Siem de Jong laat zijn transferwens varen SPORT 24 Feyenoord kan op traditionele Open Dag geen topaankopen presenteren. Toch is de doelstelling omhoog bijgesteld. DORDRECHT/ROTTERDAM - Tradi ties zijn er om in stand te worden gehouden. En dus landde zondag middag, zoals te doen gebruike lijk op de Open Dag van Feye noord, een helikopter op de mid denstip. Waar in het verleden gro te aankopen uit de vliegmachine stapten, kwamen er nu slechts vier talenten uit. Elvis Manu, Mat thew Steenvoorden, Jordy van Deelen en Joey Sleegers, van de ei gen opleiding naar de A-selectie doorgestroomd, keken met grote ogen De Kuip rond. Met de Open Dag presenteerde Feyenoord zich traditiegetrouw aan de fans. Duizenden kinderen schreeuwden zich schor, talloze vaders kochten een nieuw tenue. Een avond eerder al waren de hardcore-supporters naar FC Dor drecht gekomen. Daar, aan de Krommedijk, speelde Feyenoord een zeer matig oefenduel (1-1), met voor rust een basisopstelling die vrijwel gelijk was aan die van vorig seizoen. Er is dus al met al niets veranderd in Rotterdam? Toch wel. Trainer Ronald Koe man heeft weliswaar de doelstel ling voor dit seizoen nog niet exact vastgesteld - ook hij is be nieuwd naar de afloop van de transferperiode - de lat wordt dui delijk nog hoger gelegd. Na een tweede en derde plaats is het stre ven nu tot het eind om de titel mee te doen. En ook Europees een partijtje mee te blazen. Daar bij is het wel van belang dat niet alsnog de defensie wordt wegge- kocht. „Het is pas juli, er kan nog veel gebeuren." Ook wordt stiekem gehoopt dat technisch directeur Martin van Geel hier of daar nog een aan7 winst strikt. Lees: huurt. Koeman werkt ondertussen aan een ietwat aangepaste strijdwijze. Over de productiviteit van Grazia- no Pellè had de coach vanzelfspre kend niks te klagen de afgelopen voetbaljaargang. Hij wil echter van de rest van de selectie meer daadkracht voor het vijandelijke doel zien. Op zijn middenveld was hij zaterdagavond behoorlijk kritisch, van de buitenspelers ver wacht hij betere voorzetten én meer treffers. Dat de van Excel sior teruggehaalde Elvis Manu voor de eerste vier competitie duels geschorst is, zint Koeman al lerminst. Hij had de linkerspits graag gebruikt om de concurren tie aan de zijlijn te vergroten. Koeman wil bovendien niet lan ger dat snel aanspeelpunt Pellè wordt gezocht, er moet van achter uit beter worden opgebouwd. Van zowel de backs als de buitenspe lers wordt meer gevraagd. In de trainingen had Koeman al de no dige keren instemmend geknikt. Tegen FC Dordrecht, de eerste professionele tegenstander na een reeks amateurclubs, was er echter bar weinig van terug te zien. De eerste twintig minuten (met de o-i van Pellè) waren weliswaar be hoorlijk, maar het vervolg was zeer matig. Dat Josimar Lima met een prachtige kopstoot vlak voor tijd gelijkmaakte, kwam voor Koe man niet als een verrassing. „Het werd steeds minder, we hadden best wat meer van ons af mogen bijten. Dit is de eerste onvoldoen de van dit seizoen." Dit weekeinde werd ook duidelijk dat het flink rumoerig kan wor den op de tribunes. In Dordrecht klonk een verbaal voorproefje. Nu de gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten niet mee te werken aan de totstandkoming van een> nieuwe stadion, zal de discussie over de toekomst wel blijven voortduren. Verbouw, toch nieuw bouw; er zijn en blijven binnen de club diverse stromingen. De meest verstokte fans hebben een grote afkeer van verandering. Zij die naar 'vooruitgang' en 'meer kansen' streefden, blijven plannen smeden. De fans die in Dordrecht waren, lieten duidelijk blijken dat ze ontevreden zijn over de beleidsbepalers. Ze zon gen, en vooral in fases dat de wed strijd het aanzien niet waard was, liederen als 'Zet het bestuur te gen de muur'. Ook het 'Gudde rot op' klonk aan de Krommedijk. Die spreekkoren, gericht tegen al gemeen directeur Eric Gudde, wa ren er enkele jaren terug ook al, toen het sportief en financieel dra matisch ging. Ook dat is dus een traditie die bij Feyenoord in stand is gebleven. De aankondiging kwam niet ge heel onverwacht. Trainer Frank de Boer maakte het behouden van de 24-jarige middenvelder tot één van zijn speerpunten. Hij belde hem tijdens diens vakantie in New York. In dit gesprek vroeg de coach hem zijn toekomstplan nen te heroverwegen. Bij Ajax werd hij zeer gewaardeerd en lonkte deelname aan de Cham pions League. Met De Jong kon de landskampioen verder door groeien. Tijdens het trainingskamp in Overijssel gaf De Boer nogmaals aan hem zeer op prijs te stellen. Met hem in de selectie kon Ajax een volgende stap in Europa ma ken. Het gaf De Jong het laatste zetje in de richting waarin de ge wiekste coach hem wilde krijgen. Hij sprak met ervaren ploeggeno ten als Christian Poulsen en over legde met technisch directeur Mare Overmars. Het laatste restje twijfel verdween tijdens deze on derhouden. „Ik besloot vrijdag me niet langer met transfers te gaan bezighou den", vertelde hij in de cata comben van het stadion van SV Meppen, waar Ajax speelde tegen Werder Bremen. „Voor het al lemaal weer zou beginnen, wilde ik duidelijkheid scheppen. Ei genlijk zei ik: 'Ik richt me volle dig op Ajax. Laat de transfers maar voor wat ze zijn.' Als aan voerder kan je niet te lang wach ten met het delen van zulke infor matie." Een waterdichte garantie kon De Jong niet geven. „Je weet hoe het werkt in het voetbal. Als bepaal de clubs voor de deur staan, kan alles weer veranderen. Maar ik ben voor 99 procent zeker dat ik dit seizoen blijf." In de praktijk houdt dit in dat al leen het topsegment van de clubs in Europa zich hoeven te melden. De rest kan zich de moeite bespa ren. „Zo is het wel een beetje, al is dat op dit moment niet echt aan de orde. Ik focus me volledig op Ajax." De Jong lichtte met die laatste opmerking een tipje van de sluier op. Doordat interesse van grote clubs uitbleef, oogde een langer verblijf bij Ajax steeds aantrekkelijker. Met het WK in Brazilië op komst zou hij weinig opschieten met ^en wellicht lucratieve maar spor tief minder mooie transfer. Zeker als Ajax, zoals De Boer vast van plan is, overwintert in de Cham pions League. In alle opzichten biedt dat voor De Jong meer perspectief. De spel maker kreeg dankzij zijn voorna me rol bij Ajax een uitnodiging voor het Nederlands elftal. Inmid dels heeft hij vier interlands ach ter zijn naam staan. Aangezien bondscoach Louis van Gaal niet schroomt spelers uit de eredivisie te selecteren en De Jong aantoon baar gegroeid is onder trainer De Boer, ligt een uitverkiezing voor het WK voor de hand. Bovendien loopt het contract van De Jong bij Ajax door tot de zomer van 2015. Als hij na het WK vertrekt, ligt hij mogelijkerwijs beter in de markt en hoeven geïnteresseerde clubs minder voor hem te beta len. De Boer toonde zich niet verras send zeer erkentelijk met de be slissing van zijn captain. De coach noemde het een 'belangrijk signaal', dat mogelijk twee ande re twijfelgevallen over de streep kan trekken. Christian Eriksen en Toby Alder- weireld, beiden in het bezit van een volgend jaar aflopend con tract, flirten nog altijd met een vertrek naar het buitenland. Maar een droomclub heeft zich nog niet voor hen gemeld. Met De Jong en dit duo, zo liet De Boer al weten, durft Ajax ron kende ambities uit te dragen. De vierde landstitel op rij moet een formaliteit zijn, evenals plaatsing voor de knock-outfase van de Champions League. Er lijkt niets veranderd te zijn door Edward Swier Elvis Manu stapt uit de helikopter die hem en drie andere spelers in de Kuip heeft afgezet tijdens de Open Dag van Feyenoord. foto Martijn Beekman/ANP door Geert Langendorff MEPPEN - Siem de Jong hakte afge lopen vrijdag tijdens het trainings kamp in De Lutte een knoop door. Een dag later, na afloop van het oe fenduel met Werder Bremen (3-2 winst), deelde hij zijn beslissing met de buitenwereld. De aanvoer der van Ajax blijft dit seizoen in Amsterdam. Zijn aanvankelijke wens deze zomer een transfer te maken naar een buitenlandse club laat hij varen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25