mmm 'Voor de 170e keer een goeie Gentse Fieste' 66 Zaterdag was het perfect weer voor de folkloristische dag. Het kon echt niet beter WÊ9É- ZEEUWS-VLAANDEREN 17 IJzendijke kende zaterdag weer een geslaagde feestdag. Zondag stonden de paarden in het zonnetje. Dé racebaan van Zeeland ligt bij Zuiddorpe Mosselvoorman: 'Beter dan vijf jaar geleden' 'Zet streep door vignet voor vrachtwagens' uV*-. mM&sM «v IJZENDIJKE - Net voor de IJzendijk- se Markt krijgt een imposant grijs trekpaard nog even een schoon heidsbehandeling. Wat borstelen en tot slot met een spuitbus in de weer om het behang van de benen mooi te laten vallen. „Zo heet dat inderdaad, het behang", zegt An- toine Serrarens uit Ossenisse. Hij is van de jury en zoekt even ver koeling op de theater (kiosk), waar Marc van de Vijver met zijn vader Pol achter de microfoon zit. Betere en enthousiastere pleitbe zorgers kan het trekpaard zich niet wensen. „Ik zit hier te genie ten van al dat moois", zegt Mare, die en passant niet te beroerd is het beroemde modehuis Chanel aan een nieuwe geur te helpen. „Cheval! De geur van paarden- zweet, de urine en de ontlasting. Het ruikt zo apart en heerlijk." Hissendoor becommentarieert hij met kennersoog de trekpaarden. Bijna tweehonderd zijn er aange voerd. „Iedereen was positief ver rast", zegt Marc van de Vijver. „Het klopt dat het iets minder gaat in de paardensector. Minder geboortes, maar als je dit dan ziet: geweldig. Op zo'n dag kun je het trekpaard weer eens promoten en in het zonnetje zetten." Letterlijk in het zonnetje. Het is warm in IJzendijke, om niet te zeggen bloedheet. De smetteloze witte pakken van de trekpaarden begeleiders kleuren donker van het eerlijk zweet als het in draf over de Markt gaat en de paarden onder applaus de arena verlaten om elders onder luifels de warm te enigszins te ontvluchten. De publieke belangstelling voor de trekpaardenkeuring die eens in de vier jaar gehouden wordt, valt zeker niet tegen. Het is gezel lig druk met vooral kenners die het toch nabijgelegen zeestrand la ten voor wat het is. Zaterdag was het heel wat minder warm en liep Ijzendijke vol met mensen die de 42e folkloris tische dag als een gezellig uitje in hun agenda hadden geschreven. „Het kon niet beter", zegt Mare van de Vijver. „Niet te warm, niet te koud en het bleef droog. We hebben het enorm getroffen." De mensen kwamen zaterdag bij wijze van spreken ogen tekort om alles te kunnen zien. De optocht, de duivenloopvlucht, de oude ambachten die veel be kijks trokken, de kunstmarkt op het grasveld bij de Hervormde Kerk, volksdansen en natuurlijk het ringsteken. Te paard en met fraai versierde sjezen. Al 42 jaar een fraai volksfeest in I|zendijke. Met dit jaar de trekpaardenkeu ring als smakelijk toetje, een dag later. Met schitterende beesten die hun beste beentje voorzetten. „Met behang dat niet al te weelde- ring mag zijn", zegt jurylid Antoi- ne Serrarens. „Het moet mooi val len." GENT - Belleman Jean-Pierre Van de Perre riep het zaterdagmiddag om twee uur officieel om. „Aan dacht Gentenaars. Voor de 170e keer een goeie Gentse Fieste." De Gentse Feesten konden begin nen. Aan de openingsstoet, die voor de veertigste keer door de stad trok, nam een bont gezel schap deel van 38 fanfares, samba bands, toneel- en andere vereni gingen en de supportersfederatie van KAA Gent. De groepen wer den aangekondigd door stadsnar Pierke Pierlala en bekeken door heel wat mensen uitgedost met het symbool van de Gentenaar: de strop. Feestenburgemeester Christophe Peeters zat verstopt in een groot kanon en opende de stoet. Het ka non verwijst naar de Dulle Griet en is het centrale beeld op het affi che van de Gentse Feesten. Peet ers: „Dit jaar zal een goeie editie worden van de Gentse Feesten. Kijk alleen maar eens naar het weer. Dat ziet er fantastisch uit. De voorbije jaren waren drama tisch. Veel regen en minder volk. En minder omzet natuurlijk." Volgens de politie lokte de Gent se Feesten op de eerste dag zo'n 150.000 bezoekers naar de stad. Het culturele volksfeest, het groot ste in z'n soort in Europa, duurt tien dagen. Er staan bijna vierdui zend voorstellingen, rondleidin gen, lezingen en vooral optredens op het programma. zuiddorpe - Op maar liefst 67 Zeeuwse wegen wordt veel te hard gereden. Ook in Zeeuws- Vlaanderen, waar de polderwe gen kennelijk uitnodigen om het gas wat dieper in te drukken dan wenselijk is. Op de vijfde plaats staat de Ret- ranchementsweg tussen Cadzand en Retranchement. Daar rijden el ke dag bijna vijfhonderd automo bilisten te hard. Onbetwiste koploper is de Provin- cialeweg tussen Zuiddorpe en Ro de Sluis bij de Belgische grens. Daar rijden elke dag bijna zeshon derd mensen aanzienlijk te hard: twintig kilometer harder dan de toegestane zestig kilometer per uur. Dat blijkt uit metingen van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. Het ROVZ heeft in Zeeland 86 meetpunten staan. Volgens Luc Mangnus van het Wa terschap mag er maar zestig gere den omdat het een zogeheten erf- toegangsweg is. Het waterschap is niet van plan extra maatregelen te nemen, om dat er weinig ongelukken gebeu ren. Ondanks het te hard rijden. De politie controleert daarom niet zoveel langs de Provinciale- weg. Bovendien ligt er naast de weg een vrijliggend fietspad. BRUINISSE - De mosselvisserij staat er beter voor dan vijfjaar geleden. „We staan er zelfs beter voor dan vorig jaar, maar dat is geen reden om genoegzaam achterover te leu nen", aldus voorzitter Cees Otte van Algemeen Vissersbelang zater dag tijdens de bijeenkomst van de visserijsector in Brunisse. Vijf jaar geleden, zo memoreerde Otte, waren de vooruitzichten voor de mosselvisserij niet best. Vorig jaar werd de mosselvisserij net als het jaar ervoor geconfron teerd met een gebrek aan zaadval. Nu is die zaadval er wel. Otte: „Maar de voorraad is beperkt. Het is en blijft een natuurproduct." Het mosselseizoen begint offici eel morgen. De mosseloogst 2013 zal, voorspelde Otte, niet de boe ken ingaan als de goedkoopste. Hij sprak de hoop uit dat de con sument daar begrip voor heeft. hoek - Nu de invoering van een wegenvignet voor personenauto's in België van de baan is, wil Sta tenlid Johan Robesin (PvZ) ook een streep door de kilometerhef fing voor vrachtwagens op de Bel gische wegen. Daardoor worden volgens hem vervoersbedrijven in Zeeuws- Vlaanderen ernstig getroffen. Die hebben ook met de tol voor de Westerscheldetunnel te kampen. Robesin roept het dagelijks pro vinciebestuur op tegen de Bel gische heffing voor vrachtwagens in het geweer te komen. MAANDAG 22 JULI 2013 gezellig IJzendijke door Romain van Damme Marc van de Vijver Concentratie bij het ringsteken. Üs*!?* I Jong geleerd is oud gedaan. Ook in IJzendijke. door Jean-Lou de Gucht I Voor de veertigste keer trok de openingsstoet van de Gentse Feesten door het centrum van de stad. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55