Onderzoekers: 'downchromosoom' kan straks worden uitgeschakeld 66 Als de groep na de winter terug naar Siberië vliegt, blijven de kneusjes hier achter 66 Ze vreten weilanden kaal, stampen de grond aan en poepen om de drie minuten Agent die zakt voor test mag oud wapen niet dragen 4 BINNENLAND CANZENTELDAC De eerste landelijke ganzentelling, zaterdag, bezegelt het lot van vele duizenden ganzen. DORDRECHT - Twee dikke witte soepganzen die amper opkijken als de boswachtersboot langs de rietkraag vaart. Dat is de eerste oogst na een minuut of twintig varen door de kreken van de Bies- bosch. De soepgans of boeren- gans is het vuilnisbakkenras on- der de watervogels. Ooit gefokt om haar eieren, vlees, dons en waakcapaciteiten. Nu niet be paald een dier waar een boswach- tershart sneller van gaat kloppen. Maar hij turft de twee soepgan zen wel, Thomas van der Es van Staatsbosbeheer. Want het doel vandaag is élke gans in Nederland te tellen. Daarom zijn enkele dui zenden vogelaars, vrijwilligers van natuurverenigingen, jagers en boeren op deze zaterdagmorgen in het hele land met verrekijker en notitieblokje op pad. Er zijn te veel ganzen in Neder land. Daar zijn zelfs natuurbe schermingsorganisaties het over eens. In het zogenoemde Ganzen- akkoord kwamen ze daarom eind vorig jaar met de boeren overeen het aantal ganzen in de zomer te rug te brengen. Daar staat tegen over dat de dieren die in Neder land overwinteren, met rust wor den gelaten. Schade die de winter- gasten op weilanden en akkers veroorzaken, krijgen boeren van provincies gecompenseerd. Dat het aantal ganzen de afgelo pen jaren is geëxplodeerd, staat vast. Maar hoeveel er precies in Nederland blijven, weet niemand. Schattingen lopen volgens Staats bosbeheer uiteen van 200.000 tot 500.000 - in de winter gaat het om een veelvoud. Deze teldag moet uitsluitsel bieden. „Ik zie twee grauwe ganzen en 23 Grote Canadese", somt Van der Es op terwijl hij door zijn tele scoop op een driepoot vanaf een dijk over de polder richting Slie- drecht tuurt. De soorten, aantal len en locatie noteert hij in zijn boekje. Met de tijd: 9.31 uur. Van uit een andere hoek spot hij tien Nijlganzen. Te herkennen aan een brede witte vlek op de vleugel en een donkere bij het oog, doceert hij. „Tijdens het vliegen maken ze een brutaal gakkend geluid. Oor spronkelijk komen ze uit Afrika, maar door de droogte zijn ze in de Nijldelta zeldzaam geworden. Dat is in Nederland wel anders. Toen ik in Egypte was om vogels te spotten, heb ik de lokale gids uitgenodigd om hierheen te ko men om Nijlganzen te zien." Nederland is een luilekkerland ge worden voor ganzen. Mede dank zij polders als deze, aan de rand van de Biesbosch, die deels zijn te ruggegeven aan de natuur. Het open water is een ideale slaapplek voor ganzen: ze kunnen er hun ve ren wassen en voelen zich op het water beschermd tegen roofdie ren. De nabijgelegen voedselrijke weilanden en akkers zijn voor de dieren een ware McDonald's, met dank aan de intensieve Nederland se landbouw. Een deel van de gan zen die hier overwinteren, bevalt dat kennelijk zo goed dat ze het hele jaar in hun Benidorm blij ven. Waarom 5.000 kilometer vlie gen naar Siberië als je je eieren ook prima kunt uitbroeden in een Nederlands moeras? Het fokvermogen van ganzen is le gendarisch, vertelt de boswachter. Sommige vrouwtjes leggen wel tien eieren. En erg kieskeurig zijn de dieren ook niet. „Kijk, in dat groepje kolganzen: een hybride exemplaar. Die heeft de kop van een brandgans en het lijf van een kolgans. Als de groep na de win ter terug naar Siberië vliegt, blij ven de kneusjes hier achter. Die ren die bijvoorbeeld tegen de hoogspanningskabels zijn gevlo gen. Dan belandt een gewonde brandgans bijvoorbeeld in een groepje kolganzen en denkt: laat ik het daar maar mee doen." De ganzenboom is leuk voor voge laars, maar boeren zijn minder blij met hun vegetarische gasten. De dieren brengen gewassen veel schade toe, verklaart medeganzen- teller Anneloes Visser van het Centrum voor Landbouw en Mi lieu. „Ze vreten weilanden kaal, stampen de grond aan en poepen om de drie minuten. Koeien wei geren om bevuild gras te eten." Om diezelfde redenen zijn te veel ganzen zelfs een bedreiging voor de natuur. Op schrale zand- en veengronden verstoort hun mest het natuurlijke evenwicht. Oor spronkelijke planten die maar wei nig voedsel nodig hebben, wor den overwoekerd door nieuwe soorten die welig tieren bij al die ganzenpoep. Omdat de Biesbosch een groot natuurgebied is met re latiefweinig zomerganzen, zijn daar volgens de boswachter geen problemen. De uitkomsten van de telling be palen later dit jaar hoeveel ganzen er worden gedood. Hoe dat ge beurt (afschieten, vergassen, eie ren schudden?), moeten de par tijen nog uitvechten. Komende ja ren wordt de ganzentelling her haald om te kijken hoe effectief de maatregelen zijn. Deze teldag bepaalt dus het lot van honderd- Op basis van het geslaagde experi ment met gekweekte menselijke cellen verwachten de onderzoe kers dat het in de toekomst moge lijk zal zijn om de gevolgen van het syndroom van Down aan te pakken door in te grijpen in de cellen. Dat blijkt uit hun publica tie in het vakblad Nature. Mensen met de aangeboren afwij king downsyndroom hebben in hun cellen niet twee, maar drie kopieën van het chromosoom 21. Die ontregelen de celhuishou ding, wat medische problemen veroorzaakt. Zo lijden downpa tiënten naast een verstandelijke beperking vaker aan hartafwijkin gen en dementie. De chromosoomafwijking kan al voor de geboorte worden opge spoord. Maar er bestaat nog geen (gen)therapie om die te genezen. De onderzoekers van de Universi teit van Massachusetts zijn er nu voor het eerst in geslaagd een gen in de cellen te bouwen dat het extra chromosoom als een soort spinnenweb omhult met eiwit ten. Daardoor werkt het derde 21-chromosoom niet meer. De stichting downsyndroom be schouwt het experiment als een doorbraak, zegt bestuurslid Erik de Graaf. „De dag dat de sympto men van het downsyndroom posi tief te beïnvloeden zijn, komt dichterbij. Maar voor mensen die het syndroom van Down hebben, verandert er voorlopig niets. Uit eindelijk hopen we natuurlijk dat er ooit een ethisch verantwoorde manier komt om te zorgen dat een kind wel geboren wordt, maar zonder het syndroom van Down. Die dag is nog heel ver weg." Een agent die niet slaagt voor de schiettoets voor het nieuwe wapen, mag ook niet meer met het oude dienstwapen de straat op. Dat is besloten na overleg tussen de korpsleiding en de politievakbonden, meldt de Nederlandse Politiebond (NPB). Na een driedaagse cur sus waarin de procedures van het nieuwe dienstwapen wor den aangeleerd zou het onver standig zijn om politiemensen met het oude dienstwapen te laten werken. Dat een agent, bij het ontnemen van het oude dienstwapen, niet volledig inzet baar is, moet volgens de NPB geen rol spelen. „De veiligheid moet boven de bedrijfsvoering staan", zegt de bond. Met de afspraken is een einde ge komen aan de discussie rondom de uitgifte van het nieuwe dienst wapen. NPB vindt het onverstan dig om de agent het oude dienst wapen mee te geven als hij niet is geslaagd voor de toets van het nieuwe wapen. „Er kunnen dan twijfels ontstaan over de be kwaamheid als een agent bij een schietincident betrokken raakt." "Er Ganzen-Benidorm is veel REPORTACE GANZENTELDAG door Annemieke van Dongen Thomas van der Es, boswachter Anneloes Visser, CLM WOERDEN door Annemieke van Dongen MEPPEL - Het is wetenschappers ge lukt om het extra chromosoom dat verantwoordelijk is voor het down- syndroom 'uit te zetten'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4