Distels blijven elk jaar opnieuw een probleem Lintje voor verdiensten Automobilist rijdt woning binnen Vlag in top voor jarig Zeeuws-Vlaanderen 16 ZEEUWS-VLAANDEREN TREKPAARD HULST - Het is een jaarlijks terug kerende doorn in het oog van de boeren: distels op het land. „Ze stonden tot bijna driehonderd me ter in mijn land", zegt Miel de Ko ning uit Hulst. „Het wordt elk jaar erger. Het duurde wel even voor ik ze allemaal uit de grond had getrokken." De Koning zegt regelmatig te kla gen bij de instanties die zich over het distelprobleem buigen. „Man, ik heb wel acht mensen aan de lijn gehad en allemaal zeggen ze: het komt goed. Nou, ik heb we ken moeten wachten voor er ie mand langskwam om de boel aan te pakken met een spuit." Volgens De Koning te laat omdat de zaden van de bloeiende distels zich snel en gemakkelijk versprei den. De Koning heeft land liggen naast de Parallelweg West bij Hulst. „Wij hebben één klacht binnenge- had", zegt een woordvoerster van de provincie Zeeland. „Langs de weg bij Terhole, richting Terneu- zen. Daar is iemand gaan kijken en heeft er werk van gemaakt." Sinds drie jaar is er in Zeeland een zogeheten distelverordening. Die verordening heeft tot doel de overlast van de akkermelkdis tels te voorkomen door tijdig te maaien, waardoor de zaden van bloeiende distels zich niet kun nen verspreiden. De Koning: „Vaak zijn ze te laat en heb je een jaar later wéér last." Ruim twee jaar geleden maakte voorman Johan Robesin van de Partij voor Zeeland een zwart boek over de distels en overhan digde dat aan de destijds verant woordelijke gedeputeerde Frans Hamelink. Robesin: „We hadden 1200 klach ten verzameld. Sinds die tijd is er zeker wat gebeurd. Daarvoor scho ven ze elkaar de zwartepiet toe. Daar is aan gewerkt. Maar helaas is het nog altijd niet voldoende. Nog altijd krijg ook ik klachten binnen van boeren die tegen de distels aanlopen." Robesin zegt dat het gemakkelijk op te lossen is. „Alle Zeeuwse gemeentes moe ten handhaven. Het waterschap heeft zijn best gedaan en de pro vincie kan verder niet veel doen. Als de beheerders van de gronden een paar keer per jaar hun werk doen, is er niets aan de hand." Volgens Johan Robesin van de Partij voor Zeeland zou den alle Zeeuwse gemeen ten moeten handhaven. IJZENDIJKE - André van de Wijn- ckel is zaterdag benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de koninklijke onderschei ding tijdens de 42e Folkloris tische Dag IJzendijke. Van de Wijnckel is sinds 1993 se cretaris en penningmeester van Stichting Folkloristische Dag IJ zendijke. Daarnaast is hij secreta ris en regiocoördinator van de Zonnebloem, afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen. Ook is hij chauffeur van de dorpsbus voor het ophalen van de basisschool leerlingen uit Waterlandkerkje naar IJzendijke en terug. Sinds 2002 is Van de Wijnckel ac tief als vrijwilliger in verpleeg huis De Stelle in Oostburg. Als medewerker is hij verbonden aan radio Delta, waarvan hij ook be stuurslid is. Daarnaast verzorgt hij de techniek voor het program ma Licht Klassiek in het Antonius ziekenhuis en is hij coördinator en technicus bij de katholieke kerkdiensten in verpleeghuis De Stelle in Oostburg. KOEWACHT - Een 23-jarige automo bilist uit Moerbeke-Waas is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn bedrijfsbus een woning aan Het Zand in Koewacht bin nengereden. Het pand is zwaar be schadigd. Voordat hij tot stilstand kwam, ramde hij een lantaarn paal en enkele bomen. Niemand raakte gewond. De automobilist kon op eigen kracht uit zijn auto komen. Hij bleek onder invloed van alcohol achter het stuur te zitten en is aangehouden. Op het bureau blies hij een waarde van 615 ug/1 op het ademanalyseapparaat. De maximale limiet is 220 ug/1. Zijn rijbewijs is ingevorderd en wordt opgestuurd naar het Openbaar Mi nisterie. OVERSLAG - Onder belangstelling van enkele trotse Zeeuws-Vlamin gen hees Guus Langeraert samen met Erik Vervaet zaterdag de Zeeuws-Vlaamse vlag. Zij deden dat ter ere van de 199e verjaardag van de streek, die op 20 juli 1814 in het Staatsblad voor het eerst als Zeeuws-Vlaanderen werd benoemd. De vlag werd ge hesen bij grenspaal 300 in Over slag, op het zuidelijkste stukje Zeeuws-Vlaanderen. Sinds 2010 heeft Langeraert er een traditie van gemaakt om op de verjaardag van de streek de Zeeuws-Vlaamse vlag te hijsen. Dat deed hij die eerste keer op de watertoren van Oostburg. Een jaar later hees hij het dundoek bij paviljoen De Zeemeeuw aan de rand van het Zwin in Re- tranchement. Vorig jaar ging hij naar de uiterste oostpunt van Zeeuws-Vlaanderen, de dijk aan het eind van de Engelbertstraat in de bedreigde Hedwigepolder. Lan geraert: „Kijk die vlag nu weer eens wapperen. Fantastisch. Ik sla de hand bijna op het hart. Vol gend jaar, als Zeeuws-Vlaanderen 200 jaar bestaat, hijsen we de vlag op het noordelijkste stukje. Dat is bij Knuitershoek." door Romain van Damme Zonnig feest in door Jean-Lou de Cucht André van de Wijnckel. •V- f '«S? - uJÊt'- I Aan de hand van Oscar van Haeist uit Philippine presenteert de bruinschimmel Happy van 't Bruggeveld zich aan het publiek en de jury. foto's Peter Nicolai door Jean-Lou de Cucht Het pand aan het Zand in Koewacht is zwaar beschadigd. Een aantal dozen belandde in de tuin. foto Roland de jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54