'Ik vind het nog altijd een gemoedelijk dorpje' Ruim 250 Kevers in Goes, maar Herbie zit er niet tussen BEVELANDEN en THOLEN 17 Groei van gereformeerde gemeente baart veel inwoners die niet tot deze kerk behoren grote zorgen. 66 Ze sluiten zich enorm af en doen niet mee aan het sociale leven 66 Die andere mensen komen ook niet bij ons op de zangvereniging WAARDE - Het broeide al wat lan ger, maar de sluiting van het openbare schooltje, dat simpel weg te weinig leerlingen had, heeft het gevoel van onbehagen onder een groot aantal inwoners van Waarde alleen maar doen toe nemen. Ze maken zich zorgen over de steeds groter wordende groep streng gereformeerden in hun dorp. In een serie dorpsenquêtes die de PZC houdt, konden de inwoners van Waarde de afgelopen twee weken hu zegje doen over hun woonplaats. Meer dan de helft van de mensen die de vragenlijst heeft ingevuld, zegt zich zorgen te maken over de groei van het aantal inwoners dat lid is van de gereformeerde gemeente. De één gaat er met de botte bijl in („Ze maken het dorp kapot"), terwijl anderen het 'probleem' genuan ceerder benaderen. Tot die laatste groep behoort dorpsraadvoorzit ter Adri Cornelisse. Hij consta teert dat de bevolking van Waar de 25 jaar geleden voor ongeveer 35 procent uit leden van de gere formeerde gemeente bestond. Een kwart eeuw later ligt dat per centage volgens hem rond de 70 procent. Cornelisse benadrukt desgevraagd dat het probleem hem niet zit in de onderlinge ver houdingen. „Die zijn uitstekend." De inwoner van Waarde - zelf praktiserend hervormd - maakt zich vooral zorgen over het voort bestaan van voorzieningen. De sluiting van de openbare school is volgens hem een fikse aderlating. „Juist door het verdwijnen van zo'n voorziening wordt ons dorp nog minder aantrekkelijk voor mensen die geen lid zijn van de gereformeerde gemeente." Cornelisse zegt overigens mensen uit die groep te kennen die zijn zorgen delen. „Zij vinden ook dat Waarde geen gereformeerd bol werk moet worden." De voorzitter van de dorpsraad ziet ook goede ontwikkelingen. Zo maakt de hele bevolking vol gens hem gebruik van de nieuwe winkel. Dat ervaart hij als zeer po sitief. „Ik hoop dat het nieuwe dorpscentrum Meerwaarde ook een voorziening wordt waar alle inwoners gebruik van maken." Dorpsbewoner Jan Jansen - be kend als onder meer de drijvende kracht achter de buurtbus - maak te zijn zorgen ook kenbaar bij het invullen van de enquête. Volgens hem beginnen de verhoudingen scheef te groeien. „Ik heb geen en kel probleem met gereformeerde mensen als persoon, maar ze slui- ten zich zo enorm af', licht hij desgevraagd toe. „Ze doen niet mee aan het sociale leven. Ik ben bij van alles en nog wat betrok ken geweest en heb het dus aan den lijve ondervonden. De oranje vereniging, de buurtbus, de mu ziekvereniging... je krijgt ze er ge woon niet bij. En ik heb het echt geprobeerd, hoor. Als de groep niet-gereformeerden steeds klei ner wordt, zal het almaar moeilijk worden om dit soort voorzienin gen en verenigingen overeind te houden." Jansen zegt te vrezen dat Waarde op termijn een soort Staphorst wordt. „Bijna elk huis dat te koop komt, wordt gekocht door iemand van de gereformeer de gemeente", zegt hij. „Ik denk niet dat dit te stoppen is." Een rondje door Waarde op zater dagmiddag leert dat de zorgen door veel inwoners worden ge deeld. Volgens een inwoonster van middelbare leeftijd heeft de sluiting van de school mensen met de neus op de feiten gedrukt. „Dat heeft er behoorlijk ingehakt. Ik vrees met grote vrees dat de niet-gereformeerde jonge gezin nen die we nog hebben, zullen wegtrekken. Ons dorp zal alleen maar 'zwarter' worden." De meeste mensen uit reformato rische hoek zijn weinig spraak zaam. Eén jonge vrouw - ze is een aantal jaren geleden in Waarde ko men wonen - wil wel wat zeggen. Ze kan zich voorstellen dat som mige inwoners zich zorgen ma ken over de steeds groter worden de groep streng gereformeerden. „Als mensen die hier al tientallen jaren wonen zich daar onprettig door voelen, vind ik dat oprecht vervelend voor ze. Maar wat kun nen wij eraan doen? Wij probe ren zoveel mogelijk in harmonie met iedereen te leven." Dat veel leden van de gerefor meerde gemeente niet meedoen aan bepaalde activiteiten in het dorp is volgens Butijn een gege ven. „Maar andersom komen die andere mensen ook niet bij ons op de zangvereniging. Tegen hen zou ik willen zeggen: kom eens bij ons buurten. De deur staat open. Dan kunnen we misschien de vooroordelen, die sommige dorpsgenoten kennelijk hebben, een beetje wegnemen." Butijn erkent dat Waarde voor veel mensen van reformatorische huize een geliefd dorp is om te gaan wonen. „Het gebeurt soms dat een huis dat leeg komt, wordt gekocht door iemand die lid wordt van onze kerk", stelt hij. „Maar er trekken net zo goed men sen uit onze gemeente weg uit het dorp, bijvoorbeeld vanwege het werk of omdat hun partner uit een ander dorp komt. Of sim pelweg omdat ze hier geen wo ning kunnen vinden." Butijn zegt dat de gereformeerde gemeente in Waarde een heel jon ge gemeente is. Het percentage le den en doopleden ligt ongeveer gelijk. Dat draagt er ook toe bij dat de gemeente, die een paar jaar geleden nog een nieuwe kerk bouwde, zo hard groeit. „Als men sen van onze gezindte in Waarde komen wonen, gaat het vaak om jonge stellen", zegt de scriba. „Als zij vervolgens vier of vijf kinde ren krijgen, gaat het hard." Butijn benadrukt dat hij en ande re leden van de gereformeerde ge meente er in het geheel geen vreugde in scheppen dat het open bare schooltje in het dorp moest sluiten. „Dat vinden wij heel ver velend voor die mensen, want wij wensen hen het allerbeste toe. In die zin hoop ik van harte dat ook zij ooit verlost worden door het bloed van Christus en dat ze dat nodig leren krijgen." Al met al constateert Butijn dat de verschillende bevolkingsgroe pen in Waarde hartelijk met el kaar omgaan. „Het is nog altijd een gemoedelijk dorpje." Politie houdt fietsendief aan De politie heeft zaterdag een fietsendief aangehou den in Goes. De man werd gespot op de Van Hertum- weg. Hij trok een zogeheten e-bike met zich mee. Toen de man de agenten zag, zet te hij de elektrische fiets te gen een hek. Hij bleek te zijn gestolen. De man, een 33-jarige Vlissinger, is aange houden. Hij had een beton- schaar bij zich. De fiets is ge stald op het politiebureau. Vestigingen Free Record Shop dicht Sinds zaterdag is de Zierik- zeese vestiging van de lande lijke keten van Free Record Shop dicht Ook de winkel in Goes in gesloten. Lande lijk gezien blijven er maxi maal 40 cd-winkels open. Welke dat worden is nog niet bekend. Deze week komt daar naar verwachting meer duidelijkheid over. Man rijdt woning binnen met bus Een 23-jarige automobilist uit Moerbeke-Waas is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn bedrijfsbus een woning aan Het Zand in Koewacht binnengereden. Het pand is zwaar bescha digd. De man ramde ook een lantaarnpaal en enkele bomen. Niemand raakte ge wond. De bestuurder van de bus had te veel gedronken. Kunstuitleen tijdens Kermis gesloten Kunstuitleen De Bevelan- den in Goes is van donder dag 8 tot en met donderdag 15 augustus gesloten. De sluiting houdt verband met de kermis. Het is tij dens de kermis niet moge lijk om voor de deur te par keren. Normaal is de kunst uitleen geopend van woens dag tot en met zaterdag en de eerste zondag van de maand. In de binnenstad werd voor de veertiende keer de Zeeuwse Ke verdag gehouden. Tot twee jaar ge leden vormde Middelburg het de cor van dit evenement. „We zijn vorig jaar naar Goes verhuisd van wege de ruimte, want er komen elk jaar meer auto's", zegt Michel van Loon van het Regioteam Zee land van de Zeeuwse Keverclub. „Hier kunnen we behalve de Gro te Markt ook de omliggende stra ten gebruiken." De Kevers en aan verwante modellen stonden on der meer in de Korte Kerkstraat, Zusterstraat en Singelstraat. Volgens Van Loon is het type nog altijd razend populair in Neder land. De Keverclub is met zo'n 5500 leden zelfs de grootste type gebonden autoclub van ons land. Er zijn ook nog relatief veel ke vers. „Dat is een overblijfsel van vroeger", weet de inwoner van Wemeldinge. „In Nederland en ook België zijn destijds veel meer Kevers verkocht dan in andere Eu ropese landen." De ruim 250 Volkswagens die gis teren in Goes te bewonderen wa ren, kwamen uit alle windstre ken. Toch zitten ook in Zeeland nog aardig wat liefhebbers van de Kever. De landelijke club heeft hier 150 leden. Daarmee is nog niet duidelijk hoeveel Kevers er in Zeeland nog rondrijden. „On der de leden zitten ook mensen die gewoon liefhebber zijn, maar zelf geen Kever hebben", stelt Van Loon. „Daar komt bij dat er ook mensen met zo'n auto zijn die niet bij de club zitten." Overi gens wordt lang niet elke Kever nog veelvuldig gebruikt. „Er zijn nog wel eigenaren die hem gebrui ken voor het dagelijkse vervoer, maar hij wordt ook vaak gebruikt als mooi weer-auto." De Kevers maakten gisteren ook nog een rondrit door Zuid-Beve land. Op de Markt stonden aller lei kramen met keveronderdelen en -hebbedingetjes. MAANDAG 22 JULI 2013 'scheve verhoudingen' door Rob Paardekam Jan Jansen door Rob Paardekam WAARDE - Scriba Rien Butijn van de gereformeerde gemeente in Waarde kan niet onderschrijven dat de verhoudingen in het dorp scheef lopen. „Ik vind dat zo nega tief klinken", zegt hij. „Natuurlijk krijgen wij nog elk jaar nieuwe le den, terwijl het inwonertal van Waarde nauwelijks stijgt. Maar ja ren geleden lagen de verhoudingen andersom. Werd dat toen ook als een probleem ervaren?" Rien Butijn GOES GOES KOEWACHT GOES door Rob Paardekam 1 De binnenstad van Goes werd zondag overspoeld door kevers tijdens de ;ertiende Zeeuwse Keverdag. foto Marcelle Davidse GOES - 'Zou Herbie er ook zijn?', vroeg een klein jongetje zondag aan zijn vader. Het beroemde film autootje was uiteraard nergens te vinden in Goes. Wél een paar hon derd andere Kevers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51