Alles behalve de hond gaat mee op vakantie -fiuUiuk ZOMERKRANT 39 WAT ZIT ER IN DE KOFFER? <L_ Monique (46) en Henk Huisink (60) zit ten met hun drie kinderen op de cam ping in Nieuwvliet. Henk gooit de ach terbak van de auto dicht, die vol met spullen is geladen. De familie is net terug van een dagje op het strand. Ze zijn voor twee weken op vakantie in Zeeland. Wat ze altijd meenemen? „Veel te veel", lacht Mo nique. „Je zou niet zeggen dat we maar voor twee weken op vakantie zijn." Dit vergt dan ook veel planning van tevoren. „Ik heb een lijstje van drie bladzijdes die we van tevoren doornemen om te kijken of we alles bij ons hebben", legt Monique uit. „Luchtbedden, tent, tv, stoelen, douchespul len, noem het maar op. Wanneer we weer thuis komen, hebben we vaak de helft niet gebruikt." Ook neemt de familie genoeg eten mee voor op zijn minst de eerste paar dagen. „Net alsof er geen supermarkt in de buurt is", lacht Monique. Iets bijzonders dat Monique ook altijd meeneemt is een klein fotootje van haar vader. „Die is overle den en deze foto heb ik altijd graag bij me." Met al die spullen, is er nog iets dat de familie uit drukkelijk niet meeneemt? „De hond brengen we voor de vakantie altijd naar een kennel. Die mis sen vooral mijn dochter en ik wel erg nu." verhaal. „Ik ben eigenlijk een boer", grapt hij. „Na een aantal ja ren te hebben gewerkt als mana ger in de agrarische sector vond ik het mooi geweest, ik wilde zei len." )e zou niet anders denken als je deze man naar zijn schip ziet kijken. Elk geluid, elke bewe ging voelt hij aan alsof hij op zee is geboren. Na negen jaar te hebben gevaren met zestien slaapplaatsen aan boord was het volgens Jaap tijd voor iets anders. „Het was heel leuk hoor, maar verandering is ook goed. Ik wilde meer dagtoch ten gaan varen." Volgens de man nen zijn de leukste tochtjes toch vaak de vrijgezellenfeesten. Wie- be en Jaap halen herinneringen op. „Weet je nog toen die vent zo dronken was dat we in Goes maar ergens anders zijn gaan zitten?" De twee lachen hard. Naast de behoefte aan verande ring moest er ook verbouwd wor den, vanwege de regelgeving. „Ik heb lang over nagedacht wat ik precies wilde hebben, dat beteken de een winter tekenen en schet sen." Uiteindelijk heeft Jaap beslo ten om een grote kuip in het mid den van het oude schip te bou wen. „Daarmee kunnen mensen lekker onderuit zitten. Zo kun nen de iets minder valide mensen ook van de zee genieten. Van de week hadden we hier nog een ver jaardag van een 90-jarige vrouw", glimlacht Jaap. „Oma in de stoel en maar stralen." Door het matige briesje varen we eerst op de mo tor de haven uit. Na een klein half uur trekt de wind aan en kunnen de zeilen hun werk gaan doen. „Okay jongens, we gaan nu een stukje zeilen. Als iedereen even een touwtje losmaakt hebben we het zeil zo uit." Met Wiebe aan de leiding verloopt alles vlekkeloos. „Nu brengen we het zwaard in het water," vertelt Jaap als aan de zijkant een grote schacht naar be neden wordt gelaten. „Omdat de onderkant van deze boot plat is, heb je wel een zekere balans no dig." Het schip, gebouwd in 1902, werd vroeger als vrachtschip gebruikt tussen de verschillende eilanden. De onderkant is plat omdat veel havens in Zeeland ondiep zijn. Terwijl Jaap aan het stuur staat re gelt Wiebe alles met de passa giers. De een hijst het zeil op, de ander zorgt dat het zwaard weer omhoog wordt gehaald als de boot overstag gaat. „Het mooie aan de Oosterschelde is dat het al tijd anders is, het water, de wind, het gevoel", vertelt Jaap. „En als je dan vanaf het water in de verte naar Zierikzee kijkt, en de graan silo wegdenkt, dan ziet het er het zelfde uit als driehonderd jaar ge leden. Dat is toch prachtig?" „Wiebe, volgens mij lopen we vast," zegt Jaap rustig tegen zijn kameraad. De passagiers kijken ge schrokken op. „Okay, dan gaan we weer overstag", antwoordt Wiebe. „Mensen, we zijn nu te gen de bodem aangevaren, zie je de kringen met zand omhoog ko- HISTORISCHE ZEILSCHEPEN IN ZEELAND men?", zegt Jaap als hij naar ach ter wijst. Nadat we langs het maanlandschap van de zandbank zijn gevaren keren we terug naar de thuishaven. „Hoewel het hard werken is, geniet ik elke dag van de vaarten. Mensen gaan vrijwil lig mee en ze willen ook dingen weten, dat is het mooie van mijn vak." Wiebe wil nog wel het avon tuur opzoeken. „Ik trek de winter altijd moeilijk. Ik wil dit jaar dan ook naar de Caribische zee te gaan om daar te charteren." Jaap ziet het nog wel zitten op de Oos terschelde. Het mooiste van het varen is volgens hem de blik op oneindig. „Puur op gevoel en gaan, op zo'n moment ben je één met je schip." Als de Scaldis de ha ven binnenvaart, leggen Wiebe en Jaap het schip aan naast platbo dem de Morgenster. „Wiebe, doe je even dat trucje." Met de oplet tende blikken van beide mannen ligt de platbodem zo aan de kant. „Geweldig, Wiebe, jongen", zegt Jaap. Na de vaart verschijnen aan het dek twee biertjes. „Met een 'aanleggertje' kun je je geen bete re afsluiting wensen. MAANDAG 22 JULI 2013 In deze rubriek nemen we een kijkje in de koffer van vakantiegangers. Vandaag: De familie Huisink uit Mid- delbeers. door Kristy Evers de Oosterschelde De Scaldis is een Zeeuwse platbo dem gebouwd in 1903. Hij werd vroeger gebruikt als vrachtschip voor bieten en andere goederen. Naast meezeildagen is de Scaldis ook gespecialiseerd in all-in zeilar- rangementen. Naast varen op de Scaldis kunt u ook meevaren met Belgische Klip per de Morgenster. Op www.mee- zeilenzierikzee.nl kunt u gemakke lijk op beide schepen een plekje reserveren. Van vrijdag 26 tot zondag 28 juli varen er verschillende historische schepen van Middelburg naar Vlis- singen. Op vrijdag en zaterdag kunt u dan ook meevaren op de Scaldis. Voor meer informatie www.tussen-zee-land.nl Als hoogtepunt van het zeilsei- zoen vindt van 22 t/m 25 augus tus Sail de Ruyter plaats in Vlissin- gen. Tijdens de vaart vertelt schipper Jaap enthousiast over het schip en de natuur en cultuur van de Oosterschelde. Met een matig briesje is het toch mogelijk om een stuk te zeilen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39