Meer werkende, oudere vrouwen Drie koninginnen, ieder een kasteel IN HET NIEUWS 3 6( Als Mathilde op Britse komiek Mel Smith overleden inclusieftouwngcar zoover Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Ruwweg de helft van deze wer kende, oudere vrouwen heeft een kleine parttimebaan van minder dan twaalf uur. Bart Veltman van het gespeciali seerde uitzendbureau ösplus her kent de trend. „Ook bij ons is de verschuiving te zien. Tot een jaar of vier geleden hadden we 75 pro cent mannen en 25 procent vrou wen in ons kandidatenbestand. Nu is het percentage vrouwen ge stegen naar 34." Hij ziet een aantal redenen voor de stijgende arbeidsdeelname van oudere vrouwen. „Vrouwen ko men vaker dan vroeger alleen te staan door een scheiding en voe len een economische noodzaak om te gaan werken. Dat gebeurt ook als ze weduwe worden. Steeds meer vrouwen zijn hoogop geleid. Ze zijn sowieso zelfstandi ger en willen na hun 65e doorwer ken." Veltman ziet ook een hoge re arbeidsdeelname van allochto ne vrouwen van 65-plus. Daar voor heeft hij geen verklaring. nam hij onverwacht het woord, na afloop van het traditionele con cert voorafgaande aan de nationa le feestdag, in het Paleis voor Schone Kunsten. Voor het eerst sinds de aankondi ging van de troonswissel begin de ze maand sprak hij Albert publie kelijk toe. Hij prees zijn vaders hu mor en liefde voor muziek. „Papa, de kers op de taart vanavond is een framboos, een frivole fram boos." Waarop de Belgische band De Fri vole Framboos opdook en tot ge noegen van Albert een medley speelde. Daarna trok de familie naar een volksfeest in de Marol- len, waar ze inhaakte tijdens het lied Ik hou van u en gezellig mee- deinde. Het staat allemaal op beeld. Gisteren werden er constitutione le spijkers met koppen geslagen. Het is voor het eerst in de geschie denis van België dat een regerend koning vrijwillig troonsafstand deed. In 1951 werd Alberts vader, Leopold III, vanwege zijn opstel ling in de oorlog gedwongen tot abdicatie, ten gunste van Alberts oudere broer Boudewijn. Albert was een tiener en de affaire was naar verluidt een traumatische er varing. Hij zette gisteren zijn handtekening onder de acte van abdicatie aan dezelfde tafel als in dertijd zijn vader. En omhelsde toen zijn zoon. België verkeerde daarop anderhalf uur zonder ko ning, tot Filips eedaflegging in het parlement. Later gistermid dag nam hij zijn eerste militaire défilé af, met vier generaalsster- ren op zijn borst, als opperbevel- Het schept een band, zou je den ken. Maar op het Koninklijke Do mein in Brussel, waar ze elk in hun eigen kasteel wonen, lopen de drie leading ladies op eieren. „Fabiola, Paola en Mathilde heb ben een complexe driehoeksver houding", zegt royaltywatcher Bri gitte Balfoort diplomatiek. „De da mes zijn totaal verschillende per soonlijkheden. Schoonzussen Fa biola en Paola zijn nooit vriendin nen geweest. Mathilde en haar schoonmoeder Paola zijn wel 'on speaking terms' maar dat is het." De immer glimlachende en ele gante Mathilde (40) is volgens in timi de motor achter Filip. „Mathilde is bijzonder professio neel", weet Balfoort. „Als ze er gens op werkbezoek gaat, dan kent ze haar dossiers door en door. Ze komt hartelijk over en is echt in mensen geïnteresseerd." Het is niets voor niets dat de rege ring vorige week besloot dat Ma thilde voortaan de federale buiten landse handelsmissies gaat leiden. Jonkvrouw Mathilde d'Udekem d'Acoz groeide op in een kasteel in Wallonië en had na haar studie logopedie haar eigen praktijk. Ze spreekt goed Nederlands en be dacht al vroeg dat het tactisch handig zou zijn om haar oudste dochter Elisabeth (11) op een Ne derlandstalige schooi te zetten. Paola zal het achter de koninklij ke geraniums nog best moeilijk krijgen. „Ze genoot van de gla mour", zegt Balfoort. Voor één ding zal ze niet hoeven vrezen: Mathilde wordt geen tweede Maxima, al willen de Belgen dat nog zo graag. werkbezoek gaat, dan kent ze haar dossiers door en door hebber van het Belgische leger. De kersverse koning had nog een verrassing in petto. Gisteravond laat sprak hij onverwacht het volk toe vanaf het balkon van het Ko ninklijk Paleis in Brussel. De rede stond niet in de officiële agenda van de festiviteiten. LONDEN - De Britse komiek Mei Smith is overleden. Hij stierf vrij dag op 60-jarige leeftijd thuis in Londen aan een hartaanval, meld de zijn agent zaterdag. Smith werd in de jaren '70 en '80 een be grip op tv, ook in Nederland. Hij was bekend van onder meer Not The Nine O'clock News en Alas Smith and Jones en produceerde films als Bean en The Tall Guy. Met Griff Rhys Jones, produceer de hij ook een aantal hit-shows, waaronder de Ali G.-serie. MAANDAG 22 JULI 2013 de koning, vive le roi' DEN HAAG - Het aantal vrouwen van 65 jaar en ouder dat werkt, stijgt gestaag. Aan het begin van dit jaar hadden 47.000 van hen een betaalde baan, tegen 38.000 in het eerste kwartaal van 2011. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Ze is gisteren koningin geworden en dat maakt drie. Ma- thilde, de eerste koningin der Bel gen die in België is geboren, deelt haar titel met Paola, de eega van de afgetreden koning Albert II en met koningin Fabiola, de weduwe van de vorige, Boudewijn. Royaltywatcher Brigitte Balfoort (Vanaf links) Koningin Fabiola, prinses Eléonore, koningin Mathil de, prins Gabriël, koning Filip, prin ses Elisabeth, prins Emmanuel, ko ning Albert en koningin Paola op het balkon, foto Robin Utrecht/ANP Vertrek: 24, 30 juli, 12, 13, 28, 29 augustus Inclusief: 1 hotelovernachting, lx ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Antwerpen: dé stad om te shoppen, cultuur te snuiven, sfeer te 'proeven' op een gezellig terras of lekker te dineren in één van de vele restaurants. Ons hotel ligt op een toplocatie in het hartje van Antwerpen en op loopafstand van alle belangrijke winkelstraten, pleinen en bezienswaardigheden. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar. Parijs Berlijn Londen Praag Kopenhagen Boek nu: www.effeweg.nl oI/aiasosv ftl of bel 0529 46 96 67 tSfJCWCy.HI Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18.- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3