van een kopgroep van negen man die er halfweg vandoor ging. Diverse Australische renners probeerden tever geefs te ontsnappen. Gunst won de eindsprint voor Ni no Honigh. De Australiër Ro bert Power finishte als der de. MAANDAG 22 JULI 2013 door Koen de Vries NISSE - Het paard Annelies en haar berijdster Marjolein kwamen zater dag goed weg tijdens Jumpin de Weel. De viervoeter die meedeed aan het westernrijden, hield tijdens het onderdeel trail plotseling halt en deed een indrukwekkend grote plas. „Als het een echte wedstrijd was geweest, dan waren ze zeker gediskwalificeerd. Maar omdat het een demonstratie is, zal ik het door de vingers zien", was presentator Astrid de Visser mild. I Ilona Janse maakt met Joey een pirouette in een piepklein vierkant, foto Marcelle Davidse door Lucien Roelandt NISSE - Dressuuramazone Stepha nie de Frel was grootverdiener op Jumpin de Weel. In de sfeervolle dressuurpiste in Nisse toonde de Koewachtse zich in Z2 oppermach tig met de ruin Carstenwaard. CLINGE SINAAI MIDDELBURG NIEUWVLIET MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57