'Vissers hebben genoeg ingeleverd, natuurbeschermers nu aan zet' Mosselvoorman: 'Beter dan vijf jaar geleden' Zon, zomerjurk en jazz OPERATIE VISSERIJDAGEN Het was druk op de visserijdagen in Bruinisse. Voor én achter de marktkramen. 66 Mensen vonden het niet erg om in de rij te staan voor de mosselen 16 SCHOUWEN-DUIVELAND BRUINISSE - Nog voor de eerste kortgebroekte bezoekers arriveer den had hij er al een paar uurtjes werk op zitten. „Om tien uur van morgen had ik al dertig kilo uien schoongemaakt voor bij de mosse len", vertelt Luuk Ottens. Ottens was één van de Bruënaren die za terdag meehielpen om van de 52ste editie van de Bruse Visserij- dagen een succes te maken. En een succes was het, vindt Ot tens. Hij stond de vrijwilligers van sloeproeiploeg Snoque Deux bij door te helpen bij het klaarma ken van gekookte mosselen. „Vijf honderd kilo. Bodemcultuur. Van de Bru 68", geeft Ottens uitleg. De gratis mosselen voor de sloep- roeiploegen volgens beproefd re cept gekookt met ui, laurier en sel derij en gecombineerd met Pain de Mer, brood met gefilterd zee water gebakken. „Mosselen koken in bier of wijn? Nee joh, mosselen kook je gewoon in eigen vocht. Dat bier of wijn moet je er ge woon bij drinken", aldus Ottens. Hij komt oorspronkelijk uit Dren the, maar woont al 48 jaar in Brui nisse en mag gerust tot de bezige bijen van het vissersdorp gere kend worden. Jarenlang was hij voorzitter van de organiserende Stichting Festiviteiten Bruinisse. Zijn rol nu is er eentje op de ach tergrond. Hoewel, hij zingt ook bij het Bruinisser Visserskoor en en dat gezelschap treedt graag op de voorgrond. „Meestal doen we een optreden als de kotters terug komen van de vlootschouw. Dit jaar niet, dat is wel jammer." Op de vraag of hij er niet tegen opziet om warmte en drukte te trotseren en zoveel nederig werk te verzetten komt een simpel 'Ach nee, zo komt het luie zweet er een beetje uit'. Ottens tekent er wel meteen bij aan dat hij zelf- en met hem ook andere vrijwilli gers - van het verloop van de Vis serijdagen verder weinig meekrij gen. „Geen idee hoe het nu ver derop in het dorp is. Dat gaat ge woon aan je voorbij." Wat Ottens zo aanspreekt bij de Visserijdagen is de sfeer. „Ook al is het nog zo druk en warm, er is geen wan klank." Dat is ook de ervaring van Boude wijn Ruisaard van de mosselcom pany uit Yerseke. „Wij worden al een jaar of elf hier ingehuurd om mosselen te koken en het is hier altijd druk. Zo druk dat Ruis aard al rond half vier 's middags nee moest verkopen. „Vrijdag tweeduizend kilo en vandaag drie duizend kilo mosselen zijn er doorgegaan. Tja, het is gewoon de hele dag heel druk geweest, dan krijg je dat. Ook de Yersekena- ren kwamen met bodemmosse len naar Bru. „De kwaliteit is erg goed", zegt Ruisaard. „Gewoon goede Zeeuwse mosselen." Ruis aard kwam met twee mosselko kers en zo'n tien 'uitdelers' naar Bruinisse. En ze hadden het alle maal razend druk. „Mensen von den het ook niet erg om in de rij te staan voor de mosselen. Dat is het leuke van de Bruse Visserijda gen: de sfeer. Het is hier altijd ge zellig en gemoedelijk en daar gaat het tenslotte om." De boodschap van Houtekamer is helder; de mosselvissers hebben de laatste jaren al veel ingeleverd en dat moet in de visie van de wethouder nu maar eens afgelo pen zijn. „Daarom roep ik bij de ze natuurbeschermers op, zich constructief op te stellen. De mos selsector heeft grote investerin gen gedaan Ga nu niet als natuur beschermers rapport op rapport en onderzoek op onderzoek stape len, maar werk samen met de mosselaars aan duurzame oplos singen." De gemeente, zo haastte Houtekamer zich te zeggen, wil daar ook een steentje aan bijdra gen. Houtekamer kondigde tij dens de vergadering aan dat er een studie komt naar een geschik te locatie voor de opslag van de voor de Mosselzaad Ingang Instal laties (MZI's) benodigde materia len voor de lange termijn. Nu wor den deze materialen opgeslagen op het Bruse bedrijventerrein, maar dat is geen oplossing voor de langere termijn. „Na de zomer beginnen wij een onderzoek naar de uitbreiding van het bedrijventerrein." Houte kamer zei er wel meteen bij dat er geduld geoefend zal moeten wor den. „De gemeente heeft te ma ken met zittende ondernemers van wie er zijn die uitbreidings plannen hebben. Er is ook getoon de belangstelling door vestigers en omwonenden. Dit vraagt grote zorgvuldigheid van de gemeente en deze wettelijke procedure vergt dan ook enkele jaren." Vijf jaar geleden, zo memoreerde Otte, waren de vooruitzichten voor de m'osselvisserij niet best. Er wapperden zwarte vlaggen en er werden zwarte ballonnen opge laten. In het dorpshuis werd toen op aangeven van mosselvisser en toenmalig mosselvoormari Wout van den Berg een vastberaden 'Geef nooit op' gescandeerd. Het geen geschiedde, wat niet wil zeg gen dat het de sector vervolgens voor de wind ging. Vorig jaar werd de mosselvisserij net als het jaar ervoor geconfronteerd met een gebrek aan zaadval. Nu is die zaadval er wel. Otte: „Maar de voorraad is beperkt. Het is en blijft een natuurproduct." De kou in het voorjaar remde de ontwikkeling van de mosselen, hetgeen zelfs tot uitstel van de of ficiële start van het mosselsei zoen leidde. „Het geduld van de kwekers en dat van de consument wordt flink op de proef gesteld." Het mosselseizoen begint dins dag officieel. De mosseloogst 2013 zal, voorspelde Otte, niet de boe ken ingaan als de goedkoopste. Hij sprak de hoop uit dat de con sument daar begrip voor heeft. Be trokkenheid en saamhorigheid zullen volgens de Bruse visserij voorman de komende jaren de sleutelwoorden blijven voor de mosselvisserij. „Tomeloze inzet blijft nodig. We zullen als mossel vissers sterk en krachtdadig moe ten zijn. Maar de organisatiegraad in de mosselsector is goed. Die eer komt ons allen toe." De mosselsector is in gesprek met de noordelijke garnalenvissers over hoe om te gaan met de be schikbare visruimte. Die gesprek ken gaan niet gemakkelijk wor den, zei gastspreker Barbara Hol- ierhoek van visserijvereniging Ons Belang uit Harlingen en Hulp in Nood uit Zoutkamp. „Voor beide partijen zal het geven en nemen worden. Ik denk dat het tijd wordt om (percelen) te de len in plaats van te verdelen. 'Om tien uur al Boudewijn Ruisaard, mosselcompany RENESSE - Zon, zomerjurk, strooien hoed, een mooie tuin bij een indrukwek kend kasteel en relaxte jazzklanken. Dat waren zondagmiddag de ingrediën ten van Jazz the Castle. Maarten Bruijnes was met zijn kwartet neergestre ken in de tuin van Slot Moermond in Renesse en daar kwamen ruim tachtig mensen op af. Ze hoorden onder meer The Girl from Ipanema en Louis Armst rong's What a wonderful world voorbijkomen. Zondag 28 juli is er ook weer wat te doen bij het kasteel. Dan is het Movie the Castle. Na zonsondergang, zo rond 22.15 uur, wordt in de tuin bij het slot een romantische film ver toond. Zondag 4 augustus kan er bij het slot worden gepicknickt en zondag 11 augustus is het weer jazztime. foto Ronald den Dekker I Snoque Deux zorgde voor mosse len voor de sloeproeiers. I Sporen van het goede leven tij dens de Visserijdagen. I Op de loswal werd enthousiast ge danst. door Piet Kleemans BRUINISSE - De grens van wat de mosselvisserij heeft moeten inleve ren is bereikt, wat wethouder Gil les Houtekamer van Schouwen-Dui- veland betreft. Tijdens de vergade ring zaterdag van Algemeen Vis- sersbelang Bruinisse riep hij natuur beschermingsorganisaties op de strijdbijl te begraven. door Piet Kleemans BRUINISSE - De mosselvisserij staat er beter voor dan vijf jaar geleden. „We staan er zelfs beter voor dan vorig jaar, maar dat is geen reden om genoegzaam achterover te leu nen", aldus voorzitter Cees Otte van Algemeen Vissersbelang zater dag tijdens de bijeenkomst van de visserijsector in het Bruse dorps huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46