Braderie autovrij na incident Mosselvoorman: 'Beter dan vijfjaar geleden' I REFORMATORISCH BOLWERK 16 BEVELANDEN en THOLEN Publieksprijs BORSSELE - Monica Jacobi uit Bors- sele heeft de publieksprijs gewon nen bij een servies-ontwerpwed strijd van koffie- en theeprodu cent Simon Lévelt. Haar creatie 'Boon op wit' kreeg twintig pro cent van de stemmen. Vijf jaar geleden, zo memoreerde Otte, waren de vooruitzichten voor de mosselvisserij niet best. Er wapperden zwarte vlaggen en er werden zwarte ballonnen opge laten. In het dorpshuis werd toen op aangeven van mosselvisser en toenmalig mosselvoorman Wout van den Berg een vastberaden 'Geef nooit op' gescandeerd. Het geen geschiedde, wat niet wil zeg gen dat het de sector vervolgens voor de wind ging. Vorig jaar werd de mosselvisserij net als het jaar ervoor geconfronteerd met een gebrek aan zaadval. Nu is die zaadval er wel. Otte: „Maar de voorraad is beperkt. Het is en blijft een natuurproduct." De kou in het voorjaar remde de ontwikkeling van de mosselen hetgeen zelfs tot uitstel van de of ficiële start van het mosselsei zoen leidde. „Het geduld van de kwekers en dat van de consument wordt flink op de proef gesteld." Het mosselseizoen begint dins dag officieel. De mosseloogst 2013 zal, voorspelde Otte, niet de boe ken ingaan als de goedkoopste. Hij sprak de hoop uit dat de con sument daar begrip voor heeft. Be trokkenheid en saamhorigheid zullen volgens de Bruse visserij voorman de komende jaren de sleutelwoorden blijven voor de mosselvisserij. „Tomeloze inzet blijft nodig. We zullen als mossel vissers sterk en krachtdadig moe ten zijn. Maar de organisatiegraad in de mosselsector is goed. Die eer komt ons allen toe." De mosselsector is in gesprek met de noordelijke garnalenvissers over hoe om te gaan met de be schikbare visruimte. Die gesprek ken gaan, zei gastspreker Barbara Holierhoek van visserijvereniging Ons Belang uit Harlingen en Hulp in Nood uit Zoutkamp, niet gemakkelijk worden. „Voor beide partijen zal het geven en nemen worden. Ik denk dat het tijd wordt om (percelen) te delen in plaats van te verdelen. Wethouder Gilles Houtekamer van Schouwen-Duiveland betoog de dat de grens wat hem betreft is bereikt als het gaat om wat de mosselvisserij heeft moeten inle veren. De boodschap van Houteka mer is helder; de mosselvissers hebben de laatste jaren al veel in geleverd en dat moet in de visie van de wethouder nu maar eens afgelopen zijn. „Daarom roep ik bij deze natuur beschermers op, zich constructief op te stellen. De mosselsector heeft grote investeringen gedaan. Ga nu niet als natuurbeschermers rapport op rapport en onderzoek op onderzoek stapelen maar werk samen met de mosselaars aan duurzame oplossingen." De ge meente wil daar ook een steentje aan bijdragen. Houtekamer kon digde aan dat er een studie komt naar een geschikte lokatie voor de opslag van de voor de Mosselzaad Ingang Installaties (MZI's) beno digde materialen. Toen een bewoner van de Bos straat vorig jaar een paar keer met zijn auto langs het feestgedruis aan de Kaaij reed, ergerde hij daar mee enkele bezoekers. Dat leidde tot ruzie. De bewoner voelde zich naar eigen zeggen zo bedreigd dat hij achteruitreed. Daarbij raakte hij een vrouw. Eerder was een an dere automobilist ook al over de voet van iemand gereden. Voorzitter Niek Jansen van de on dernemersvereniging deed een paar dagen na deze incidenten een oproep om de verkeersafwik keling tijdens de braderie voortaan anders te regelen. Daar is onlangs ook een gesprek over gevoerd. Burgemeester en wethou ders hebben besloten om de Kaaij en de Wal op 30 en 31 augustus volledig af te sluiten. Bewoners van deze twee straten kunnen hun heilige koe kwijt op een speciaal parkeerterrein bij de Oesterputten. Ze moeten vooraf bij de gemeente een parkeerplaats aanvragen. Andere bewoners van de binnenstad die door deze twee straten moeten om weg te ko men, moeten zelf maatregelen ne men. Ze kunnen bijvoorbeeld tij dig hun auto buiten het centrum parkeren. Omdat de Oesterputten nu wor den ingezet als alternatieve par- keerlocatie voor de bewoners van de twee straten, is dat terrein dit jaar niet beschikbaar voor bezoe kers, zo laat de organisatie weten. door Rob Paardekam THOLEN - Om een incident als dat van vorig jaar te voorkomen, heb ben burgemeester en wethouders besloten dat de Kaaij en de Wal in Tholen dit jaar volledig worden af gesloten voor autoverkeer tijdens de braderie. Onbehagen in Waarde over I De diensten van de gereformeerde gemeente in Waarde worden sinds 2010 gehouden in de nieuwe Abduiiamkerk. foto Marcelle Davidse door Piet Kleemans BRUINISSE - De mosselvisserij staat er beter voor dan vijf jaar geleden. „We staan er zelfs beter voor dan vorig jaar, maar dat is geen reden om genoegzaam achterover te leu nen", aldus voorzitter Cees Otte van Algemeen Vissersbelang zater dag tijdens de bijeenkomst van de visserijsector in het Bruse dorps huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50